Ustalono ile pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty na szpitalny oddział.

2 min czytania
Aktualności
Ustalono ile pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty na szpitalny oddział.

Dyrektorzy szpitali pracują nad kolejnym sezonem serialu pt. wynagrodzenia pielęgniarek po 1 lipca 2023 roku 

Dyrektorzy szpitali wykazują się sporą inwencją w zakresie radosnej twórczości dotyczącej przeróżnej maści interpretacji ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych. 

Po latach funkcjonowania powyższej ustawy odkrywane są nieskończone pokłady ukrytych wątków, które autorzy zakamuflowali w zapisach siatki płac

Niedawno informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, że jeden z dyrektorów wpadła na radosny pomysł i zaszeregowuje pielęgniarki z kwalifikacjami grupy 2 siatki płac do grupy 5. Natomiast tym pielęgniarkom ustali wynagrodzenia zasadnicze w wysokości 7 300 PLN.

Podsumujmy postępowanie dyrektora – pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 otrzymają podstawę grupy 2. Pielęgniarki z tytułem magistra i jednocześnie specjalisty. Po co wykonuje dyrektor szpitala taką żonglerkę? Otóż od 1 lipca wchodzą w życie nowe wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Dla grupy 2 to będzie 8 186,53 PLN. 

Natomiast dyrektor – autor powyższego rozwiązania płacowego – nie będzie musiał podwyższyć wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarkom z podstawą 7 300 PLN, gdyż minimalne wynagrodzenie zasadnicze w grupie 5 wyniesie od 1 lipca 2023 – 6 473,07 PLN.  Czyli mniej niż obecne 7 300 PLN przyznane przez dyrektora. 

Zdecydowanie należy wyrazić pogląd, że pan dyrektor szpitala, w którym wprowadzono powyższe rozwiązanie płacowe może stać się wzorem dla autorów ustawy. Dlaczego? Odkrył możliwość kolejnego wariantu interpretacji zapisów ustawy. Uczeń przerósł mistrza… 

Tylko, że inny dyrektor szpitala wyrasta na postać pierwszoplanową nowego sezonu… 

Szpital zdecydował ile jest potrzebnych pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty na szpitalnym oddziale

17 pielęgniarek ze świdnickiego szpitala dostało zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia warunków umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. — Pracować mogą, ale już za znacznie mniejsze pieniądze – informuje Dziennik Wschodni.

Dziennikwschodni.pl dodaje, że dyrekcja poinformowała pielęgniarki, że nie ma możliwości utrzymania otrzymywanego przez nie do tej pory wynagrodzenia. 

Mamy zostać przeniesione do innej grupy zaszeregowania, co oznacza że zamiast ok. 7300 zł brutto miesięcznie tak jak teraz, pensja ma spaść do ok. 5900 zł.  

pielęgniarka ze szpitala w Świdniku

Pielęgniarki dodają, że działania dyrekcji następują w czasie kiedy liczyły na podwyżki. Bowiem zgodnie z regulacją ustawową  wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty mają wzrosnąć od 1 lipca do 8190 zł. Zapowiadał to osobiście minister Adam Niedzielski. 

Co ciekawe, na spotkaniu z pielęgniarkami dyrektor zasygnalizował, że na każdym oddziale potrzebne są 2-3 pielęgniarki lub położne z magisterium i specjalizacją. Pozostałe, nawet jeśli mają takie samo wykształcenie zostaną zaszeregowane do niższej grupy. 

Szpital w powyższej sprawie wydał oświadczenie:

W związku z trudną sytuacją finansową SP ZOZ Świdnik spowodowaną brakiem celowanych środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia na wzrost wynagrodzeń grupy zawodowej pielęgniarek i położnych (Ustawa z dnia 26.05.2022 r o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw) w oparciu o posiadane, a nie wymagane kwalifikacje, Dyrekcja SP ZOZ została zmuszona do wypowiedzeń warunków pracy w części dotyczącej zajmowanego stanowiska i wynagrodzenia w oparciu o kwalifikacje wymagane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego ( Dz.U.,poz.209 z późniejszymi zm.). Jednocześnie pracodawca informuje, że obecne wynagrodzenia zasadnicze pozostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, zgodnie z projektem porozumienia, które będzie przekazane organizacjom związkowym. 

źródło: dziennikwschodni.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 32

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd - pielęgniarka z grupy 2 z pensją grupy 5 wytknęła szpitalowi sposób zaszeregowania oddziałowych.