Ustawa autorstwa związku pielęgniarek – MZ punktuje patologiczny projekt.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Ustawa autorstwa związku pielęgniarek – MZ punktuje patologiczny projekt.

W sejmie o projekcie ustawy OZZPiP w sprawie wynagradzania personelu pielęgniarskiego

W dniu wczorajszym w sejmie Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych poprzez swoją przewodniczącą Krystynę Ptok, ale także członka Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przedstawił projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Projekt, ten jest obarczony tak licznymi wadami, że trudno się spodziewać jakiegoś pozytywnego zakończenia historii pt. „Związek pielęgniarek złe prawo zmienia złym prawem”. Patologiczny charakter regulacji płacowych zawartych w projekcie ustawy skrzętnie wykorzystuje ministerstwo zdrowia.

MZ punktuje projekt autorstwa związku pielęgniarek

Na posiedzeniu Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w ministerstwie zdrowia powiedział, znamienne słowa:

Kryterium kwalifikowania do poszczególnych grup zawodowych w oparciu o wymagane kwalifikacje wynika z kodeksu pracy. – Kwalifikacje bierze się pod uwagę przy ustaleniu wysokości wynagrodzeń. Gdyby przyjąć zaproponowaną w projekcie konstrukcję, mogłoby dochodzić do sytuacji, że np. w podmiocie leczniczym zatrudniających pracowników mamy stomatologię, gdzie pracuje asystentka stomatologiczna. I ona idzie na studia, robi licencjat z położnictwa, w efekcie pracodawca ma jej zapłacić tyle, co położnej z licencjatem, ponieważ takie rozwiązanie zostało tutaj przyjęte”.

źródło: cowzdrowiu.pl

Między innymi z tego powodu Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych krytykuje związkową konstrukcję w zakresie wynagradzania kadry pielęgniarskiej. Jest rzeczą zdumiewającą, że osoby ze środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych występują do sejmu o uchwalenie przepisów płacowych, które są całkowicie oderwane od realiów wykonywania praktyki zawodowej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8228 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarkom napluto w twarz a OZZPiP siada do rozmów...

1 min czytania
Krytycznym okiem W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 2 piszemy o obietnicach wyborczych Koalicji 15 października….
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek – jakie różnice zaproponował OZZPiP.