Ustawa autorstwa związku pielęgniarek – MZ punktuje patologiczny projekt.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Ustawa autorstwa związku pielęgniarek – MZ punktuje patologiczny projekt.

W sejmie o projekcie ustawy OZZPiP w sprawie wynagradzania personelu pielęgniarskiego

W dniu wczorajszym w sejmie Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych poprzez swoją przewodniczącą Krystynę Ptok, ale także członka Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przedstawił projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Projekt, ten jest obarczony tak licznymi wadami, że trudno się spodziewać jakiegoś pozytywnego zakończenia historii pt. „Związek pielęgniarek złe prawo zmienia złym prawem”. Patologiczny charakter regulacji płacowych zawartych w projekcie ustawy skrzętnie wykorzystuje ministerstwo zdrowia.

MZ punktuje projekt autorstwa związku pielęgniarek

Na posiedzeniu Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w ministerstwie zdrowia powiedział, znamienne słowa:

Kryterium kwalifikowania do poszczególnych grup zawodowych w oparciu o wymagane kwalifikacje wynika z kodeksu pracy. – Kwalifikacje bierze się pod uwagę przy ustaleniu wysokości wynagrodzeń. Gdyby przyjąć zaproponowaną w projekcie konstrukcję, mogłoby dochodzić do sytuacji, że np. w podmiocie leczniczym zatrudniających pracowników mamy stomatologię, gdzie pracuje asystentka stomatologiczna. I ona idzie na studia, robi licencjat z położnictwa, w efekcie pracodawca ma jej zapłacić tyle, co położnej z licencjatem, ponieważ takie rozwiązanie zostało tutaj przyjęte”.

źródło: cowzdrowiu.pl

Między innymi z tego powodu Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych krytykuje związkową konstrukcję w zakresie wynagradzania kadry pielęgniarskiej. Jest rzeczą zdumiewającą, że osoby ze środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych występują do sejmu o uchwalenie przepisów płacowych, które są całkowicie oderwane od realiów wykonywania praktyki zawodowej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek – jakie różnice zaproponował OZZPiP.