W 4 szpitalach pracuje 785 pielęgniarek z grupy 2. Ile z nich ma podstawę 7 304 PLN.

4 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
W 4 szpitalach pracuje 785 pielęgniarek z grupy 2. Ile z nich ma podstawę 7 304 PLN.

Szpitale nie uznają kwalifikacji pielęgniarek z grupy 2. Zaszeregowują je do grupy 5.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje treść wystąpienia wicemarszałka województwa świętokrzyskiego. Wypowiedź dotyczy zagadnienia w zakresie sposobu szeregowania przez podmioty lecznicze pielęgniarek ze specjalizacją oraz tytułem magistra pielęgniarstwa w grupach siatki płac. Z danych podawanych przez wicemarszałka wynika ogromna skala degradacji pielęgniarek posiadających kwalifikacje zawodowe zapisane w grupie 2 tabeli zaszeregowania.

Marszałek Marek Bogusławski:

Szanowni Państwo, ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórym pracownikom zatrudnionym w podmiotach leczniczych została wykonana w naszych podmiotach leczniczych, w naszych placówkach, dla których podmiotem tworzącym jest województwo świętokrzyskie. Otóż, proszę Państwa, ponieważ ten temat został podniesiony na piątkowym posiedzeniu Komisji Zdrowia i Spraw Rodziny, jeśli chodzi o sprawozdanie przez kierowników poszczególnych placówek, ono jest niemożliwe, był za krótki okres czasu, natomiast ja oczywiście się podzielę z Państwem wiedzą, jaką aktualnie posiadam w tym zakresie.

Zobacz wydanie elektroniczne Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – 2/2023, które zawiera wiele informacji w sprawie, kiedy pracodawcy nie uznają pielęgniarkom tytułów: magistra oraz specjalisty. Zgodnie z siatką płac powinni tym pielęgniarkom ustalić wynagrodzenie zasadnicze co najmniej na poziomie 7 304 zł. Niestety szpitale dopuszczają się degradacji tych osób. Wydanie elektroniczne w szybki i wygodny sposób zostanie wysłane na Twoją skrzynkę mailową.

Szpital nr 1 – na 230 pielęgniarek ze specjalizacją oraz tytułem magistra pielęgniarstwa 16 osób zaszeregowano do grupy 2

Otóż, jeśli chodzi o Świętokrzyskie Centrum Onkologii – mówimy tu teraz i skupiamy się na paniach pielęgniarkach i położnych. Łączna liczba pielęgniarek, jeśli chodzi o Świętokrzyskie Centrum Onkologii to jest 475, łączna liczba pielęgniarek posiadająca wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację, z tych 475 to jest 230, liczba pielęgniarek, które mają wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację do zajmowanego stanowiska według 2 grupy zawodowej jest 14, liczba pielęgniarek, które mają wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację do zajmowanego stanowiska 216. Miesięczny koszt wynagrodzeń pielęgniarek, który wypłacany jest – w wysokości 7 304 zł, to jest 126 020,24 zł. Jeśli chodzi o Świętokrzyskie Centrum Onkologii, hipotetycznie rzecz biorąc, gdyby chciano zaspokoić również te pielęgniarki, które są, przypominam – w liczbie 216, gdyby również one miały sięgnąć po te 7 304,66 zł, koszt tej podwyżki byłby 529 634,59 zł, mówimy tu o koszcie miesięcznym.

Szpital nr 2 – na 436 pielęgniarek ze specjalizacją oraz tytułem magistra pielęgniarstwa 3 osób zaszeregowano do grupy 2

Dalej, Wojewódzki Szpital Zespolony – łączna liczba pielęgniarek, jeśli chodzi o etaty to jest 1147,25, łączna liczba pielęgniarek – 436, liczba pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją, które zostały zakwalifikowane do tej kwoty (wynagrodzenie w wysokości 7 304 zł) to są 3 panie pielęgniarki, liczba pielęgniarek, które mają wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację, które nie zostały objęte tym wynagrodzeniem w wysokości 7 304,66 zł – 433 panie. Miesięczny koszt wynagrodzeń pielęgniarek, którym jest przypisane wynagrodzenie w wysokości 7 304 zł to jest 35 835,40 zł. I znowu – gdyby te 433 panie zakwalifikować do wynagrodzenia 7304,66 zł miesięczny koszt wynagrodzenia wzrósłby o 1 185 338,62 zł.

Szpital nr 3 – na 3 pielęgniarki ze specjalizacją oraz tytułem magistra pielęgniarstwa 1 osobę zaszeregowano do grupy 2

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji – łączna liczba pielęgniarek to jest 32 etaty. Łączna liczba pielęgniarek, którym przypisano wynagrodzenie w wysokości 7 304,66 zł to 1 pielęgniarka. Liczba pielęgniarek, które nie zostały objęte tym wynagrodzeniem – 2 panie. Łączny koszt jeśli chodzi o podwyżki to jest 8 757,97 zł i gdyby chciano, żeby dodatkowo te dwie panie również zostały objęte wynagrodzeniem 7 304 zł, miesięczny koszt 5 513,08 zł.

Szpital nr 4 – na 116 pielęgniarek ze specjalizacją oraz tytułem magistra pielęgniarstwa do grupy 2 nie zaszeregowano ani jednej osoby

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy – liczba pielęgniarek w przeliczeniu na etaty – 321,62. Łączna liczba pielęgniarek, które posiadają wykształcenie na poziomie magisterskim i specjalizację, to jest 116, liczba pielęgniarek, którym przypisane jest wynagrodzenie 7 304 zł – zero. Liczba pielęgniarek posiadających specjalizację i wykształcenie na poziomie magisterskim – 116. Miesięczny koszt wynagrodzeń pielęgniarek, którym wypłacane jest przypisane wynagrodzenie w wysokości 7 304 zł – 0. Teraz gdyby tym 116 paniom podnieść wynagrodzenie do tej kwoty, stanowiłoby to kwotę miesięczną 306 175,38 zł.

Wicemarszałek podaje przyczyny braku zaszeregowania wielu pielęgniarek do grupy z wynagrodzeniem zasadniczym 7 304 PLN

Szanowni Państwo, dyrektorzy naszych placówek, szpitali, którzy realizowali tę ustawę w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego, kierowali się różnymi przepisami obowiązującymi w naszym ustawodawstwie. Jednym z najważniejszych, które obowiązują, to są przepisy Kodeksu Pracy, które mówią, że na tym samym stanowisku, ten sam pracownik, jeśli wykonuje podobne czynności ma mieć podobną wysokość pensji, jak ten, który pracuje na innym stanowisku, ale wykonuje ten sam zakres czynności. Przy czym, uwaga – nie zależy to ani od stopnia wykształcenia, ani też od specjalizacji. I tymi przepisami posiłkowali się nasi dyrektorzy wypełniając ustawę o najniższym wynagrodzeniu.

Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy

Jeszcze taka króciutka uwaga – otóż do naszych placówek weszła Państwowa Inspekcja Pracy i po kontroli nie miała uwag w zakresie wykonania tej ustawy.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: posiedzenie sejmiku województwa świętokrzyskiego w dniu 27 lutego 2023 roku

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Z danych podanych przez wicemarszałka województwa świętokrzyskiego wynika, że podmioty lecznicze dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, tylko 2,6% pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty zaszeregowały do grupy 2 z wynagrodzeniem zasadniczym 7 304 PLN.

Taki sposób realizacji ustawy przez zarządzających powyższymi czterema szpitalami to przeciwdziałanie składania przez pielęgniarki z grupy 6 pozwów sądowych o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Chcesz się więcej dowiedzieć w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu wobec pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2? Poznać treść wyroku sądowego w sprawie przyznania pielęgniarce LM odszkodowania? W jakiej wysokości odszkodowanie może być przedmiotem pozwu dyskryminowanej pielęgniarki? Jak prawidłowo wyliczyć jego wysokość. Zapraszamy do lektury wydania 1/2023 branżowego wydawnictwa dla pielęgniarek i położnych – pielegniarki.info.pl.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7703 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu…
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki będą niepocieszone.