W dniu 22 lutego odbyło się spotkanie władz samorządu pip z przedstawicielami ministerstwa zdrowia i NFZ. Temat: warunki umów w poz.

1 min czytania
Aktualności

Strona samorządowa zwracała uwagę, na jej zdaniem niesprawiedliwy podział środków finansowych na poz. Tzw. obowiązujący parytet 'jest bardzo krzywdzący dla pielęgniarek i położnych, gdyż 25,5% środków jest do podziału dla 3 świadczeniodawów tj. pielęgniarki POZ, położnej POZ, i pielęgniarki szkolnej. Jako samorząd nadal stoimy na stanowisku by  pielęgniarki i położne POZ miały 30 % udział w środkach przeznaczonych na POZ’.

Władze samorządu podnosiły sprawę braku współpracy lekarza poz z pielęgniarkami i położnymi środowiskowo/rodzinnymi.

Wskazywały również, na sprawę braku programów profilaktycznych, które były by skierowane wyłącznie do pielęgniarek i położnych poz.

Postulowano zmiany dotyczące definicji nocnej i świątecznej ambulatoryjnej i wyjazdowej opieki oraz kwalifikacji personelu, ale te propozycje nie znalazły akceptacji przedstawilieli NFZ.

Dyskutowano również w sprawie wzorów deklaracji wyboru. Postulowano uproszczenie druku deklaracji wyboru. Zdecydowanie przedstawiciele samorządu odrzucili propozycję przyjęcia jednego wzoru druku deklaracji dla wszystkich świadczeniodawców poz. 

NFZ zadeklarował ustalenie zakresu zadań realizowanych w gabinecie zabiegowym oraz potwierdził, że 'koszt funkcjonowania gabinetu zabiegowego jest kosztem lekarza POZ’.

Strona samorządowa 'podniosła kwestię kategorii szkół i zastosowania wskaźników. Niemal w każdej klasie są  uczniowie niepełnosprawni uczący się w klasach szkół zakwalifikowanych do I i II typu. Za tych uczniów pielęgniarki nie otrzymują wskaźnika 1.4.  Fundusz będzie stosował wyższy wskaźnik pod warunkiem, że w statucie szkoły zapisane będzie, że w szkole typu I lub II uczą się uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności. MEN powinno zadbać o taki zapis w ustawie.’

Mariusz Mielcarek

żródło informacji: notatka ze spotkania w Centrali NFZ zespołu ds. negocjowania warunków umów w podstawowej opiece zdrowotnej w dniu 22.02.2007r. – www.izbapiel.org.pl

Zobacz również:

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie kompetencji pielęgniarki/ położnej środowiskowej- rodzinnej, środowiska wychowania i nauczania – regulacje prawne.

NFZ – kontrakty 2007/2008 

Zakres Zadań Pielęgniarki i Położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Zadania Pielęgniarki Szkolnej 

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze