W sejmie o proteście związku pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
W sejmie o proteście związku pielęgniarek.

W sejmie o pielęgniarkach i położnych – 22 czerwca 2022 roku

Poseł Krzysztof Piątkowski:

Panie i Panowie Posłowie! Przed Sejmem trwa właśnie protest pielęgniarek i pielęgniarzy. Pamiętamy podobne protesty nauczycieli. Dziś państwo z PiS zachowują się tak samo, jak zachowywali się wtedy. Przemykają podziemnymi korytarzami, żeby nie spotkać protestujących.

(Poseł Teresa Wargocka: Nieprawda. Byłam u tych pań.)

Szanowni Państwo! Kiedyś jednak nie unikniecie takiego bezpośredniego spotkania. Co zrobiliście, żeby przywrócić godność tego zawodu? Czy naprawdę nie dostrzegacie, że nauczyciele nie chcą pracować w swoim zawodzie, że odchodzą z tego zawodu, że mamy 13 tys. wakatów? Czy naprawdę nie martwi was, kto będzie w przyszłości uczył wasze dzieci i wnuki? To jest oczywiście pytanie retoryczne. Tak naprawdę macie to gdzieś.

Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek

Poseł Anita Sowińska:

(…) Konsekwencją nieodpowiedzialnej polityki ekonomicznej PiS-u będzie kryzys państwa. Inflacja spowoduje dalsze zubożenie społeczeństwa. Droga energia spowoduje mniejszą konkurencyjność polskiej gospodarki w dłuższej perspektywie i wycofanie się firm z Polski do innych krajów, a to w konsekwencji bezrobocie.

Niskie płace w budżetówce spowodują brak pielęgniarek i lekarzy oraz zapaść systemu ochrony zdrowia. Niedofinansowanie edukacji spowoduje niższą jakość kształcenia i w dłuższej perspektywie brak innowacyjności naszej gospodarki itd., itd. Ale w PiS nikt się nie przejmuje tym, co będzie w dłuższej perspektywie. Dla nich ważny jest tylko własny interes. Tłuste koty mają się dobrze w przeciwieństwie do większości Polek i Polaków, którym nie wystarcza na jedzenie i na podstawowe wydatki. (…)

Związek pielęgniarek domaga się zagwarantowania podwyżek i uznania kwalifikacji zawodowych

Poseł Karolina Pawliczak:

(…) Dziś pod Sejmem, upominając się o godną płacę, pracę i szacunek, protestowały pielęgniarki i położne. Pracownicy służby zdrowia nie są kosztem, jak to przedstawia dzisiejsza władza, są wartością, wartością dodaną do tego całego dziurawego i ułomnego systemu. Domagały się one m.in. finansowego zabezpieczenia podwyżek i uznania posiadanych kwalifikacji. Tak niewiele brakowało, założenia te znalazły się bowiem w poprawkach Senatu do ustawy o najniższych wynagrodzeniach, ale dla zasady odrzuciła je PiS-owska większość w sejmowej Komisji Zdrowia. Tak pisze się prawicowe prawo w Polsce – na szkodę pracowników. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Dla każdej pielęgniarki dodatkowo 1 415 PLN podwyżki do podwyżki.