Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych – głos ma Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.

2 min czytania
AktualnościDziałalność Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe
Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych – głos ma Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.


(5) Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

a) nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach; jeśli uznaje się licencjat lub magistra lub specjalizację ratownika, psychologa, laboranta czy rehabilitanta oraz bierze się pod uwagę ich staż pracy, to takie same wskaźniki należy zastosować wobec naszego środowiska, aby zawód pielęgniarki/położnej i podwyższone kwalifikacje były tak samo cenione jak inne zawody. Grupy powinny wyglądać następująco: 7: Pielęgniarka lub położna ze specjalizacją i tyt. mgr – współczynnik 1,05, 8: Pielęgniarka albo położna z tyt. mgr lub specjalizacją – współczynnik – 1,0 oraz dla wszystkich pielęgniarek i położnych – 0,73, stosując analogiczne wyznaczniki jak dla grup: 5 i 6.
b) Doprecyzowanie ustawy i kompetencji pielęgniarek w zależności od poziomu wykształcenia. Zakres obowiązków różny i zależny od kwalifikacji pielęgniarki, odbytych kursów, szkoleń, specjalizacji.
c) wysługa lat, doświadczenie nabywa się z przepracowanymi latami, jest tak samo cenne jak wykształcenie.
d) Roczny urlop po 20 latach pracy dla podratowania zdrowia.
e) Tytuł „starsza pielęgniarka” po 5 latach pracy.
f) Dodatek stażowy kroczący od 5 lat pracy – 1% z każdym rokiem.
g) Pomoc psychologiczna. Problem wypalenia zawodowego jest dużym wyzwaniem i pomoc
psychologa jest konieczna, jeśli chcemy mieć personel będący w stanie uprawiać ten zawód. h) Rzecznik Praw Pielęgniarki – wybierany w sposób jawny przez większość pielęgniarek i położnych. Stanowisko powinno mieć szereg kompetencji regulowanych np. możliwość w imieniu pielęgniarek przeprowadzania wizytacji i raportowania do służb BHP oraz PiP.
i) Rozszerzenie zakresu uznania chorób zawodowych na podstawie badań medycyny pracy, zagrożenia zgłaszane lekarzowi medycyny pracy na podstawie prawdziwych zagrożeń występujących w środowisku pracy (dźwiganie ciężarów, promieniowanie, praca nocna itp.).
j) Pomoc w przypadku mobbingu zgłaszanego do Rzecznika, telefon zaufania, pomoc prawna i psychologiczna (mobbing występuje bardzo często w zawodach medycznych).
k) Karty ryzyka zawodowego sporządzane przez służby BHP na podstawie rzeczywistych zagrożeń na stanowiskach w środowisku pracy na konkretnych stanowiskach w konkretnej placówce. Zagrożenia w obrębie jednego szpitala mogą się drastycznie różnić, a teraz występują sytuacje, gdzie kartę ryzyka traktuje się szablonowo.
l) Cyfryzacja dokumentacji pielęgniarskiej, podpis elektroniczny. Dokumentacja pielęgniarska częścią dokumentacji medycznej pacjenta.
m) Prestiż zawodu – zarobki nieuwłaczające pielęgniarce i położnej, kwalifikacje
umożliwiające prowadzenie poradnictwa oraz praktyki niezależnej od innych grup zawodowych, prowadzenie poradni profilaktycznych, możliwość zlecania i analiza wyników badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Położne – prowadzenie ciąży, wykonywanie badań USG. Używanie czepków jedynie jako symboli, nie nakryć głowy. Hymn pielęgniarski w roku 2017 nie poprawia naszego prestiżu. Stroje pielęgniarskie i położnych z bardzo dobrych jakościowo materiałów, kolory w zależności od pracy, kolorowe na pediatrii i stanowczo zarezerwowany wzór tylko dla pielęgniarek (jeden kolor, który nie byłby mylony z innymi zawodami, np. opiekuna medycznego czy lekarza), finansowane przez pracodawców, zgodnie z kodeksem pracy.

Opracował Zespół Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze