Wiceminister – doceniliśmy pielęgniarki z wieloletnim stażem.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wiceminister – doceniliśmy pielęgniarki z wieloletnim stażem.

Senator pyta ministra zdrowia o pielęgniarki…

Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką na 41. posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2022 r.

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Pielęgniarki zwróciły się do mnie w następującej sprawie. Aktualnie, również w „Przylądku”, którym przez wiele lat kierowałam, mamy do czynienia z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe, i z takimi, które studiów wyższych nie ukończyły. Kiedyś tego nie było. Ta grupa pielęgniarek, które nie ukończyły szkoły wyższej, to są najczęściej pielęgniarki najbardziej doświadczone, to są dziewczyny naprawdę fantastyczne w tej pracy. A z czym one się zwracają?

Senator: to jest absolutnie nieprawidłowe

Problem polega na tym, że w świetle aktualnych przepisów, za swoją pracę są o wiele gorzej opłacane aniżeli pielęgniarki, które są po studiach wyższych. To powoduje, że one pracują na wielu etatach lub z tej pracy chcą zrezygnować. Wydaje mi się, że w takim okresie, w którym mamy ogromne kłopoty z personelem pielęgniarskim, należy docenić i wziąć pod uwagę staż pracy pielęgniarek i nie krzywdzić tych pielęgniarek.

Jak praktycznie to wygląda? Otóż przychodzą młode dziewczyny po studiach i te starsze pielęgniarki wdrażają je do pracy i uczą, ale to te młode dostają dużo większe pieniądze. To jest absolutnie nieprawidłowe.

Tak że proszę o to, żeby się temu przyglądnąć i uzależnić płace pielęgniarskie – nie tylko sam dodatek, ale także podstawę – również od stażu pracy, bo ta sytuacja jest patologiczna, można powiedzieć. Nie może być tak, że nauczyciel dostaje mniejsze pieniądze aniżeli student, a taki tu powstaje układ.

Senator RP Alicja Chybicka

… odpowiada wiceminister zdrowia

W odpowiedzi na przekazane przy piśmie z dnia 28 kwietnia 2002 r., znak: BPS/043-41-1640/22, oświadczenie złożone przez Senator Alicję Chybicką na 41. Posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2022 r. uprzejmie przekazuję poniższe informacje.

W celu zabezpieczenia interesów pracowników podmiotów leczniczych, Minister Zdrowia w trójstronnym dialogu z partnerami społecznymi reprezentującymi związki zawodowe oraz organizacje pracodawców przygotował systemową regulację w tym zakresie, jaką jest ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz.1801).

Systematyczne podwyższanie na mocy tej ustawy gwarantowanych minimalnych poziomów wynagrodzeń zasadniczych obejmuje m. in. wszystkie grupy zawodowe pielęgniarek i położnych zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiotach leczniczych.

W dniu 26 maja br. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, podejmując tym samym rozstrzygnięcia w sprawie zakresu zmian w nowelizowanej regulacji.

To realizacja postulatu związku i izby pielęgniarek

Wysoka Izba m. in. przyjęła rozwiązanie zaproponowane w przedłożeniu rządowym i stanowiące realizację postulatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych polegające na przeniesieniu pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach pracy, gdzie wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego, do grupy pracowników wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na stanowiskach pracy z wymaganym wyksztalceniem wyższym licencjackim. Oznacza to, że pielęgniarki i położne na stanowiskach z wymaganym średnim wykształceniem zarabiać będą nie mniej niż 5322,78 zł wynagrodzenia zasadniczego, a gwarantowana kwota ich wynagrodzenia zasadniczego wzrośnie o ponad 41%, tj. o kwotę 1550,53 zł i będzie to najwyższy procentowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego ze wszystkich grup zawodowych objętych ustawą.

Doceniliśmy wieloletni staż i nabyte w jego toku umiejętności pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem

Rząd zaproponował zrównanie gwarantowanych wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem z gwarantowanym najniższym wynagrodzeniem pracowników wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym licencjackim z uwagi na docenienie wieloletniego stażu i nabytych w jego toku umiejętności i doświadczeń pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem, na co zwróciła uwagę Pani Senator w swoim oświadczeniu.

Ostateczny kształt znowelizowanej ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zależny będzie od dalszych decyzji Parlamentu RP oraz Prezydenta RP.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber

Podsekretarz Stanu
31 maja 2022 roku

źródło: senat.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pan wiceminister zdrowia uskutecznia nadal radosną twórczość.

W powyższej odpowiedzi na oświadczenie senatorskie twierdzi, że jedną z istotnych zmian, jest przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Powyższa argumentacja jest naprawdę karkołomna. I nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To tak jakby kopnąć pielęgniarkę w du.. i wymagać aby odczuwała radość z nadchodzącej podróży.

Natomiast objawem tego olbrzymiego doceniania przez ministra zdrowia, jest różnica w wynagrodzeniach na poziomie 2,5 tys. PLN na niekorzyść pielęgniarek i położnych – absolwentek LM i SM. Genialne!

Szczegółowa analiza w przedmiotowej sprawie została przedstawiona przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – ile zyskają i stracą pielęgniarki z licencjatem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 177

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
Aktualności

Dla pielęgniarek uczestniczących w badaniu możliwość wygrania Apple iPad.