Wiceminister o kwalifikacjach pielęgniarek – wymagane czy posiadane.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wiceminister o kwalifikacjach pielęgniarek – wymagane czy posiadane.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber o wdrażaniu ustawy w sprawie wynagrodzeń zasadniczych w podmiotach leczniczych

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 5 września 2022 roku.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

Zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia informacji ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jeżeli pani przewodnicząca i państwo pozwolicie, zrobimy to w 3 obszarach.

Pierwszy to będzie informacja na temat harmonogramu wdrożenia ustawy, działań podejmowanych w tym zakresie przez Ministerstwo Zdrowia oraz współpracy z partnerami społecznymi.

Druga część informacji to będzie informacja na temat przyjętego modelu przekazania środków finansowych do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem na finansowanie wdrożenia ustawy.

I trzecia część naszego wystąpienia to będzie informacja z zakresu działań podejmowanych już w związku z samym procesem przekazywania środków dla świadczeniodawców na pokrycie kosztów wdrożenia ustawy.

Ministerstwo: nie przerzucamy odpowiedzialności na dyrektorów podmiotów leczniczych

Nim przejdę do omówienia pierwszej części, chciałbym podkreślić, że nieprawdziwe jest stwierdzenie o chęci likwidacji szpitali powiatowych. Również nigdy z naszych ust nie padło stwierdzenie, że winni są zarządzający, a już na pewno nikt na nikogo nie przerzuca odpowiedzialności za proces, w którym uczestniczymy.

Szanowni Państwo, ustawa, jak wszyscy wiemy, obowiązuje od 1 lipca, weszła w życie 29 czerwca. Zgodnie z zapisami ustawy – przypomnę – i z dyspozycją ministra zdrowia w maksymalnie skróconym terminie prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał rekomendację w sprawie zmiany poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, tak aby możliwe było dokonanie zmian w umowach. Następnie te zmiany w umowach zostały przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ja przypomnę tylko, że pracodawcy mieli 2 terminy ustawowe, pierwszy do 13 lipca, jeżeli chcieli zrobić to w drodze porozumienia, i do 20 lipca jeżeli zrobili to w drodze zarządzenia, bo uprzednio nie mogli zawrzeć takiego porozumienia.

Liczne spotkania w sprawie wprowadzania ustawy w życie

Bardzo ważne są tutaj te działania, które podejmujemy już w trakcie realizacji tejże ustawy. Tutaj – i dziękuję za te słowa, które padły z ust niektórych – jesteśmy, jak myślę, w ciągłym kontakcie zarówno ze stroną społeczną, z pracodawcami, jak również ze stroną samorządową. Tych spotkań było mnóstwo. Na kanwie tego spotkania, o którym mówiła pani przewodnicząca… Również po tym ostatnim spotkaniu, w którym pani przewodnicząca uczestniczyła, spotkaliśmy się wspólnie z panem prezesem, z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, by omówić ustalenia z tego spotkania.

Kwestia interpretacji ustawy – kwalifikacje posiadane lub wymagane

Oczywiście, w kontekście roli Ministerstwa Zdrowia… korespondujemy zarówno z pracodawcami, jak i z pracownikami, jeżeli chodzi o kwestię dotyczące interpretacji tej ustawy. I w głównej mierze te interpretacje dotyczą kwalifikacji posiadanych lub wymaganych.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, i to też w dłuższej perspektywie czasowej, że punktem wyjścia są kwalifikacje wymagane, a nie posiadane.

Aczkolwiek równolegle też uruchomiliśmy pracę nad zmianą taryfikatora i ten taryfikator kwalifikacyjny w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie, wspólnie procedujemy zmianę, m.in. ze środowiskiem pielęgniarek i położonych.

I myślę, że w niedługim czasie to rozporządzenie zostanie przekazane do konsultacji. W głównej mierze wspomniane pytania, tak jak powiedziałem, dotyczą kwalifikacji wymaganych i posiadanych oraz przekwalifikowania, przeszeregowywania pracowników.

Setki skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Oczywiście, również jesteśmy w kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy, która jest wskazana w tejże ustawie do kontroli. Do tej chwili, według informacji przekazanej przez główny inspektorat pracy, wpłynęło 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7495 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Benefity: kawa i herbata.