Wiceminister o zrównaniu płac zawodów medycznych z sanitariuszem.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

WICEMINISTER O ZRÓWNANIU PŁAC

ZAWODÓW MEDYCZNYCH Z SANITARIUSZEM

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Szanowni państwo, bardzo dziękuję za tę dyskusję. Myślę, że na początek wrócę jeszcze 2 lata wstecz, kiedy ta ustawa była uchwalana. Ta ustawa jest pierwszą regulacją – powtarzam, pierwszą, która gwarantuje systematyczny wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Do tej pory żaden poprzedni rząd nie podejmował takiej decyzji o ustawowym regulowaniu minimalnych wynagrodzeń zasadniczych, bo o tym mówimy i podkreślam jeszcze raz – zasadniczych wynagrodzeń. W tej ustawie pokazaliśmy ścieżkę dojścia do wynagrodzeń określonych właśnie w przepisach tej ustawy, uwzględniając oczywiście wykształcenie poszczególnych pracowników, jak również rodzaj wykonywanej pracy na konkretnych stanowiskach pracy.

Zdaję sobie sprawę z tego i dobrze wiemy, że ten pierwotny projekt nie był doskonały. On jest modelowany, bo nie tak dawno ta ustawa też była zmieniana, ponieważ objęliśmy tą regulacją jeszcze inną grupę pracowników, tych, którzy w pierwotnej wersji nie byli ujęci, a są to pracownicy, którzy biorą udział przy udzielaniu świadczeń. Na pewno dyskusja na ten temat jest zasadna. Natomiast dzisiaj wychodzimy naprzeciw, zmieniamy na plus tę ustawę. Jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników. Pierwotnie zakładaliśmy, że ta kwota bazowa będzie utrzymana do końca 2020 r. na poziomie 3900 zł. W tej chwili, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju, rozwój gospodarczy, wpływy do budżetu, zwiększenie przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, obecny rząd, minister zdrowia, uznali, że jest możliwe, i będzie to bezpieczna decyzja, podniesienie tej kwoty właśnie do wysokości 4200. Robimy to po to, żeby te środki wpłynęły do pracowników i od 1 lipca mogli odczuć tę podwyżkę.

(…)

Kwestia wynagrodzeń pozostałych grup zawodowych, diagnostów. Pani przewodnicząca akcentowała niski poziom wynagrodzeń i wskazywała, że wynagrodzenie diagnosty będzie zrównane z wynagrodzeniem salowej czy sanitariusza. Szanowni państwo, po to właśnie wprowadzamy tę ustawę, po to są te wskaźniki, które są przypisane do każdej profesji, aby nie dochodziło do takiej sytuacji, że zawody, które wymagają odpowiedniego przygotowania, pewnego profesjonalizmu, były wynagradzane inaczej niż zawody, które tymi cechami nie muszą się legitymować. Ta tabela wyraźnie wskazuje różnice. Natomiast podwyższając kwotę bazową, jak powiedziałam, we wszystkich grupach zawodowych, we wszystkich podnosimy wynagrodzenie zasadnicze. Zatem jeszcze raz apeluję o to, żeby nie mieszać tego z wynagrodzeniem, które jest ustalane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bo tam jest to zupełnie inaczej zdefiniowane. My mówimy o wynagrodzeniu zasadniczym.

Zobacz co o wynagrodzeniach pielęgniarek mówiła pani Ptok

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
Komentarze