Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko tłumaczy jakie podwyżki płac przyznano lekarzom w październiku, ze spłatą od 1 lipca br.

2 min czytania
Aktualności

Odpowiedź na interpelację w sprawie podwyższenia

płac lekarzy rezydentów i podwyższenia nakładów finansowych na system zdrowotny
 

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 16348 Pań Posłanek Aldony Młyńczak i Zofii Czernow w sprawie podwyższenia płac lekarzy rezydentów oraz podwyższenia nakładów finansowych na system ochrony zdrowia w Polsce, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Minister Zdrowia 27 października br. podpisał rozporządzenie w sprawie w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, które reguluje na nowo wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów. Rozporządzenie weszło w życie 31 października 2017 r. z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.

W przypadku lekarzy, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji w ramach rezydentury, stawki wynagrodzeń zasadniczych określone w nowelizowanym rozporządzeniu kształtują się następująco:

  • dziedzina zwykła do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3 570 zł (podwyżka 400 zł),
  • dziedzina zwykła po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3 891 zł (podwyżka 433 zł),
  • dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 070 zł (podwyżka 468 zł),
  • dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 391 zł (podwyżka 501 zł).

Dodatkowo w przypadku lekarzy, którzy dopiero przystąpią do odbywania specjalizacji w ramach rezydentury w dziadzinach uznanych za szczególnie deficytowe, stawki wynagrodzeń zasadniczych kształtować się będą następująco:

  • dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 770 zł (podwyżka od 1 168 zł w dotychczasowych 15 dziedzinach uznanych za priorytetowe oraz 1 600 zł w dodanych 5 dziedzinach medycyny: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, psychiatria, kardiologia dziecięca, ortodoncja),
  • dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury(w latach 2017-2018 nie będzie jeszcze takich osób) w 2019 roku – 5 297 zł.

Kwestia podwyższenia wynagrodzeń lekarzy rezydentów uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 31 października 2017r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwo Zdrowia ma zabezpieczone środki finansowe na realizację powyższych podwyżek w kwocie ok. 54 mln zł w roku 2017 (w ramach ogólnych środków w wysokości 1 032 720 711 zł zarezerwowanych na realizację staży podyplomowych oraz specjalizacji lekarskich, dentystycznych oraz pielęgniarek i położnych) i ok. 154 mln zł w roku przyszłym (w ramach 1 179 019 000 zł zarezerwowanych na realizację staży podyplomowych oraz specjalizacji lekarskich, dentystycznych oraz pielęgniarek i położnych).

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko

Warszawa, 17-11-2017

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze