Władze Izby pip ogłosiły bojkot konkursów na kierownicze stanowiska w pielęgniarstwie. Natomiast środowisko pielęgniarskie nie protestuje. Dlaczego? Bowiem ma poczucie, że dotychczas konkursy wygrywali "znajomi królika z izb", a teraz będą wygrywać "znajomi królika dyrekcji". Ot, taka zmiana!

2 min czytania
Aktualności

 

"Znajomi królika z izb",

zastąpią

"znajomi królika dyrekcji"!

.

Dotychczas w postępowaniu konkursowym na stanowisko naczelnej pielęgniarki lub położnej lub przełożonej pielęgniarek  skład komisji konkursowej był taki, że nasze środowisko zawodowe reprezentowało 5 osób w ośmioosobowym składzie komisji (przyjmując, że w składzie komisji był jeden przedstawiciel związków zawodowych). Dlatego formalnie, to nasze środowisko zawodowe decydowało o wyborze danej osoby na stanowisko naczelnej pielęgniarki lub położnej lub przełożonej pielęgniarek. Także w przypadku postępowania konkursowego na stanowisko pielęgniarki lub położnej oddziałowej, skład komisji konkursowej był taki, że nasze środowisko zawodowe reprezentowało 5 osób w siedmioosobowym składzie komisji. Wobec powyższego należy uznać że, formalnie to nasze środowisko zawodowe decydowało o wyborze danej osoby na stanowisko pielęgniarki lub położnej oddziałowej.

 

Natomiast zgodnie z obowiązującym od dnia 2 marca nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nasze środowisko zawodowe utraciło  formalny wpływ na obsadę stanowiska pielęgniarki lub położnej oddziałowej. Bowiem teraz pielęgniarki i położne (4 osoby) będą stanowiły mniejszość co najmniej dziewięcioosobowej komisji lub nawet dwunastoosobowej komisji na stanowisko oddziałowej! Ta sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku komisji konkursowej stanowisko naczelnej i przełożonej pielęgniarek!

Izby pip gwałtownie zaprotestowały.

Gdy protesty nie przyniosły oczekiwanego efektu (zmiany zapisów rozporządzenia) izby pip ogłosiły w dniu 30 maja br. bojkot konkursów na stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie – uchwalając stanowisko w sprawie odmówienia udziału przedstawicieli Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych w komisjach konkursowych na niektóre stanowiska kierownicze w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Zastanawiające jest, że w powyższej sprawie protestują zdecydowanie izby pip, natomiast o protestach środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych nie słychać. Dlaczego?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Bowiem nasza grupa zawodowa ma poczucie, że konkursy dotychczas wygrywali "znajomi królika z izb", a teraz po zmianach w zakresie składów komisji konkursowych wybierani będą  "znajomi królika dyrekcji". Ot, taka zmiana!

Więcej szczegółowych informacji w sprawie znajdziesz w dziale pt. zmiany w składach komisji konkursowych na stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie. PONAD 50 KOMENTARZY! 

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
Komentarze