Władze izby pip w Rzeszowie protestują w sprawie zmiany składów komisji konkursowych na kierownicze stanowiska. Argumentacja? Kuriozalna! W ministerstwie zapewne dziękują Bogu, że taki samorząd pielęgniarki i położne mają! Taki samorząd nikomu niestraszny.

6 min czytania
AktualnościZmiany w składach komisji konkursowych na stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie
Władze izby pip w Rzeszowie protestują w sprawie zmiany składów komisji konkursowych na kierownicze stanowiska. Argumentacja? Kuriozalna! W ministerstwie zapewne dziękują Bogu, że taki samorząd pielęgniarki i położne mają! Taki samorząd nikomu niestraszny.

 

W dniu 18 lutego przedstawiliśmy na Portalu informację: Minister Bartosz Arłukowicz zmienił rozporządzeniem składy komisji konkursowych na kierownicze stanowiska: naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarek i oddziałowej. Teraz pielęgniarki i położne stanowią mniejszość w tych komisjach! Natomiast z komisji na kierownika szpitala usunął przedstawiciela naszej grupy zawodowej. Szczegóły znajdziesz tutaj. Informację użytkownicy Portalu SKOMENTOWALI 31 razy!

Władze izby pip napisały protest. Do treści tego protestu odniosłem się w komentarzu, który znajdziesz tutaj.

Z komentarzy użytkowników Portalu odnoszących się do zmiany składów komisji konkursowych wynika, że …. Zacytuję kilka z nich poniżej (pisownia oryginalna):

  • no i dobrze i tak wygrywały tylko koezanki;
  • I dobrze czas aby izbianki przestały decydowac o stanowiskach , a żeby zaczeło sie liczyc to co człowiek reprezentuje i co potrafi , a nie znajomości koleżanek izbianek;
  • Zgadzam się całkowicie z Boluś. Konkurs, konkursem a z góry wiadomo kto będzie oddziałową. Pozdrawiam;
  • Zgadzam się, że koniec dominacji Pań z Izb wpłynie tylko korzystnie na konkursy. "Koleżanki" nie będą mogły obsadzać swoich ludzi, nie liczą się wiedza, umiejętności, staż pracy liczą się znajomości w izbach. pielęgniarka 22 lat stażu;
  • W moim zakładzie pracy obyło się w ubiegłym roku 5 konkursów, wszystkie to fikcja, z góry było wiadomo kto zostanie wybrany, a pielęgniarki będące w komisji posłusznie wykonały narzucone zadanie;
  • Zgadzam sie calkowicie z danką sama robilam za tzw. zająca… to po prostu żenada;
  • jestem pewna, że opcja wybierania oddziałowej czy naczelnej przez dyrekcję zakładu (bo tak będzie)to jeszcze gorsza opcja niż dotychczasowa. Do tej pory osoby wybierane/wspierane przez samorząd zawodowy mogły czuć się przynajmniej w jakimś stopniu nieuzależnione od zapędów dyktatorskich pracodawców (przynajmniej niektóre miały odwagę powiedzieć własne zdanie w obronie pielęgniarek) teraz będzie inaczej. Ale chyba o to chodzi, również naszym koleżankom cieszącym się z tej zmiany. Będą dalej mogły robić to co najlepiej i najbardziej potrafią czyli s..ć we własne gniazdo, narzekać, biadolić i robić z siebie pokutnice. Na zebraniach wyborczych do samorządu czy związkowych, chętnych do pracy i odpowiedzialności nie ma, jak również pomysłów do działań. Większość znakomita z nas uważa, że ma tyko prawa do brania i roszczeń, a nie do dawania czegoś od siebie;
  • Co do tych konkursów na stanowiska kierownicze w służbie zdrowia to po prostu żenada…parodia! Wiele koleżanek ma w tym wypadku 100% racji…Żal komentować…układy,znajomości,podkładki,zasiedzenia,koleżeństwo,fikcja,stronniczość, rodzinność,po prostu brak słów. Żeby to poczuć-trzeba przejść przez taaaaaaaaaaaki konkurs…pseudo-konkurs…brrrrr..Wstyd aż o tym mówić!!!;
  • naczelną, przełożoną,oddziałową powinny wybierać tylko pielęgniarki a nie lekarze,tak jak wyboru lekarza na ordynatora dokonują lekarze a nie pielęgniarki.Fakt że ordynator ma głos w wyborze oddziałowej czyni oddziałową zależną od ordynatora jest ona związana z nim lojalnoscią bardziej niż ze swoimi koleżankami pielęgniarkami a tak być nie powinno. ordynator rządzi oddziałową co nie powinno mieć miejsca bo jestesmy samodzielnym zawodem.Nie podoba mi się to że lekarze wtrącają sie do naszych wyborów i naszych spraw.

Teraz władze izby pip poprzez posłów, którzy składają interpelacje poselskie protestują w sprawie zmiany składów komisji konkursowych. Protesty kierują do ministra zdrowia. Izba okręgowa w Rzeszowie uważa, że:

"Tak uprzywilejowana pozycja kierownika podmiotu leczniczego w komisji konkursowej na stanowiska pielęgniarskie doprowadza zdaniem OIPiP do wyboru kandydata w sposób niedemokratyczny, co z góry przesądza o jego wyborze z uwagi na przewagę głosów kierownictwa podmiotu leczniczego". 

 

 

W innej interpretacji czytamy:

 

"Sytuacja ta skutkować może  niedemokratycznym wyborem kandydata, ze względu na przewagę głosów przedstawicieli kierownictwa."

Argumentacja padająca w przedmiotowych protestach jest kuriozalna. Mianowicie, nie wiem na jakich przesłankach izba pip w Rzeszowie wyraża swoje przeświadczenie, że "nowe" składy osobowe komisji konkursowych "doprowadzą do wyboru kandydata w sposób niedemokratyczny" oraz "mogą skutkować niedemokratycznym wyborem kandydata". Także nie wiadomo, na jakich przesłankach izba pip w Rzeszowie nie podnosiła argumentu "niedemokratycznego wyboru" w kontekście dotychczasowych składów komisji konkursowych.

A w ministerstwie zapewne dziękują Bogu, że taki samorząd pielęgniarki i położne mają! Taki samorząd nikomu niestraszny.

Poniżej cytuję treść dwóch interpelacji poselskich.

NIECH ABSURD BĘDZIE Z NAMI

Mariusz Mielcarek

Interpelacja w sprawie stanowczego sprzeciwu Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych wobec zapisów zawartych w Rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą

 

Szanowny Panie Ministrze,
działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Rzeszowie 17 lutego br. przyjęła Stanowisko, w którym wyrażają stanowczego sprzeciwu wobec zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, w paragrafach dotyczących składu komisji konkursowych na stanowiska pielęgniarki naczelnej, przełożonej, pielęgniarki oddziałowej (§ 10 pkt 4 podpunkt b oraz § 10 pkt 5 podpunkt 6).
OIPiP nie zgadza się na przywołane zapisy, ponieważ wynika z nich, iż stroną uprzywilejowaną jest kierownik podmiotu leczniczego, delegując określoną ilość osób w skład komisji konkursowej, mniejszą niż kieruje do składu komisji Okręgowa Izba.
Tak uprzywilejowana pozycja kierownika podmiotu leczniczego w komisji konkursowej na stanowiska pielęgniarskie doprowadza zdaniem OIPiP do wyboru kandydata w sposób niedemokratyczny, co z góry przesądza o jego wyborze z uwagi na przewagę głosów kierownictwa podmiotu leczniczego. W ocenie pielęgniarek i położnych jest to działanie niedopuszczalne, gdyż po raz kolejny wskazuje na to, iż głos samorządu pielęgniarek i położnych jest ignorowany przez Ministerstwo Zdrowia.
Wobec powyższego OIPiP wnioskuje o naniesienie zmian do w/w Rozporządzenia i przywrócenie dotychczasowych zapisów.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy znane jest Ministerstwu Stanowisko Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Rzeszowie w sprawie zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą?
2. Czy dostrzega Pan zawarte w nim uwagi na temat składu komisji konkursowych na stanowiska pielęgniarki naczelnej, przełożonej, pielęgniarki oddziałowej?
3. Czy i kiedy wprowadzone zostaną do w/w Rozporządzenia zmiany wnioskowane przez OIPiP?
Z poważaniem
Kazimierz Moskal
Warszawa, dnia 28 lutego 2012 r.


 

Interpelacja poselska

Szanowny Panie Ministrze!
Do mojego Biura Poselskiego wpłynęło pismo od Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych  w Rzeszowie. Dotyczy ono niektórych przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 roku, w sprawie sposobu przeprowadzania  konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą. OIPiP wyraża sprzeciw wobec przepisów przedmiotowego rozporządzenia, które regulują skład komisji konkursowych na stanowiska: naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarki oraz pielęgniarki oddziałowej. Samorząd zawodowy protestuje przeciwko wprowadzonym regulacjom, gdyż prowadzą one do uprzywilejowania pozycji kierownika podmiotu leczniczego w komisji konkursowej na wyżej wymienione stanowiska pielęgniarskie. Sytuacja ta skutkować może  niedemokratycznym wyborem kandydata, ze względu na przewagę głosów przedstawicieli kierownictwa.
W związku z tą sytuacją zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem:
Czy wobec sprzeciwu środowiska pielęgniarek i położnych, ministerstwo nie powinno rozważyć zmiany problematycznych przepisów?
Z poważaniem
Jan Warzecha

27 lutego 2012 roku

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze