Władze okręgowych izb pip robią sobie jaja z pielęgniarek i położnych!

1 min czytania
AktualnościSystem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych
Władze okręgowych izb pip robią sobie jaja z pielęgniarek i położnych!

 

Pielęgniarki i położne zostały ustawą zmuszone do obowiązkowej przynależności do okręgowych izb pip. Przynależność ta wiąże się z przymusem opłacania miesięcznych składek członkowskich. Wysokość składki ustala Zjazd Krajowy PiP.

Teraz opiszę sytuację ukazującą sposób traktowania pielęgniarek i położnych przez władze izby pip. Otóż, pielęgniarka lub położna w celu złożenia wniosku np. o refundację szkolenia, zapomogę socjalną musi przedstawić jako załącznik do przedmiotowych wniosków zaświadczenie o opłacaniu składek członkowskich.

Pielęgniarka lub położna zmuszona do przynależności do izby, opłaca wymuszone składki członkowskie poprzez dział księgowości szpitala, w którym jest zatrudniona. Składa wniosek do izby o np. refundację kosztów kształcenia. Izba każe pielęgniarce udowodnić, że opłaca składki. I żąda wydanego przez pracodawcę, zaświadczenia o opłacaniu składki.

A składki od tej pielęgniarki wpływają przecież co miesiąc na konto izby!  Dlatego to na władzach izby ciąży obowiązek udowodnienia danej pielęgniarce lub położnej, że nie opłaca składek. A nie na pielęgniarce, że opłaca składki.

Postępowanie izby pip jest nowatorskie w skali naszego kraju. Dobrze, że np. ZUS, PZU lub US nie stosuje powyższych praktyk wobec obywateli.

Podsumujmy: Izby muszą zmienić swoje postępowanie i zakończyć z obarczaniem pielęgniarek i położnych obowiązkami, które nie powinno mieć miejsca, gdyby izba w sposób profesjonalny ewidencjonowała składki członkowskie.

Mariusz Mielcarek   

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze