Władze okręgowych izb pip robią sobie jaja z pielęgniarek i położnych!

1 min czytania
AktualnościSystem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych
Władze okręgowych izb pip robią sobie jaja z pielęgniarek i położnych!

 

Pielęgniarki i położne zostały ustawą zmuszone do obowiązkowej przynależności do okręgowych izb pip. Przynależność ta wiąże się z przymusem opłacania miesięcznych składek członkowskich. Wysokość składki ustala Zjazd Krajowy PiP.

Teraz opiszę sytuację ukazującą sposób traktowania pielęgniarek i położnych przez władze izby pip. Otóż, pielęgniarka lub położna w celu złożenia wniosku np. o refundację szkolenia, zapomogę socjalną musi przedstawić jako załącznik do przedmiotowych wniosków zaświadczenie o opłacaniu składek członkowskich.

Pielęgniarka lub położna zmuszona do przynależności do izby, opłaca wymuszone składki członkowskie poprzez dział księgowości szpitala, w którym jest zatrudniona. Składa wniosek do izby o np. refundację kosztów kształcenia. Izba każe pielęgniarce udowodnić, że opłaca składki. I żąda wydanego przez pracodawcę, zaświadczenia o opłacaniu składki.

A składki od tej pielęgniarki wpływają przecież co miesiąc na konto izby!  Dlatego to na władzach izby ciąży obowiązek udowodnienia danej pielęgniarce lub położnej, że nie opłaca składek. A nie na pielęgniarce, że opłaca składki.

Postępowanie izby pip jest nowatorskie w skali naszego kraju. Dobrze, że np. ZUS, PZU lub US nie stosuje powyższych praktyk wobec obywateli.

Podsumujmy: Izby muszą zmienić swoje postępowanie i zakończyć z obarczaniem pielęgniarek i położnych obowiązkami, które nie powinno mieć miejsca, gdyby izba w sposób profesjonalny ewidencjonowała składki członkowskie.

Mariusz Mielcarek   

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze