Wpisano – jedna pielęgniarka – normy zatrudnienia.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnychPraktyka zawodowa
Wpisano – jedna pielęgniarka – normy zatrudnienia.

W sejmie o warunkach pracy pielęgniarek

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia – podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego w dniu 5 lipca 2022 roku.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

Panie przewodniczący, szanowni państwo, chciałabym wrócić do sedna dzisiejszego posiedzenia podkomisji dotyczącego reformy. Nie byłoby tej reformy, proszę państwa, gdyby nie braki kadr medycznych. Reprezentuję grupę zawodową pielęgniarek i położnych, na którą zwrócili uwagę zarówno rzecznik praw dziecka, jak i rzecznik praw pacjenta.

Rzecznik praw dziecka zwracał uwagę, że brakuje pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, natomiast rzecznik praw pacjenta zwrócił uwagę na aspekt dotyczący braku kadr i na to, dlaczego brakuje akurat pielęgniarek w dziedzinie psychiatrii.

Bardzo prosiłabym o rozważenie tej kwestii, ponieważ dostępność do świadczeń lub brak dostępności do świadczeń spowodowała lub wymusiła reformę w tym zakresie i w jakiś sposób dała możliwości zastępcze dostępności do tych świadczeń na bazie poziomów referencyjności. Jestem trochę zaniepokojona, że np. w woj. mazowieckim, z którego pochodzę, nie ma w ogóle centrów w trzecim poziomie referencyjności. Być może są podpisywane umowy, nie mam takiej wiedzy.

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych – tylko jedna pielęgniarka

Natomiast bardzo prosiłabym panią z departamentu Ministerstwa Zdrowia o rozważenie przywrócenia norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. To, na co zwrócił uwagę rzecznik praw pacjenta. Dlaczego pielęgniarki odchodzą z psychiatrii? Proszę państwa, dlatego że zostało zmienione rozporządzenie w sprawie norm, jest tam wpisana tylko pielęgniarka. Jeżeli nie mamy wskazanej liczby pielęgniarek, to, wiecie państwo, że ze względu na brak zwiększonego finansowania, ograniczone możliwości zatrudnienia kierowników podmiotów leczniczych, dyrektorzy nie podejmują inicjatywy uzupełnienia tych kadr. Kadry są po prostu przeciążone, zmęczone, szukają być może łatwiejszej pracy.

Jestem pielęgniarką psychiatryczną z 23-letnim doświadczeniem pracy na psychiatrii i wiem, co to znaczy, jaka ciężka to jest praca. Trudna, wyczerpująca fizycznie i psychicznie. W związku z tym mam ogromną prośbę, żebyście państwo wsparli nasze działania.

Prośba do Ministerstwa Zdrowia, żeby rozważyło powrócenie norm zatrudnienia w psychiatrii, żebyśmy mogli w sposób bezpieczny i profesjonalny świadczyć tę opiekę. Myślę, że należałoby zwrócić się do Naczelnej Izby Lekarskiej. Otrzymałam taką informację, że coraz więcej lekarzy, młodych lekarzy, podejmuje decyzję o specjalizacji psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W związku z tym chcielibyśmy, żeby ta dziedzina była świadczona na wysokim poziomie, w sposób bezpieczny i profesjonalny. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 90

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek - zobacz treść zaskakującego zarządzenia podwyżkowego.