"Wprowadziliście minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek, nie wiedząc, że skutkiem ubocznym będzie to, że zaczną znikać łóżka".

2 min czytania
AktualnościNormy pielęgniarek a likwidacja łóżek
"Wprowadziliście minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek, nie wiedząc, że skutkiem ubocznym będzie to, że zaczną znikać łóżka".


"Wprowadziliście minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek,
nie wiedząc,

że skutkiem ubocznym będzie to, że zaczną znikać łóżka"

Posiedzenie sejmu w dniu 17 stycznia 2019 roku

Poseł Ryszard Wilczyński:

Pani Minister! Mówi pani o skokowym wzroście nakładów, o 20 mld, na system ochrony zdrowia w Polsce. Spodziewalibyśmy się, że temu skokowemu wzrostowi będzie towarzyszyć skokowa poprawa sytuacji systemu. Nic takiego nie obserwujemy, obserwujemy raczej ewentualnie jakieś elementy tam, gdzie się poprawiło. A więc mamy tutaj podstawową sprzeczność, która wymaga wyjaśnienia opinii publicznej. Na tym tle pierwsze pytanie. Co w istocie przyniosła reforma związana z siecią szpitali? Tutaj oczekiwałbym konkretnej odpowiedzi, raczej na piśmie, bo to chyba będzie jakieś dłuższe wypracowanie, ale odnoszę
wrażenie, że to był raczej zabieg polegający na mieszaniu herbaty, od którego miało być bardziej słodko. I chyba nie jest.

Kolejna sprawa, sprawa waszych problemów z komunikacją. Wprowadzacie minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek, nie wiedząc, że skutkiem ubocznym będzie to, że zaczną znikać łóżka. I tutaj znowu opinia publiczna musi mieć jasną odpowiedź, ile znika z rejestru, czyli z papierowego wykazu, papierowych łóżek, a ile znika realnie – realnie, bo po prostu zostały zlikwidowane. To pojęcie likwidacji łóżek wymaga omówienia i rozsortowania na to, co znika
z rejestru wojewody, bo ich i tak nie było, bo było to przewymiarowane, i na te, które rzeczywiście zostały amputowane i nie ma ich w szpitalach.

Ostatnia kwestia, którą chciałem podnieść, to jest sprawa algorytmu naliczania środków w województwie opolskim. Region szacuje niedoszacowanie na ok. 100 mln zł z racji kilku elementów, tj., po pierwsze, kwestii demograficznych, po drugie, świadczeń wysokospecjalistycznych, których nie ma, a więc nie otrzymuje za to pieniędzy, ale jednocześnie przecież ludzie jeżdżą się leczyć, a więc pieniądze wypływają z nimi (Dzwonek), i, to kolejna sprawa, z racji niezarejestrowanych dzieci, co jest taką specyfiką opolską. Prosiłbym o podjęcie rzeczowej dyskusji i rozmów z województwem opolskim w tej sprawie. (Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenia sejmu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9402 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Praca na stanowisku pielęgniarki koordynującej/ pielęgniarza koordynującego.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza Penta Hospitals to wiodąca grupa w branży medycznej. Posiadają wieloletnie doświadczenie i ugruntowaną pozycję. Obecnie do jednej z naszych…
AktualnościPraktyka zawodowa

Konflikty pielęgniarek mających polerowane paznokcie z personelem kontroli zakażeń. Kto ma rację?

2 min czytania
Wyniki badań opartych na dowodach. Czy odpryski na pomalowanych paznokciach pielęgniarek zwiększają obciążenie bakteriami?  W artykule z dnia 22 czerwca 2026 roku…
AktualnościNowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ministerstwo powtarza jak mantrę frazesy o dwuzawodowości.

3 min czytania
Nowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej – zapowiedź kolejnego spotkania w ministerstwie. Sprawa nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej autorstwa…
Komentarze