Wspieranie karmienia piersią – zalety dla mam i dzieci

3 min czytania
Aktualności
Wspieranie karmienia piersią – zalety dla mam i dzieci

Jakie są zalety karmienia piersią dla matki?

Karmienie piersią ma duży wpływ na samopoczucie i zdrowie matki. Już w czasie pierwszej sesji karmienia pojawiają się niezwykłe korzyści.

Bliski kontakt ze skórą noworodka uwalnia w organizmie kobiety oksytocynę, która jest „hormonem szczęścia”. Wczesne i częste przystawianie noworodka do piersi pomaga macicy obkurczać się i dzięki temu tzw. trzeci etap porodu, czyli wyparcie łożyska, przyspiesza i chroni kobietę przed nadmierną utratą krwi. W kolejnych daniach po porodzie to oksytocyna uwalniana w czasie karmienia zapobiega dalszej utracie krwi, co zmniejsza możliwość wystąpienia anemii u matki.

W kolejnych tygodniach oksytocyna wzmacnia też więź tworzącą się pomiędzy matką i dzieckiem. Istnieje związek pomiędzy zwiększonym poziomem tego hormonu i intensywniejszymi przejawami instynktu macierzyńskiego.

Jakie korzyści zdrowotne z karmienia piersią ma mama?

Oksytocyna ma działanie przeciwdepresyjne – badania wykazały, że kobiety z wyższym poziomem tego hormonu mają mniej objawów zaburzeń lękowych i depresji. Przez cały czas karmienia oksytocyna działa na mamę uspokajająco, ogranicza stres i obniża ciśnienie krwi, a także zwiększa poziom odporności na ból.

Zdrowie kobiety korzysta na długotrwałym karmieniu piersią – obniża się m.in. ryzyko wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy typu 2 w kolejnych latach życia. Każdy kolejny miesiąc zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory w tym raka piersi, jajnika i macicy.

Mamy, które karmią piersią, często śpią dłużej w porównaniu do innych. Jedno z badań wykazało nawet do 45 min różnicy każdej nocy. Oksytocyna uwalniania podczas karmienia pomaga też szybciej zasnąć po nocnej pobudce.

Korzyści zdrowotne dla mam karmiących są długofalowe – poprawia się mineralizacja kości, co obniża ryzyko osteoporozy i złamań w późniejszych latach. Naukowcy mówią tez o pozytywnym wpływie na pracę mózgu – mamy karmiące lepiej wykonują niektóre zadania.

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie zdrowia dziecku. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowląt w ten sposób przez co najmniej 6 miesięcy.

Mleko matki odżywia i chroni dziecko – jest ono pełne komórek macierzystych, białych krwinek, pożytecznych bakterii. Zawiera też elementy bioaktywne jak przeciwciała, enzymy i hormony, które pomagają zwalczać infekcje, zapobiegają chorobom i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju organizmu dziecka.

Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia są mniej narażone na biegunki, nieżyt żołądka, przeziębienia, grypę, zapalenie ucha i oskrzeli. Badania wykazały, że w porównaniu do dzieci karmionych mieszanką mleczną, ryzyko wystąpienia u nich zespołu nagłego zgonu niemowląt jest o połowę mniejsze.

Mleko z piersi ma ogromną wartość dla wcześniaków. Podawanie mleka matki zapewnia im najlepszą ochronę przeciwko zagrażającym życiu zaburzeniom, takim jak sepsa, przewlekła choroba płuc lub martwicze zapalenie jelit.

Karmienie piersią ma także pozytywny wpływ na rozwój mózgu niemowlaka. Pierwsze sześć miesięcy to bardzo intensywny okres dla szybko rosnącego mózgu. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, ze w mózgach kilkulatków karmionych wyłącznie piersią przez co najmniej 3 miesiące, znajduje się od 20% do 30% więcej substancji białej w porównaniu do dzieci, którym nie podawano mleka matki.

Karmienie piersią ma długofalowy wpływ na całe życie dziecka. Im dłużej dziecko otrzymuje mleko matki, tym więcej będzie miało z tego korzyści. Karmienie piersią pomaga w budowaniu więzi miedzy mamą a niemowlakiem – ma to wpływ na późniejsze nawiązywanie relacji i radzenie sobie ze stresem w późniejszym życiu. Dzieci karmione piersią są w mniejszym stopniu narażone na występowanie nowotworów, takich jak białaczka lub chłoniak, cieszą się lepszym wzrokiem i prostszym zgryzem.

Szpitalny laktator Symhpony® z technologią inicjacji

W firmie Medela wspieramy niesamowite korzyści płynące z karmienia mlekiem matki. Dlatego współpracujemy z pracownikami służby zdrowia, aby sprostać codziennym wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem mleka matki, oferując najbardziej zaawansowane, oparte na dowodach rozwiązania.

Nasz laktator Symphony® to idealny partner, który wspiera matki na czterech kluczowych etapach laktacji. Jest to obecnie wiodący wybór personelu medycznego, który wspiera skuteczne karmienie piersią w pierwszych daniach po porodzie.

Laktator Symphony® jest dostępny w większości polskich szpitali. Posiada on wyjątkową funkcję – program inicjacji laktacji, który umożliwia rozpoczęcie procesu produkcji mleka, kiedy nie przebiega on prawidłowo.

Dzięki technologii inicjacji Symphony® matki mogą odciągnąć o 50% więcej mleka w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

Kluczowe zalety laktatora Symphony® to:

– Wydajność i ilość odciągniętego pokarmu. Możliwe dzięki technologii odciągania z obu piersi równocześnie i naśladowaniu naturalnego rytmu ssania dziecka.

– Komfort dzięki łatwej obsłudze i cichej pracy.

Laktator Symphony® można także wypożyczyć do domu. Dzięki swojej konstrukcji może on być stosowany przez wiele tygodni, można go w prosty sposób wyczyścić i zdezynfekować, zachowując pełną higienę i bezpieczeństwo.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sąd pielęgniarek skazał pielęgniarkę. Sąd Najwyższy wyrok uchylił.