Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej – pierwsza konferencja paliatywna tylko dla pielęgniarek!

3 min czytania
Aktualności


Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej
– pierwsza konferencja paliatywna tylko dla pielęgniarek!

Pierwsza edycja skierowanej do pielęgniarek konferencji „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” odbędzie się 15 listopada 2019 r. w Warszawie. 250 pielęgniarek weźmie udział w ciekawych warsztatach i wykładach dot. tematyki opieki paliatywnej i jej wyzwań. Rejestracja trwa: www.wyzwaniaopiekipaliatywnej.pl.

– Pielęgniarstwo opieki paliatywnej jest jedną z najbardziej samodzielnych dziedzin pielęgniarskich. Chcemy, aby to wydarzenie było ważnym impulsem w pracy pielęgniarek – żeby każdy, kto będzie w nim uczestniczył, wychodząc z niego, czuł, że dostał porządny zastrzyk aktualnej wiedzy – mówi pomysłodawca konferencji „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” i Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, mgr Paweł Witt.

 

„Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” po raz pierwszy w Warszawie

Pierwsza edycja spotkań naukowych pod hasłem „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” odbędzie się 15 listopada 2019 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Golden Floor w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział około 250 osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i zwiększaniem doświadczenia w zakresie opieki nad pacjentem paliatywnym.

„Konferencja dla wszystkich, którzy rozumieją, że koniec może stać się początkiem”

Podczas konferencji uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję, aby wziąć udział w wykładach na najwyższym poziomie merytorycznym oraz w panelach dyskusyjnych poprowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach. Jak mówi mgr Paweł Witt, intencją spotkania jest stworzenie przestrzeni dla interdyscyplinarnego dialogu w ramach tej szerokiej i złożonej problematyki, dotyczącej głównie – ale nie tylko – pracy pielęgniarek.

– Wbrew pozorom ta konferencja jest multidyscyplinarna – podkreśla Prezes PTPAiIO. Przede wszystkim kierujemy ją do pielęgniarek opieki paliatywnej – zarówno domowej, jak i stacjonarnej, ale także do personelu pielęgniarskiego w opiece długoterminowej, ponieważ duża część problemów naszych pacjentów zazębia się, więc wzajemnie możemy i powinniśmy korzystać z naszej wiedzy i doświadczeń. Do personelu pielęgniarskiego oddziałów onkologicznych – wtedy, gdy wiemy, że leczenie nie będzie kontynuowane, ale nie zawsze wiemy, jak to jest, gdy kończy się chemioterapia i radioterapia, a zaczyna się życie nieodliczane wizytami w szpitalu. Inne życie. Do udziału serdecznie zapraszamy również naszych kolegów lekarzy, którzy coraz częściej wiedzą, że głównym rozgrywającym w przypadku tej dziedziny jest personel pielęgniarski, od którego można nauczyć się m.in. leczenia ran, zasad żywienia i wielu innych pożytecznych rzeczy, a także wolontariuszy, którzy są niezastąpieni i często pomagają w czynnościach pielęgnacyjnych, a nawet medycznych, rodzinie opiekującej się pacjentem. „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” to konferencja dla wszystkich, którzy rozumieją, że koniec może stać się początkiem.

 

Wiodące tematy konferencji

Wśród wiodących tematów wykładów oraz paneli dyskusyjnych podczas konferencji „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” znajdą się m.in.:

  • Nowoczesne metody leczenia bólu w opiece paliatywnej – rola i możliwości pielęgniarki
  • Owrzodzenia i rany nowotworowe – lekarz konsultantem pielęgniarki.
  • Samodzielne opracowywanie i prowadzenie ran – opisy przypadków
  • Skale medyczne mające zastosowanie w pielęgniarstwie opieki paliatywnej
  • Odpowiedzialność zawodowa i prawna pielęgniarek opieki paliatywnej
  • Żywienie pacjenta w opiece paliatywnej – rola pielęgniarki w doborze diety
  • Leki w domu pacjenta – od czego zależy wybór metody podawania? Co można łączyć a co nie?
  • Płynoterapia u pacjenta w opiece paliatywnej – plaster na sumienie czy realna pomoc? Wskazania, przeciwwskazania i rodzaje stosowanych płynów infuzyjnych
  • Sedacja paliatywna – temat tabu, czy metoda, która powinna być stosowana w opiece paliatywnej. Rola pielęgniarki.

Organizatorami konferencji są Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie oraz wydawnictwo Evereth Publishing, wydawca czasopisma „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”. Jak wyjaśnia Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, choć będzie to dopiero pierwsza odsłona tego wydarzenia, wezmą w niej udział znamienici wykładowcy oraz około 250 specjalistów z różnych dziedzin medycyny, dla których zapewnianie odpowiednio wysokiej jakości życia osoby nieuleczalnie chorej stanowi niezwykle istotny aspekt ich pracy.

– To jest pierwsza konferencja, a jak wiadomo – pierwsza jest zawsze najtrudniejsza. Mam jednak nadzieję, ze wszyscy dojdą do wniosku, iż warto wziąć w niej udział, a całe przedsięwzięcie się powiedzie. Bo jak w opiece paliatywnej, tak i na tej konferencji – „najważniejsze to po prostu być” – podsumowuje mgr Paweł Witt.

Rejestracja trwa: http://wyzwaniaopiekipaliatywnej.pl.
Liczba uczestników jest ograniczona, a o możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Komentarze