Współczynniki pracy pielęgniarek a kwota bazowa 3900 zł. Skąd ta kwota i do kiedy nie będzie obowiązywać? Zastąpi ją "średnia krajowa"…

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

WSPÓŁCZYNNIKI PRACY PIELĘGNIAREK A KWOTA BAZOWA 3900 ZŁ.

 

SKĄD TA KWOTA I DO KIEDY NIE BĘDZIE OBOWIĄZYWAĆ?

Wyjaśnień w tej sprawie udzielała w sejmie i senacie pani Józefa Szczurek-Żelazko:

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 września 2018 roku

Poseł Jerzy Kozłowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie sądzę, aby dzisiaj wieczorem, przy głosowaniu nad tym projektem, znalazł się na tej sali ktoś, kto naciśnie inny guzik niż zielony. Podwyżki w całym systemie ochrony zdrowia są niezbędne, pracownicy zarabiają za mało, chyba dla każdego pacjenta jest to oczywiste. To jest mały krok, nawet można powiedzieć: mniej, kroczek, we  właściwym kierunku, ale przyznam, że nie rozumiem, na jakiej podstawie wyliczono kwotę bazową 3900 zł jako odniesienie do wszystkich przeliczeń przy współczynnikach.

(…)

Bardzo rozsądna wydaje mi się propozycja pana posła z Platformy Obywatelskiej, która idzie w tym kierunku, aby tak jak w przypadku dyrektorów szpitali, było odniesienie się do innej wartości wynagrodzenia, czyli do tego, co pan poseł Pawłowicz ma w swojej poprawce, gdyż to po prostu będzie sprawiedliwe i czytelne. Kwota 3900 zł jest, tak powiem kolokwialnie, jakby z kapelusza.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

(…)

Kolejne pytanie dotyczyło kwoty bazowej 3900 zł. Chciałabym państwu przypomnieć, że projekt ustawy powstał w 2016 r., przygotowywaliśmy ten projekt w oparciu o bazę danych z 2015 r. i wtedy ta kwota 3900 zł była kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. I to ta kwota była przyjęta do oceny skutków regulacji. Natomiast podkreślam, że ta kwota zostaje uwolniona już w 2019 r., czyli za rok po raz ostatni to ta wartość będzie kwotą bazową. Natomiast od 2020 r. dyrektorzy szpitali będą się posługiwali już inną kwotą bazową wynikającą z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 18 września 2018 roku 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Dobrze… A więc tak: jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, o kwotę bazową, to ustawa pierwotna uchwalona w ubiegłym roku, wprowadzona do porządku prawnego, oparta była na symulacjach dotyczących średnich wynagrodzeń z roku poprzedniego. Ponieważ proces przygotowywania trochę trwał, więc tą bazą były średnie wynagrodzenia z roku 2015. W tym projekcie nie nowelizujemy tego, ponieważ głównym celem tej regulacji jest rozszerzenie podmiotowe, czyli włączenie poszczególnych grup. Chciałabym jednak podkreślić, że kwota 3 tysiące 900, ta kwota bazowa, po raz ostatni będzie brana pod uwagę w przyszłym roku w lipcu i już po lipcu zostanie uwolniona. Czyli w kolejnych latach będzie to kwota, która będzie wynikała z przedstawionej przez GUS kwoty średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w roku poprzedzającym. A więc wracamy… Jeszcze następny rok. W tym roku już dokonano tej regulacji, ponieważ ustawa zobowiązywała kierowników podmiotów leczniczych do dokonania tej regulacji z dniem 1 lipca. Część dyrektorów już dokonała tej regulacji, a w związku z tym można… Gdybyśmy z chwilą wejścia w życie tejże ustawy wprowadzili nową kwotę bazową, mogłoby to spowodować pewne zawirowania, nierówności, bo część pracowników już to otrzymała, część dopiero otrzyma. W związku z tym nie zdecydowaliśmy się na podwyższenie tej kwoty, mając na względzie głównie to, że w przyszłym roku będzie to już po raz ostatni i kwota zostanie uwolniona.

źródło: stenogramy posiedzeń sejmu oraz senackiej komisji zdrowia

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze