Wszystko, co warto wiedzieć o laserowej korekcji wzroku

2 min czytania
Aktualności
Wszystko, co warto wiedzieć o laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to przełomowa technologia, która odmieniła życie milionów ludzi na całym świecie. Ten nowoczesny zabieg pozwala na trwałą korekcję wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm, co dla wielu jest alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych.

1. Na czym polega laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku, znana także jako refrakcyjna korekcja laserowa, to zabieg, w którym za pomocą precyzyjnego lasera zmienia się kształt rogówki oka. Kluczem do sukcesu jest dokładne wymodelowanie rogówki, co pozwala skupić promienie świetlne bezpośrednio na siatkówce. W zależności od typu i zakresu wady wzroku stosuje się różne metody, takie jak LASIK, które polega na stworzeniu cienkiej płatki w rogówce, LASEK i PRK, które są odpowiednie dla osób z cieńszą rogówką. Każda z tych metod ma swoje wskazania i możliwe ryzyko, które są dokładnie omawiane z pacjentem przed zabiegiem. Źródło: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

2. Co dyskwalifikuje z laserowej korekcji wzroku?

Kwalifikacja do zabiegu jest równie ważna, co sam zabieg. Obejmuje szczegółowe badania okulistyczne. Odradza się zabiegu osobom z niestabilnymi wadami wzroku, co oznacza, że ich wada zmieniała się w ciągu ostatniego roku. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również nie powinny poddawać się zabiegowi ze względu na fluktuacje hormonalne, które mogą wpływać na wzrok. Ważnym aspektem jest także ogólny stan zdrowia pacjenta, w tym zdrowie oczu – osoby z aktywnymi infekcjami oka, zbyt cienką rogówką lub poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi mogą być zmuszone poszukać alternatywnych metod korekcji wzroku. Informacje na temat rekonwalescencji pozyskaliśmy z tego źródła https://blikpol.pl/rekonwalescencja.

3. Czy po laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary?

Chociaż większość pacjentów doświadcza znacznej poprawy wzroku po zabiegu i nie potrzebuje już okularów do codziennych czynności, w niektórych przypadkach okulary mogą nadal być potrzebne. Osoby, które rozwijają starczowzroczność (presbiopię), związaną z wiekiem utratą zdolności oka do skupiania na bliskich obiektach, mogą potrzebować okularów do czytania. Ponadto, w niektórych rzadkich przypadkach, gdy korekcja nie jest w pełni skuteczna, pacjenci mogą potrzebować okularów do uzyskania optymalnej ostrości wzroku.

4. Czego nie można robić po korekcji wzroku?

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących rekonwalescencji. Obejmuje to unikanie aktywności fizycznej, która mogłaby narazić oczy na urazy, przez co najmniej kilka tygodni. Pacjenci powinni również unikać pływania, korzystania z sauny oraz stosowania makijażu oczu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. W pierwszych dniach po zabiegu ważne jest, aby unikać jasnego światła i ograniczyć czas spędzany przed ekranami, co może pomóc w szybszym gojeniu.

5. Jak się widzi po laserowej korekcji wzroku?

Większość pacjentów zgłasza znaczną poprawę widzenia już w pierwszych dniach po zabiegu, choć pełne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Poprawa jakości życia dzięki lepszemu widzeniu jest często opisywana jako znacząca – wielu pacjentów cieszy się z możliwości uprawiania sportów, prowadzenia samochodu, a nawet z prostych codziennych czynności bez konieczności sięgania po okulary. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a efekty zabiegu mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od pierwotnej wady wzroku i ogólnego stanu zdrowia oczu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze