Wyeliminować pielęgniarki systemu w ogóle

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wyeliminować pielęgniarki systemu w ogóle

O siatce płac pielęgniarek i położnych w senacie

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 4 października 2022 roku.

Mariola Łodzińska wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

Ja powiem szczerze, że jestem troszeczkę rozczarowana dzisiejszą dyskusją, bo dzisiaj liczyłam na to, że przyjdę i będą jakieś konkretne informacje, które będę mogła przekazać swojemu środowisku pielęgniarek i położnych, bo reprezentuje to środowisko i chciałabym na temat tego środowiska rozmawiać.

Ustawa skłóciła środowisko pielęgniarskie

Sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Ustawa, która została wdrożona no niestety bardzo skłóciła nasze środowisko i też chyba, myślę, że jesteśmy to winni, żeby to powiedzieć, że nie my byliśmy autorami tej ustawy i nie braliśmy udziału nawet w ustalaniu tych współczynników, które w tej ustawie się znalazły.

Dysproporcje płacowe pomiędzy pielęgniarkami

W związku z czym, my już na etapie opiniowania mówiliśmy, że tak duże dysproporcje między grupami spowodują właśnie to, co w tej chwili ma miejsce.

Natomiast też nie otrzymałam żadnej informacji zwrotnej, co z naszymi koleżankami właśnie w tych podmiotach… i co mamy im powiedzieć, jak to ma dalej wyglądać, jeśli chodzi o podmioty lecznicze?

Eliminacja pielęgniarek z ratownictwa medycznego

Nie usłyszałam informacji zwrotnej, co w sytuacji pielęgniarek zatrudnionych w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego, gdzie tak naprawdę, pielęgniarka systemu, to jest pielęgniarka, która posiada dyplom, prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, czy położnej, ale musi mieć kurs kwalifikacyjny, ale w większości mają pielęgniarki specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

I nawet z tych kwalifikacji wymaganych nie otrzymały tych wynagrodzeń, które z ustawy im się należą. Zostały przeszeregowane… być może to jest dobry moment, żeby wyeliminować pielęgniarki systemu w ogóle i skoncentrować się tylko na ratownikach – jeżeli o to chodzi, to myślę, że ministerstwo zdrowia taką politykę w tym zakresie przyjęło, choć przypominam, że to pielęgniarki i położne jeździły kiedyś w Systemie Ratownictwa i jest to jak gdyby również ich miejsce zatrudnienia.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

562 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Błędy w dokumentacji medycznej i ich konsekwencje - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 2022.