Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Aktualności
Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami?

Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r. stwierdził, że na oddziale pozwanego szpitala pracowały pielęgniarki zakwalifikowane do 6, 5 i 2 grupy.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, jednoznacznie potwierdził, że praca pielęgniarek bez względu na posiadane wykształcenie nie różniła się.

Powódki wykonywały szereg obowiązków takich jak: opieka nad pacjentami, obsługa sprzętu medycznego, współpraca z lekarzami i wykonywanie zleceń lekarskich, asysta przy wysokospecjalistycznych procedurach. Nadto pielęgniarki prowadziły ciągłą obserwację i ocenę stanu pacjenta. Personel medyczny wykonywał w praktyce pracę jednakowego rodzaju i w jednakowych warunkach. Wszystkie pielęgniarki bez względu na wykształcenie faktycznie posiadały ten sam zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień. Poza wykształceniem nie było żadnych innych kryteriów, które różnicują wysokość wynagrodzenia na oddziale.

Pielęgniarki oddziałowe sporządzając grafiki nie ustalały ich z uwzględnieniem wykształcenia pielęgniarek/pielęgniarzy. Pielęgniarki zakwalifikowane do różnych miały możliwość zamieniania się na dyżury. Zdarzały się sytuację, w których gorzej wynagradzanie pielęgniarki z większym doświadczeniem wdrażały do pracy osoby z 2 grupy, które zarabiały znacznie więcej. Co istotne Sąd badał jakie były faktyczne zakresy obowiązków pracowniczych, natomiast pisemne zakresy obowiązków zmienione przez pracodawcę w obawie przez pozwami pracowników nie miały żadnego znaczenia.

Sprawę prowadziła Kancelaria Adwokata Igora Sztynio, która specjalizuje się w sprawach dotyczących nierównego traktowania pielęgniarek. W chwili obecnej kancelaria reprezentuje kilkaset osób w procesach dotyczących nierównego traktowania. W ostatnim czasie w ramach przeprowadzonych negocjacji z jednym ze szpitali kancelarii udało się doprowadzić do zawarcia korzystnych ugód sądowych, które pozwoliły na szybką wypłatę odszkodowań bez konieczności oczekiwania na wyrok.

Więcej informacji na temat zawarcia ugody z pracodawcą oraz prowadzenia sprawy o nierówne traktowanie można uzyskać pod numerem tel. 889-198 -330 lub mailowo:[email protected]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze