Wynagrodzenia – notatka ze spotkania w ministerstwie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenia – notatka ze spotkania w ministerstwie.


Nowa siatka płac pielegniarek i położnych

Realny Pakt o Wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Inauguracja dialogu, pod przewodnictwem Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, na temat dalszego porządkowania kwestii płacowych w ochronie zdrowia miała miejsce w ubiegłym tygodniu (5 lutego br.) w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

Minister Zdrowia zadeklarował, że wyłącznie Rada Dialogu Społecznego będzie gremium decyzyjnym i to w ramach RDS będą podpisywane wszelkie uzgodnienia i porozumienia. Samorządy zawodowe oraz inne organizacje zawodowe i związkowe, nie należące do reprezentatywnych organizacji pracowników czy pracodawców, będą przez nie zapraszane w charakterze ekspertów z udziałem głosu i możliwością uczestnictwa w pracach Zespołu.

Główne filary i założenia prac to m.in. uporządkowanie wynagrodzeń i uproszenie obecnego, skomplikowanego systemu płac, likwidacja wszelkich dodatkowych strumieni pieniędzy (dodatki czy środki z tzw. OWU dla wybranych grup zawodowych) z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowych płacowych praw nabytych pracowników. Wszystkie strony dialogu zgodnie uznały, że najwyższy czas na podejście kompleksowe do wynagrodzeń w ochronie zdrowia i solidarne dzielenie pieniędzy pomiędzy grupy zawodowe. Ideą rozmów jest więc odejście od przywilejów płacowych dla poszczególnych grup zawodowych. Założeniem jest także, by efektem końcowym negocjacji w Zespole było podpisanie porozumienia w ramach Rady Dialogu Społecznego regulującego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia jako mechanizmu gwarantującego udział ich płac we wzroście nakładów na ochronę zdrowia w kolejnych latach. Wzrost wynagrodzeń powinien mieć pokrycie w dodatkowych przychodach ochrony zdrowia, stąd możliwą byłaby perspektywa wzrostu nakładów na zdrowie z obecnych 6 do 7 proc. PKB, gdyby porozumienie płacowe warunkowało taką konieczność. Porozumienie byłoby pewnego rodzaju paktem społecznym i stabilizatorem płac na kolejne lata, stąd warunkiem jego uchwalenia jest akceptacja całego środowiska zawodowego w ochronie zdrowia. Czas pokaże jak trudny i czy w ogóle możliwy będzie kompromis płacowy, zważając na znaczne rozwarstwienie płacowe oraz wciąż obecny zbyt mały solidaryzm społeczny w ochronie zdrowia.

Ustalono, że Zespół będzie spotykał się w trybie cotygodniowym.

Pierwsze posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia obradującego 10 lutego 2021 r. poświęcono analizom i prognozom finansowym. W imieniu OPZZ zgłoszony został wniosek o konieczność przedstawienia w pierwszej kolejności przez stronę rządową propozycji uregulowania kontynuacji praw nabytych dla grup zawodowych, z którymi były podpisywane w ostatnich latach porozumienia (wygasają 30 czerwca br. ), ponieważ będzie to miało wpływ na całość tabeli współczynników dla wszystkich objętych dotychczasową ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w ochronie zdrowia. Przypomnieć należy także, że zgodnie z komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 lutego 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2020 r. wyniosło 5167,47 zł, co także będzie brane pod uwagę w rozmowach płacowych.

Efektem pierwszego posiedzenia są poniższe ustalenia:

1) prace Trójstronnego Zespołu dotyczą wypracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zmiany te powinny mieć charakter systemowy i uwzględniać wszystkie grupy zawodowe objęte zakresem ustawy. Wypracowane propozycje rozwiązań powinny uwzględniać ograniczone okresy obowiązywania dotychczasowych regulacji płacowych.

2) Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże Zespołowi informację na temat struktury wydatków Funduszu za ostatnie 5 lat.

3) Ministerstwo Zdrowia ponownie roześle, udostępnioną już w ubiegłym roku, informację o średnich wysokościach wynagrodzeń za styczeń 2020 sporządzoną na podstawie ankiety do podmiotów leczniczych.

4) Do poniedziałku 15 lutego br. partnerzy społeczni przekażą do sekretariatu TZ ds. OZ uwagi i postulaty w zakresie przekwalifikowywania – w stosunku do struktury obecnie obowiązującej – grup zawodowych oraz współczynników pracy określonych w załączniku do w ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jeżeli możliwe, również w zakresie szacowanej liczby etatów przekwalifikowanych grup.

5) Ministerstwo Zdrowia przedstawi wyliczenia współczynników pracy w oparciu o obowiązującą strukturę grup zawodowych oraz strukturę współczynników pracy z załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych dla przyjętego na roboczo założenia przeznaczania corocznie na wzrost wynagrodzeń 50% kwoty prognozowanego wzrostu PKB na zdrowie, będącego w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kolejne posiedzenia odbędą się 17 oraz 26 lutego 2021 r. 

OPZZ reprezentują w pracach zespołu jego członkowie: Urszula Michalska i Tomasz Dybek oraz eksperci: Katarzyna Sarnicka (przewodnicząca Ogólnopolskiego ZZ Psychologów), Piotr Dymon (przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Ratowników Medycznych) i Renata Górna (Biuro OPZZ).

(rg)

Na postawie materiału ze strony opzz.org.pl

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale: Nowa siatka płac pielęgniarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Komentarze