Wynagrodzenia pielęgniarek – ile specjalizacji powinna posiadać pielęgniarka.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – ile specjalizacji powinna posiadać pielęgniarka.

Z redakcyjnej poczty pielegniarki.info.pl

Poniżej cytujemy nadesłaną do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl korespondencję, którą otrzymaliśmy w dniu 17 sierpnia. Mamy nadzieję, że poruszone w niej kwestie przyczynią się do merytorycznej dyskusji, a autorce dziękujemy za głos w sprawie naszego środowiska zawodowego.

Jaką wiedzę o pracy pielęgniarek mają decydenci w obszarze ochrony zdrowia

Śledząc wypowiedzi Wiceministra Zdrowia – Pana Piotra Brombera na łamach doniesień prasowych, można odnieść wrażenie i wysnuć jeden wniosek: Ten Pan (czasami) nie wie o czym mówi…, przynajmniej w kwestii grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.

Jaką ma np. wiedzę na temat Podstawowej Opieki Zdrowotnej zarządzanej przez odpowiednio przygotowane samodzielne (!) zespoły pielęgniarek i położnych?

Jakie mają wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności a co za tym idzie – doświadczenie?   

Jaką wiedzę na ten temat ma Minister Zdrowia – Pan Adam Niedzielski (?), że takowe – kilkuosobowe zespoły istnieją…, bez „nadzoru” lekarza, pod przywództwem liderki, a formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Jednak zdaniem Pana Ministra: „Wynagrodzenia w POZ należą raczej do wyższych w sektorze”, i widocznie na drodze analizy własnej…, podjął decyzję o pominięciu POZ – ów w kwestii wzrostu wynagrodzenia minimalnego! Natomiast Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w MZ – Pan Jakub Bydłoń podaje, że: „Zgodnie z Ustawą z dnia 26 maja 2022 r., od 1 lipca 2022 r. współczynnik pracy, a co za tym idzie gwarantowane ustawą poziomy wynagrodzeń zasadniczych we wszystkich grupach pielęgniarek i położnych zatrudnionych w ramach stosunku pracy, we wszystkich podmiotach leczniczych zostaną podwyższone od ponad 33% do ponad 41%”. Tak więc ww. słowo „wszystkich”, brzmi jednoznacznie i tyczy się każdego pracownika podmiotu leczniczego, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę – prawda?

Zaszeregowanie pielęgniarki z tytułem specjalisty

W związku z określeniem nowego podziału pracowników wykonujących zawód medyczny na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy oraz nowe wysokości współczynników pracy, najwyższym uposażeniem objęte zostały pielęgniarki/położne z tytułem magistra i (za przykładem lekarzy) specjalizacją

Tylko, lekarze posiadający specjalizację są już osadzeni w konkretnej dziedzinie medycyny. Natomiast pielęgniarka posiadająca np. specjalizację z pielęgniarstwa neurologicznego, może być przesunięta służbowo na inny (?) oddział (bo tam akurat są braki personelu) i tu nasuwa się pytanie – jak zostanie zaszeregowana przez pracodawcę – dyrektora jednostki?   

Iloma więc specjalizacjami powinna legitymować się pielęgniarka, położna podczas pełnienia praktyki zawodowej? Ile ma inwestować w swoją (wątpliwą) „karierę”, żeby w konsekwencji nie otrzymać, tego – co jej się prawnie z mocy ustawy należy?!  

Ministerstwo: pielęgniarka nieprawidłowości może zgłosić do PIP lub pozwać pracodawcę do Sądu Pracy

Ale z genialną propozycją („eureka”)  przychodzi Pan Wiceminister mówiąc że: 

„W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – istnieje możliwość skierowania wystąpienia do organów Państwowej Inspekcji Pracy, a ostatecznego rozstrzygnięcia może dokonać sąd pracy”, czemu również przyklaskują NASZE (?) Izby…, bo na TYLE je stać!

Założeniem ewolucji systemu kształcenia od lat 60-tych, było odchodzenie od modelu kompensacyjnego (o niskim poziomie nauczania), przez heteronomiczny (nauczania na poziomie średnim) na rzecz autonomicznego (nauczania na poziomie wyższym), w którym to pielęgniarka/położna miały stać się kompetentnym członkiem zespołu terapeutycznego. Czy tak jest (?) – na to pytanie odpowiedzi będą musiały udzielić sobie osoby czytające ten tekst…

Cytat z pracy doktorskiej z 2014 roku (Streszczenie): „…wobec trudności na które napotykały i nadal napotykają pielęgniarki i położne w pełnieniu roli zawodowej w Polsce, można pokusić się o postawienie tezy, że ich formy kształcenia najprawdopodobniej wyprzedziły edukację ludzi, którzy w naszym kraju są odpowiedzialni za politykę zdrowotną państwa”.

Kwalifikacje posiadane przez pielęgniarkę czy wymagane na danym stanowisku pracy

Na koniec nawiązując do jeszcze jednej wypowiedzi Pana Wiceministra: „od początku podział na grupy zawodowe w załączniku do ustawy oparty był na kwalifikacjach wymaganych na zajmowanych stanowiskach”, pozwolę sobie wobec powyższego zadać pytanie: Jakie kwalifikacje posiadają Panowie – Minister i Wiceminister ZDROWIA w zakresie zajmowanego stanowiska oraz (niektórzy) Dyrektorzy – Menadżerowie…?

dr nauk o zdrowiu Teresa Slosorz  

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 73

Bądź pierwszym, który oceni wpis

552 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pomoc finansowa na zakup mieszkania - około 67 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Zakład Karny zatrudni do pracy pielęgniarki. Oferowane:– emerytura po 25 latach służby,– nagrody uznaniowe i jubileuszowe,– pomoc finansowa…
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
Komentarze