Wynagrodzenia pielęgniarek – jakie różnice zaproponował OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Wynagrodzenia pielęgniarek – jakie różnice zaproponował OZZPiP.

Działalność związku pielęgniarek

W ostatnich latach Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych odbija się od ściany do ściany. Schemat jest następujący. Przed lipcem danego roku około Dnia Pielęgniarki związek organizuje protesty pielęgniarek. Co roku związek przebąkuje o strajku. Nawet już kilka strajków w poszczególnych zakładach się odbyło. Pani Krystyna Ptok ogłaszała, że na jesień fala strajkowa obejmie wiele podmiotów leczniczych. Z tych zapowiedzi nic nie wyszło. Warto kiedyś ten problem dogłębnie przeanalizować.

W tym roku schemat się powtórzył. Związek zorganizował manifestację przed sejmem. I poniósł sromotną klęskę wizerunkową. W zgromadzeniu przed sejmem wzięło udział około 2 tys. osób. Dla porównania w 2015 roku w czasie urzędowania ministra Zembali protestowało 13 tys. pielęgniarek i położnych.

Zdecydowanie przyczyniły się do tego różne działania związku w ostatnim czasie. Związek (może to mylne wrażenie, jeśli tak to przepraszamy) wziął pod swoją opiekę pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2, które pracodawcy zaszeregowali do niższych grup. Organizowali konferencje w sprawie tych pielęgniarek. Dopiero zdecydowany sprzeciw redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zmienił podejście związku do pielęgniarek z grupy 6.

W efekcie tego pani Krystyna Ptok krzyczała na jednej z manifestacji: doświadczenie ma znaczenie. Niestety jakie ma znaczenie doświadczenie zawodowe dla związkowców z OZZPiP przekonaliśmy się poznając projekt ustawy, którą związek skierował do sejmu.

Po kilku miesiącach pisania sprostować do portalu pielegniarki.info.pl przez prawników w imieniu pani Krystyny Ptok, sama zainteresowana potwierdziła w piśmie do ministra zdrowia, że projekt OZZPiP nie likwiduje dyskryminacji tylko… ją ogranicza. Czyli związek przyznaje, że jego projekt dyskryminuje pielęgniarki. Ot, związkowa logika.

I jeszcze jedno. Związek wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie zgodził się na horrendalne kominy – obecnie obowiązujące – w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek.

Sprawdźmy zatem ile jest prawdy w twierdzeniu związkowców. W 2016 roku związek OZZPiP w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych zaproponował w ustawie następujący podział pielęgniarek i położnych na grupy i przypisał im poniższe współczynniki pracy.

Pielęgniarka bez specjalizacji – 1,5

Pielęgniarka ze specjalizacją – 1,75

Pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją – 2,0.

Gdy podstawimy pod powyższe współczynniki pracy obowiązującą od 1 lipca 2023 roku kwotę bazową to, różnica pomiędzy grupą najwyższą a najniższą pielęgniarek wynosi… 3 173 PLN – na samym wynagrodzeniu zasadniczym! Natomiast w obowiązującej od 1 lipca 2023 roku siatce płac autorstwa ministra zdrowia różnica pomiędzy grupą 2 a 6 wynosi 2 221 PLN na samym wynagrodzeniu zasadniczym.

Wniosek: związek pielęgniarek postulował podział pielęgniarek i położnych oraz współczynniki pracy, że różnica pomiędzy grupami 2 i 6 na samym wynagrodzeniu zasadniczym byłaby większa o 42% niż obecna.

Dlatego niech każda pielęgniarka i położna odpowie sobie na pytanie czy prawdą jest twierdzenie przez związek OZZPiP, że „nigdy nie zgodził się na horrendalne kominy w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 55

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i…
Aktualności

Jak dbać o skórę problematyczną z niedoskonałościami?

2 min czytania
Wiele osób ma kompleksy z powodu stanu swojej skóry. Naprawdę jest niewiele kobiet czy mężczyzn, którzy mogą pochwalić się piękną i zdrowo…
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Wspieranie karmienia piersią – zalety dla mam i dzieci