Wynagrodzenia pielęgniarek – ministerstwo o wzroście pensji.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenia pielęgniarek – ministerstwo o wzroście pensji.

Ministerstwo zapowiada zmiany w wynagrodzeniach pielęgniarek

Wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedział w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w 2022 roku.

Przedmiotem interpelacji było zagadnienie dotyczące zakresu planowanych w najbliższym czasie, kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że w środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim.

Poseł podkreślał w interpelacji, że takie „rozwiązanie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą”.

Wiceminister zdrowia o wyższych wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia pan Piotr Bromber, w odpowiedzi z dnia 20 grudnia 2021 roku poinformował, że zgodnie ze Stanowiskiem Trójstronnego Zespołu współczynniki pracy przewidziane w projekcie w odniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych kształtować mają się od lipca 2022 r. w sposób następujący:

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7 157 zł

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 659 zł

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 215 zł.

Wiceminister zdrowia o zmianach w podziale na grupy pielęgniarek w tabeli zaszeregowania

W odpowiedzi na przedmiotową interpelację dodano, że w ramach przyjętego stanowiska Zespół Trójstronny opowiedział się m. in. za ustaleniem w załączniku do tej ustawy wspólnego współczynnika pracy na poziomie 0,94 dla pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy wymagających wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia oraz pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy wymagających średniego wykształcenia, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Taki zakres zmian w podziale na grupy według wiceministra zdrowia, będzie zgodny z postulowanym przez środowisko pielęgniarek i położnych zrównaniem wysokości gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych najbardziej doświadczonych kadr pielęgniarskich i położniczych, czyli tych, które nabywały kwalifikacje jeszcze w systemie kształcenia opartym na szkołach średnich i policealnych i tym samym legitymują się znacznym stażem pracy, z personelem medycznym, od którego na stanowiskach pracy wymaga się wykształcenia wyższego I stopnia (licencjat).

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 169

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Historie pielęgniarek, jak zostały pielęgniarkami.