Wynagrodzenia pielęgniarek od lipca 2023 – ma decydować nie poziom wykształcenia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenia pielęgniarek od lipca 2023 – ma decydować nie poziom wykształcenia.

Z redakcyjnej poczty pielegniarki.info.pl

W dniu 28 marca 2023 roku przesłano do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poniższą informację.

Info do osób skupiających na kwotach, a nie warunkach ich przyznawania. Nie uczymy się na zeszłorocznych błędach…

Niestety mogą sobie Panie pisać na temat różnicy kwotowej w grupach która mocno podzieliła strajkujące środowisko… i chyba o to chodziło, a tak naprawdę najwyższą stawkę kwotową gdzie jest największa różnica otrzymało wg. statystyk niewiele osób, bo masowo nie uwzględniano magistra pielęgniarstwa.

Obecnie po sporach zbiorowych ze szpitalami i straszeniu sądami pracy lub po wygranych sprawach w sądach, w których kluczowym dowodem przesądzającym o wygranej i otrzymaniu najwyższej grupy był ten sam zakres obowiązków pielęgniarek otrzymujących najwyższą grupę kwotową do tych które jej nie otrzymały więc sąd winił za taki bałagan pracodawcę – dyrektorów szpitali.

Jaki sposób szeregowania pielęgniarek w siatce płac po 1 lipca 2023 roku

Niestety z przecieków jakie dochodzą obecnie trwają prace nad podwyżkami rewaloryzacyjnymi lub inflacyjnymi jak niektórzy je nazywają i warunkiem otrzymania średniej lub najwyższej grupy po podwyżkach od 01.07.2023 mają być wykonywane przez szpitale zakresy obowiązków dla pielęgniarek i położnych oraz dodatkowe wymagania (np. udział w pracach badawczych), a nie poziom wykształcenia.

Co gorsza dochodzą słuchy, że izby pielęgniarskie w tym naczelna w pełni bez-dyskusyjnie popierają takie rządowe/dyrekcyjno-szpitalne rozwiązania, które spowodują, że w sądzie już nikt decyzji o należnej najwyższej grupie kwotowej nie wygra.

Zatem nie dzieliłbym skóry na niedźwiedziu i nie robił fikcji stawkowej międzygrupowej równo-dzielonej, skoro i tak co najmniej 75% pielęgniarek i położnych zostanie w nowej siatce podwyżkowej od 01.07.2023 zakwalifikowanych po zakresie obowiązków do grupy najniższej, a te z potrzebnymi specjalizacjami do zarobkowej grupy kwotowej średniej.

Najwyższą kwotę kwotową (z dużą różnicą) o którą były takie ogromne spory i awantury w 2022 roku, po wejściu przepisów od 01.07.2023 dostanie niewielki % wybrańców.

A w razie kolejnych protestów prorządowe media odtrąbią, że pielęgniarki zarabiają nawet do jakiejś fikcyjnej najwyższej kwotowo dużej kwoty, a dalej narzekają, choć tę bajońską kwotę z najwyższej grupy to może tylko mały % będzie dostawać….oczywiście nie wliczając zarobków w izbach.

Na szczęście idą wybory we wrześniu 2023 i wszystko będzie można sobie zweryfikować.

Również tych co próbują różnymi sztuczkami prawnymi, zabierać należne inflacyjne podwyżki pielęgniarkom i położnym pomimo otrzymywania dodatkowych miliardów zł do budżetu z dodatnia obowiązkowych składek zdrowotnych od różnych form zatrudnienia w tym od umów zleceń. Tak jakby ktoś miał dwa zdrowia i w każdym z miejsc pracy musiał płacić za każde zdrowie oddzielnie, choć leczymy się u jednego lekarza specjalisty, a nie dwóch i będziemy korzystać a z jednej placówki leczniczej/szpitalnej, a nie dwóch.

PS. Dla niedowiarków proponuję sprawdzić sobie w systemie e-pacjent jakie kwoty z każdej formy zatrudnienia są co miesiąc zabierane do budżetu Państwa/NFZ.

Dane autora do wiadomości redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 252

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.