Wynagrodzenie pielęgniarek a płaca opiekuna po 1 lipca 2023.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenie pielęgniarek a płaca opiekuna po 1 lipca 2023.

Różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy zawodami medycznymi – stan obecny

W niniejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych dokonamy analizy wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego zaszeregowanego do grupy 6 względem płac opiekunów medycznych – grupa 7.

W pierwszej kolejności odniesiemy się do obecnej siatki płac. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych z grupy 6 to kwota – 5322,77 PLN. Opiekuna medycznego – 4869,77 PLN.

Różnica wynosi dokładnie 453 PLN.

Ta kwota ukazuje w pełni w jaki sposób minister zdrowia oraz związek solidarność i OPZZ postrzegają wartość pracy pielęgniarek i położnych. To te związki przyklepały taką siatkę płac.

Warto podkreślić, że praca opiekunów medycznych nabiera coraz większego znaczenia. Można powiedzieć, że ten zawód staje się „języczkiem uwagi”. Dlaczego? Po pierwsze – nabiera dużego znaczenia przy deficycie kadry pielęgniarskiej. Po drugie – pracodawcy coraz częściej nawołują do rewizji tzw. norm zatrudniania pielęgniarek. Argumentują, że jeśli na oddziale szpitalnym są zatrudnione 4 opiekunki medyczne to konsekwencją takiego stanu rzeczy powinna być wymagana mniejsza liczba pielęgniarek w ramach tzw. norm zatrudniania.

Zdecydowanie należy podkreślić, że różnica około 450 PLN jest totalnym nieporozumieniem. To deprecjacja zawodu pielęgniarki. Można dyskutować, czy zarobki zarówno pielęgniarek z grupy 6 oraz opiekunów medycznych z grupy 7 nie są za niskie. Bowiem przy takich wysokościach wynagrodzeń zasadniczych nie ma możliwości zróżnicowania płac zasadniczych powyższych osób na poziomie np. 1,5 tys. PLN. Taki jest skutek spłaszczenia wynagrodzeń zasadniczych w siatce płac.

Jeszcze raz podkreślamy, że praca opiekuna medycznego to ciężki kawałek chleba. Praca odpowiedzialna. Wymagająca dużego wysiłku fizycznego. Dlatego kwota wynagrodzenia zasadniczego 4869,77 PLN nie odzwierciedla wartości pracy jaką wykonują opiekunowie medyczni.

Z drugiej strony można zaobserwować szczególnego rodzaju „wykorzystywanie” opiekunów przez pielęgniarki. Opiekun powinien być wsparciem dla pielęgniarki ale nie może być na jego barki przerzucana cała sfera pielęgnacji pacjenta. W jaki sposób pielęgniarka ma prawidłowo określić potrzeby pacjenta w zakresie pielęgnacji skoro na oczy pacjenta nie widziała bo „ogarniają” to opiekunowie medyczni.

Różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy zawodami medycznymi – stan zapowiadany na 1 lipca 2023 roku

W zakresie różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami a opiekunami medycznymi po 1 lipca 2023 roku zajdą zmiany. Spowodowane zostaną wzrostem kwoty bazowej. Wobec powyższego minister zdrowia zapowiedział, że płaca zasadnicza pielęgniarki z grupy 6 wyniesie – 5965,38 zł PLN. Natomiast opiekuna medycznego – 5457,69 PLN. Różnica zatem wzrośnie z 453 do 507 PLN.

To zdecydowanie nie rozwiązuje deprecjacji zawodu pielęgniarki względem opiekuna medycznego.

Różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy zawodami medycznymi – według projektu związku pielęgniarek

Przeanalizujmy powyższe kwestie w kontekście zapisów projektu ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, który do sejmu skierował OZZPiP i zbiera podpisy dla jego poparcia.

Gdyby ten projekt wszedł w życie to wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 6 wynosiłoby od 1 lipca 2023 roku – 6917,30 PLN. Opiekuna medycznego – 5457,69 PLN. Różnica 1459,69 PLN.

Skąd ta różnica? OZZPiP w swoim projekcie ustawy przewiduje podwyższenie współczynnika pracy dla pielęgniarek w grupie 6 – z 0.94 do 1.09. Natomiast nie przewidział podniesienia współczynnika pracy przypisanego do opiekuna medycznego, który obecnie wynosi 0,86.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 77

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia lub kontrakt.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna poradnia medyczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynnego zatrudni pielęgniarki. Praca w punkcie pobrań…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Wynagrodzenia pielęgniarek - związek pisze sprostowania.