Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w roku 2022 i 2023

Szanowny Panie Ministrze,

od 1 lipca 2022 r. została wprowadzona nowa tabela określająca współczynniki pracy w poszczególnych grupach zawodowych wg kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku, która de facto jest przyczyną aktualnych problemów finansowych wielu szpitali powiatowych, jak i niepokojów społecznych szczególnie w grupie zawodowej pielęgniarek. Związane jest to z absurdalnie wysokim zróżnicowaniem wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy pielęgniarką mgr ze specjalizacją (kwota 7305,00 zł) a pielęgniarką specjalistką (kwota 5776,00 zł). Skutek jest taki, że różnice w miesięcznym wynagrodzeniu tych dwóch grup po uwzględnieniu dodatku stażowego i innych dodatków (noce i święta) sięgają miesięcznie kilku tysięcy złotych, co budzi uzasadniony sprzeciw.

Kolejnym aspektem jest sposób refinansowania skutków finansowych ustawowych podwyżek. Wprowadzony algorytm naliczania środków na podwyżki preferuje w sposób zdecydowany szpitale wysokospecjalistyczne kosztem szpitali powiatowych. W województwie małopolskim szereg szpitali powiatowych otrzymało niewystarczające środki na pokrycie tych podwyżek, nawet poniżej ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia średniego przyrostu 16%. Po usilnych protestach szpitali powiatowych wprowadzono dodatek wyrównawczy do poziomu wielkości średniej 16%. Dodatek ten przedłużono tylko do końca czerwca 2023 roku. Wysokość dodatku jest różna, ale są to duże kwoty po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie i brak rozwiązania tego problemu spowoduje zapaść finansową wielu szpitali powiatowych.

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy według algorytmu

Nie jest prawdziwa teza głoszona przez MZ, że problemy finansowe związane z podwyżką spowodowane są przerostem zatrudnienia czy złym zarządzaniem szpitali, winien jest algorytm opracowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, przykładem jest jeden ze szpitali Małopolski, który po przeliczeniu tym algorytmem dostał mniej środków finansowych niż miał przed podwyżką.

W związku z powyższym bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Na jakiej podstawie i na jakich danych opierano się przy opracowaniu wspomnianego algorytmu?
  2. Czy od lipca 2023 roku nadal będzie obowiązywał dotychczasowy algorytm przeliczeniowy? Jeśli tak, to w jaki sposób ministerstwo zamierza zrekompensować braki finansowe szpitali?
  3. W ilu szpitalach sygnalizowany jest problem związany z wprowadzoną ustawą dotyczącą wynagrodzeń? Jakie działania naprawcze podejmuje w tym zakresie ministerstwo?
  4. Czy planuje się przekazywanie środków na podwyżki, nie na podstawie algorytmu, ale na tzw. PESEL, czyli środki dedykowane dla poszczególnych pracowników?

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji.

Urszula Nowogórska, 27 marca 2023 r.
Poseł na Sejm RP

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?