Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowa siatka płac pielęgniarek a kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 września 2022 roku opublikowano materiał wideo z wypowiedzią prezesa izby. Poniżej przedstawiamy fragment wywiadu.

– Pani prezes, dzisiaj odbyło się pani spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy. Spotkanie dotyczyło nieprawidłowości związanych z wynagrodzeniami pielęgniarek i położnych po 1 lipca. Jak przebiegało spotkanie i jakie są konkluzje po nim?

Zofia Małas, Prezes NRPiP:

Przedstawiliśmy te główne nieprawidłowości jeżeli chodzi o wynagrodzenia pielęgniarek i położnych po 1 lipca tego roku, a zwłaszcza niekwalifikowanie pielęgniarek, położnych z posiadanymi kwalifikacjami do grupy drugiej, czyli magistrów pielęgniarstwa, położnictwa i specjalistek, tylko zdeprecjonowanie ich w grupie piątej, szóstej.

A wcześniej, do 30 czerwca personel pielęgniarski miał uznawane te kwalifikacje, które posiadają. Inspekcja Pracy stwierdziła, że jak najbardziej, kontrolę będą się odbywać i już się odbywają.

Inspekcja Pracy przyjmuje skargi i obiecuje zrobić co w jej mocy ale… nie ma kompetencji. Parodia!

Mają zgłoszonych dużo nieprawidłowości w całym kraju. Również my będziemy takie podmioty wskazywać, gdzie ewidentnie pielęgniarki, które wcześniej miały uznane kwalifikacje, w tej chwili nie mają. Inspektorzy pracy będą się przyglądać czy zostało podpisane porozumienie z przedstawicielami załogi w podmiotach leczniczych, czy jeżeli nie podpisano porozumienia, to co znalazło się w zarządzeniu pracodawcy, jak wyglądają wynagrodzenia, jak wyglądały wcześniej, jak wyglądają obecnie po pierwszym lipca.

Obiecali nam, że wszystko co jest możliwe i w mocy prawa wykorzystają, żeby pomóc. Natomiast sami stwierdzili, że nie do końca mają narzędzia, żeby wymóc na pracodawcy zmiany, przeszeregowania, ponieważ nie ma dedykowanych środków na tę ustawę, tak jak było dużo, dużo wcześniej.

Prezes NRPiP

Wskazali, że w tych przypadkach, gdzie oni będą już bezsilni, bo też im prawo na to nie pozwoli, pozostaną sądy pracy i pewnie w wielu przypadkach tak się stanie, bo pielęgniarki również zapowiadają już taką drogę dochodzenia swoich praw.

źródło: nipip.pl

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7495 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

50-70 PLN dla pielęgniarki za godzinę pracy.