Z cyklu "znajdź różnicę" – redakcji pielegniarki.info.pl subiektywne spojrzenie na dwa porozumienia ministra zdrowia: z paniami w czepkach w imieniu pielęgniarek oraz lekarzy rezydentów. Znamienne! Pierwsze wystąpiły w roli petentów, drudzy jako "koledzy lekarze".

2 min czytania
AktualnościPorozumienie pań w czepkach z ministrem 2018

 


1 sierpnia 2018 roku 

Z cyklu "znajdź różnicę" – redakcji pielegniarki.info.pl subiektywne spojrzenie na dwa porozumienia ministra zdrowia: z paniami w czepkach w imieniu pielęgniarek oraz lekarzy rezydentów. Znamienne! Pierwsze wystąpiły w roli petentów, drudzy jako "koledzy lekarze". 


Trójstronny Zespół o płacach w ochronie zdrowia

W dniu 26 lipca 2018 r. br. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, zwołane na wniosek części strony społecznej: pracodawców oraz OPZZ i NSZZ ,,S”. Tematem spotkania była informacja Ministra Zdrowia na temat Porozumienia z dnia 9 lipca 2018 r. zawartego pomiędzy Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, w kontekście skutków prawnych, organizacyjnych i finansowych. Porządek obrad poszerzono dodatkowo o informację na temat nowelizacji projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przyjętego przez Radę Ministrów 24 lipca 2018 r.

(…)

W bardzo burzliwej i trwającej niemal 5 godzin dyskusji, pozostali partnerzy społeczni wskazywali na: rozbijanie środowiska zawodowego pod względem płacowym, konieczność gwarancji finansowych godziwych płac dla wszystkich, zagrożenie zadłużaniem się placówek, konieczność konsultowania wszystkich nowych projektów i założeń aktów prawnych w ramach Rady Dialogu Społecznego, a nie poza nim. Podkreślaliśmy jednym głosem, że nie można realizować postulatów płacowych wobec tylko tej jednej grupy zawodowej, zwłaszcza w czasie, gdy rozmowy dotyczące systemowego wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia są prowadzone w RDS. Jako OPZZ przedstawiliśmy także nasze stanowisko Prezydium z dnia 11 lipca br. w sprawie załamania dialogu społecznego, jak też ponowiliśmy pytania o skutki finansowe i prawne ww. porozumienia skierowane w piśmie do minister Elżbiety Rafalskiej jako przewodniczącej RDS z lipca br.

(…)

Dyskusja w tej część pokazała, że sytuacja jest bardzo poważna, nie tylko w aspekcie finansowym ale i kryzysu dialogu oraz załamania zaufania stron. Przedstawicielki OZZ Pielęgniarek i Położnych odczytały stanowisko związku, recenzujące zdanie innych organizacji i nawołujące do ,,odstąpienia od sabotowania działań OZZPiP i skupienie się na działaniach własnych…(…)”. Poziom emocji, wręcz agresji podczas posiedzenia to zaprzeczenie dialogu społecznego i jego wartości.

(rg)

źródło informacji: OPZZ

Czytaj cały tekst 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7270 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Komentarze