Z redakcyjnej poczty: czy pielęgniarka, która ma 10 letnią przerwę w zawodzie może być zatrudniona w laboratorium na stanowisku pobierania krwi?

1 min czytania
Aktualności

Mam pytanie czy pielęgniarka, która ma 10 letnią przerwę w zawodzie może być zatrudniona w laboratorium na stanowisku pobierania krwi. 


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Tak! Jeśli nie jest to etat pielęgniarski, tylko np. laborantki. Czyli dana osoba nie ma w umowie wpisane, że jest zatrudniona na stanowisku pielęgniarki. To czy jest to na tym stanowisku pracy etat pielęgniarski czy nie, wynika z schematu organizacyjnego danej komórki organizacyjnej, czyli w tym przypadku laboratorium. Jeśli pielęgniarka będzie zatrudniona w takim charakterze / np. laborantki / to przerwa w wykonywaniu zawodu pielęgniarki zwiększa się!

Nie! Jeśli miałaby być zatrudniona na etacie pielęgniarskim i w umowie wpisane, że zatrudniona jest na stanowisku pielęgniarki.  Opisany przypadek nie może mieć miejsca,  gdyż zgodnie z ustawą pielęgniarka po pięcioletniej przerwie musi przejść przeszkolenie.

Wnioski:

Dwie pielęgniarki wykonujące tę samą pracę / np. pobieranie krwi w laboratorium / mogą być w różnych zawodowych sytuacjach!!! Jedna wykonuje zawód pielęgniarki będąc zatrudniona na stanowisku pielęgniarki, druga nie mając zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki np. laborantki, wykonując tę samą pracę, nie wykonuje zawodu pielęgniarki i ma przerwę w wykonywaniu zawodu.

Wiele pytań zadawanych przez odwiedzających Portal dotyczy kwestii pracy np. położnej na stanowiskach pielęgniarskich. Np. położna pracuje na SOR. I na odwrót. Np. pielęgniarka pełni funkcję położnej oddziałowej na oddziale położniczym. To jest dopiero łamigłówka. 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7710 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

W cztery lata tysiąc pielęgniarek zostało specjalistami w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej ma na celu przygotować pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnychw zakresie opieki…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podaje obecną wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych Pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, którą…
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
Komentarze