Z redakcyjnej poczty: czy pielęgniarka, która ma 10 letnią przerwę w zawodzie może być zatrudniona w laboratorium na stanowisku pobierania krwi?

1 min czytania
Aktualności

Mam pytanie czy pielęgniarka, która ma 10 letnią przerwę w zawodzie może być zatrudniona w laboratorium na stanowisku pobierania krwi. 


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Tak! Jeśli nie jest to etat pielęgniarski, tylko np. laborantki. Czyli dana osoba nie ma w umowie wpisane, że jest zatrudniona na stanowisku pielęgniarki. To czy jest to na tym stanowisku pracy etat pielęgniarski czy nie, wynika z schematu organizacyjnego danej komórki organizacyjnej, czyli w tym przypadku laboratorium. Jeśli pielęgniarka będzie zatrudniona w takim charakterze / np. laborantki / to przerwa w wykonywaniu zawodu pielęgniarki zwiększa się!

Nie! Jeśli miałaby być zatrudniona na etacie pielęgniarskim i w umowie wpisane, że zatrudniona jest na stanowisku pielęgniarki.  Opisany przypadek nie może mieć miejsca,  gdyż zgodnie z ustawą pielęgniarka po pięcioletniej przerwie musi przejść przeszkolenie.

Wnioski:

Dwie pielęgniarki wykonujące tę samą pracę / np. pobieranie krwi w laboratorium / mogą być w różnych zawodowych sytuacjach!!! Jedna wykonuje zawód pielęgniarki będąc zatrudniona na stanowisku pielęgniarki, druga nie mając zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki np. laborantki, wykonując tę samą pracę, nie wykonuje zawodu pielęgniarki i ma przerwę w wykonywaniu zawodu.

Wiele pytań zadawanych przez odwiedzających Portal dotyczy kwestii pracy np. położnej na stanowiskach pielęgniarskich. Np. położna pracuje na SOR. I na odwrót. Np. pielęgniarka pełni funkcję położnej oddziałowej na oddziale położniczym. To jest dopiero łamigłówka. 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze