Z redakcyjnej poczty: Czy po 01.01.2007r położne zatrudnione na stanowisku dyspozytora medycznego, po kursie dyspozytorskim, nadal będą mogły wykonywać tą pracę?

1 min czytania
Aktualności

Czy po 01.01.2007 położne zatrudnione na stanowisku dyspozytora medycznego, po kursie dyspozytorskim, nadal będą mogły wykonywać tą pracę?
Problem ten dotyczy wielu położnych dla których nie ma innych stanowisk w ZOZ-ach, a które swego czasu dostały propozycję nie do odrzucenia.Ustawa nie przewiduje zatrudniania na tych stanowiskach położnych , ale co z tymi , które pracują?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zajrzyjmy do nowej ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku:

Art. 26

2. Dyspozytorem medycznym może być osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) posiada wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
3) przez okres co najmniej 5 lat była zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Natomiast zgodnie z art. 58 punkt 3 wyżej cytowanej ustawy:

’Osoba zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, NIESPEŁNIAJĄCA wymagania określonego w art. 26 ust. 2 pkt 2 może pełnić tę funkcję po tym dniu.’

Wniosek:

Dyspozytorem medycznym po 1 stycznia 2007 roku może być położna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz była zatrudniona przez okres co najmniej 5 lat przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Osoba ta nie musi spełniać wymogów kwalifikacyjnych dla pielęgniarki systemu pod warunkiem, że ’była zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie ustawy’.

Natomiast pielęgniarki zatrudniane na stanowisku dyspozytora medycznego 'po dniu wejścia w życie ustawy’, będą musiały spełniać wymogi kwalifikacyjne zawarte w artykule 26 oraz  art. 3 punkt 6.

Należy dodać, że zgodnie z ustawą osoba ta ma obowiązek doskonalenia zawodowego. Projekt rozporządzenia ministra zdrowa w opracowaniu.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Pielęgniarka w ratownictwie

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze