Z redakcyjnej poczty, pielęgniarz pisze: Nie mam pewności czy nasze koleżanki w Departamencie PiP i Naczelnych Izbach zauważają nasze problemy.

3 min czytania
Aktualności
 

 
 
Dzień dobry,

sprawa dotyczy studiów pomostowych, pielęgniarskich 2016.

Na wstępie nie miałem możliwości z przyczyn rodzinnych skorzystać z bezpłatnych studiów pomostowych we wcześniejszych latach. Ponad 15 lat temu skończyłem Medyczne Studium Zawodowe wydział pielęgniarstwa 2 letnie i pracowałem 2 lata jako pielęgniarz.
Aktualnie chciałbym odpłatnie unormować swoje wykształcenie pielęgniarskie. Niestety nie mam możliwości ich rozpocząć, ponieważ nie ma wystarczająco zainteresowanych w 20 uczelniach do których dzwoniłem. Dlatego zadzwoniłem do naczelnej izby pielęgniarskiej, w której prawnik polecił mi zadzwonić do Ministerstwa Zdrowia – Departament Pielęgniarek i Położnych (PiP).
Naczelna Izba nie dysponuje informacją na temat pielęgniarek /-rzy –  itd., które nie podjęły się unormowania swoich uprawnień zawodu tzn. nie posiadają kwalifikacji zawodu pielęgniarki /-rza wg prawa europejskiego. Wsparcie się zakończyło jak tylko skończyły się środki unijne na ten cel. Ale wciąż są pielęgniarki/-rze bez uprawnień zgodnie z nadanym dyplomem. Ministerstwo Zdrowia nie posiada wiedzy jakie uczelnie w Polsce aktualnie oferują studia pomostowe, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Pani Jabłońska z Departamentu PiP odesłała mnie do autonomicznych uczelni w celu poszukania takich studiów. Dzwoniłem do wielu uczelni, w tym rozmawiałem z prodziekanem KULu, który stwierdził, że nie ma takich studiów od roku, ponieważ chętnych było niewielu. Tryb studiów indywidualnych nie wchodzi w grę, więc należy wg sugestii prodziekana rozpocząć studia pielęgniarskie od 1 roku studiów licencjackich. Dzwoniłem do wielu uczelni niepublicznych, ale w każdej było od 2 do 5 zainteresowanych, co skutkowało nie otworzeniem takiego kierunku studiów.
Uważam, że powinien być jakiś program systemowy przygotowany przez MZ Departament PiP, w którym będzie informacja gdzie i kiedy można podjąć odpłatne studia pomostowe.
Wszyscy rozpisują się o dramacie pielęgniarstwa w Polsce, a jak pielęgniarka /-rz chce powrócić do zawodu to nikogo to nie interesuje. Dlatego apel ten kieruję do zainteresowanych, w celu udzielenia pomocy. Wg informacji na AWF w Warszawie, gdzie jest koordynator ds studiów pomostowych, udzielono mi informacji, że minimalna ilość studentów to 20. Czy znajdzie się w Polsce 20 pielęgniarek /-rzy, którzy by chcieli rozpocząć studia pomostowe w roku 2016?
Jaki wkład mają izby pielęgniarskie czy MZ Dep. PiP poza odciążeniem lekarzy od biurokracji wypisywania recept?
Kogo należy zainteresować, aby pielęgniarki /-rze mogli wyrównać swoje wykształcenie w porównaniu do profesji w innych krajach nie z własnej winy (takie podpisali umowy deklaracji bolońskiej w naszym imieniu politycy, nie uwzględniając 2 letnich studiów zawodowych, nie mam o to pretensji).
 
Chcę odpłatnie unormować status wyuczonego zawodu, ale nie mam takiej szansy.
 
Nie przewidziano bowiem, że zachęta bezpłatnych studiów pomostowych nie będzie wystarczającym motywatorem.
Aktualna propozycja rozpoczęcia studiów od 1 roku studiów licencjackich jest co najmniej nieprzyzwoita i niesprawiedliwa.
 
Nie jest to jednak branża, która jest zauważalna i traktowana poważnie. Nie mam pewności czy nasze koleżanki w departamencie PiP i naczelnych izbach zauważają nasze problemy. Mogę za to zauważyć większą determinację w izbach lekarskich czy adwokackich w walce o uprawnienia jakie daje im dyplom lekarza czy radcy prawnego.
 
Z rozmów telefonicznych z uczelniami naliczyłem kilkadziesiąt pielęgniarek /-rzy, którzy nie będą mogli rozpocząć odpłatnych studiów pomostowych w 2015 i 2016 r.
Uczelni państwowych i niepublicznych w skali kraju jest dużo więcej. Dlatego oceniam, że zainteresowanych studiami pomostowymi może być kilkaset (nie licząc pielęgniarek pracujących jako pomoc pielęgniarska w krajach UE, m.in. Włochy). Co na to MZ Dep. PiP i NIPP?
 
 

 

Zachowano oryginalną pisownię.

 

 

 

Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Komentarze