Z redakcyjnej poczty, pielęgniarz pisze: Nie mam pewności czy nasze koleżanki w Departamencie PiP i Naczelnych Izbach zauważają nasze problemy.

3 min czytania
Aktualności
 

 
 
Dzień dobry,

sprawa dotyczy studiów pomostowych, pielęgniarskich 2016.

Na wstępie nie miałem możliwości z przyczyn rodzinnych skorzystać z bezpłatnych studiów pomostowych we wcześniejszych latach. Ponad 15 lat temu skończyłem Medyczne Studium Zawodowe wydział pielęgniarstwa 2 letnie i pracowałem 2 lata jako pielęgniarz.
Aktualnie chciałbym odpłatnie unormować swoje wykształcenie pielęgniarskie. Niestety nie mam możliwości ich rozpocząć, ponieważ nie ma wystarczająco zainteresowanych w 20 uczelniach do których dzwoniłem. Dlatego zadzwoniłem do naczelnej izby pielęgniarskiej, w której prawnik polecił mi zadzwonić do Ministerstwa Zdrowia – Departament Pielęgniarek i Położnych (PiP).
Naczelna Izba nie dysponuje informacją na temat pielęgniarek /-rzy –  itd., które nie podjęły się unormowania swoich uprawnień zawodu tzn. nie posiadają kwalifikacji zawodu pielęgniarki /-rza wg prawa europejskiego. Wsparcie się zakończyło jak tylko skończyły się środki unijne na ten cel. Ale wciąż są pielęgniarki/-rze bez uprawnień zgodnie z nadanym dyplomem. Ministerstwo Zdrowia nie posiada wiedzy jakie uczelnie w Polsce aktualnie oferują studia pomostowe, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Pani Jabłońska z Departamentu PiP odesłała mnie do autonomicznych uczelni w celu poszukania takich studiów. Dzwoniłem do wielu uczelni, w tym rozmawiałem z prodziekanem KULu, który stwierdził, że nie ma takich studiów od roku, ponieważ chętnych było niewielu. Tryb studiów indywidualnych nie wchodzi w grę, więc należy wg sugestii prodziekana rozpocząć studia pielęgniarskie od 1 roku studiów licencjackich. Dzwoniłem do wielu uczelni niepublicznych, ale w każdej było od 2 do 5 zainteresowanych, co skutkowało nie otworzeniem takiego kierunku studiów.
Uważam, że powinien być jakiś program systemowy przygotowany przez MZ Departament PiP, w którym będzie informacja gdzie i kiedy można podjąć odpłatne studia pomostowe.
Wszyscy rozpisują się o dramacie pielęgniarstwa w Polsce, a jak pielęgniarka /-rz chce powrócić do zawodu to nikogo to nie interesuje. Dlatego apel ten kieruję do zainteresowanych, w celu udzielenia pomocy. Wg informacji na AWF w Warszawie, gdzie jest koordynator ds studiów pomostowych, udzielono mi informacji, że minimalna ilość studentów to 20. Czy znajdzie się w Polsce 20 pielęgniarek /-rzy, którzy by chcieli rozpocząć studia pomostowe w roku 2016?
Jaki wkład mają izby pielęgniarskie czy MZ Dep. PiP poza odciążeniem lekarzy od biurokracji wypisywania recept?
Kogo należy zainteresować, aby pielęgniarki /-rze mogli wyrównać swoje wykształcenie w porównaniu do profesji w innych krajach nie z własnej winy (takie podpisali umowy deklaracji bolońskiej w naszym imieniu politycy, nie uwzględniając 2 letnich studiów zawodowych, nie mam o to pretensji).
 
Chcę odpłatnie unormować status wyuczonego zawodu, ale nie mam takiej szansy.
 
Nie przewidziano bowiem, że zachęta bezpłatnych studiów pomostowych nie będzie wystarczającym motywatorem.
Aktualna propozycja rozpoczęcia studiów od 1 roku studiów licencjackich jest co najmniej nieprzyzwoita i niesprawiedliwa.
 
Nie jest to jednak branża, która jest zauważalna i traktowana poważnie. Nie mam pewności czy nasze koleżanki w departamencie PiP i naczelnych izbach zauważają nasze problemy. Mogę za to zauważyć większą determinację w izbach lekarskich czy adwokackich w walce o uprawnienia jakie daje im dyplom lekarza czy radcy prawnego.
 
Z rozmów telefonicznych z uczelniami naliczyłem kilkadziesiąt pielęgniarek /-rzy, którzy nie będą mogli rozpocząć odpłatnych studiów pomostowych w 2015 i 2016 r.
Uczelni państwowych i niepublicznych w skali kraju jest dużo więcej. Dlatego oceniam, że zainteresowanych studiami pomostowymi może być kilkaset (nie licząc pielęgniarek pracujących jako pomoc pielęgniarska w krajach UE, m.in. Włochy). Co na to MZ Dep. PiP i NIPP?
 
 

 

Zachowano oryginalną pisownię.

 

 

 

Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8426 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek - przyganiał kocioł garnkowi.

5 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok w coraz lepszej formie… Pani przewodnicząca związku pielęgniarek nie przestaje zaskakiwać. Obserwator, który być może przyleciał z innej galaktyki,…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izby pielęgniarek – jak dorobić do gigantycznego wynagrodzenia setki tysięcy złotych.

4 min czytania
Izba pielęgniarek zrealizowała projekt szkoleniowy za 112 milionów złotych. Czy działacze izbowi mający sowite wynagrodzenia realizowali przedmiotowy projekt nie pobierając wynagrodzenia? Pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płacSkładki ściągane przez izbęWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ustawa o wynagrodzeniach została zamrożona.

2 min czytania
Poseł w sejmie o poczynaniach koalicji rządowej w kontekście ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek – „To jest wstyd i hańba”… Pielęgniarki i położne…
Komentarze