sprawa dotyczy studiów pomostowych, pielęgniarskich 2016.
Na wstępie nie miałem możliwości z przyczyn rodzinnych skorzystać z bezpłatnych studiów pomostowych we wcześniejszych latach. Ponad 15 lat temu skończyłem Medyczne Studium Zawodowe wydział pielęgniarstwa 2 letnie i pracowałem 2 lata jako pielęgniarz.
Aktualnie chciałbym odpłatnie unormować swoje wykształcenie pielęgniarskie. Niestety nie mam możliwości ich rozpocząć, ponieważ nie ma wystarczająco zainteresowanych w 20 uczelniach do których dzwoniłem. Dlatego zadzwoniłem do naczelnej izby pielęgniarskiej, w której prawnik polecił mi zadzwonić do Ministerstwa Zdrowia – Departament Pielęgniarek i Położnych (PiP).
Naczelna Izba nie dysponuje informacją na temat pielęgniarek /-rzy – itd., które nie podjęły się unormowania swoich uprawnień zawodu tzn. nie posiadają kwalifikacji zawodu pielęgniarki /-rza wg prawa europejskiego. Wsparcie się zakończyło jak tylko skończyły się środki unijne na ten cel. Ale wciąż są pielęgniarki/-rze bez uprawnień zgodnie z nadanym dyplomem. Ministerstwo Zdrowia nie posiada wiedzy jakie uczelnie w Polsce aktualnie oferują studia pomostowe, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem.
Uważam, że powinien być jakiś program systemowy przygotowany przez MZ Departament PiP, w którym będzie informacja gdzie i kiedy można podjąć odpłatne studia pomostowe.
Aktualna propozycja rozpoczęcia studiów od 1 roku studiów licencjackich jest co najmniej nieprzyzwoita i niesprawiedliwa.
Zachowano oryginalną pisownię.
Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.