Z redakcyjnej poczty: Witam,  czy to prawda, że pielęgniarki zatrudnione po 30.06.2006r. nie dostaną podwyżek?

1 min czytania
Aktualności

Witam,  czy to prawda, że pielęgniarki zatrudnione po 30.06.2006r. nie dostaną podwyżek?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych  

Te zgadnienie zostało poruszone w odpowiedziach ministerstwa zdrowia na pytania dotyczące interpretacji zapisów ustawy o podwyżkach. W pytaniu nr 14 poruszono w/w kwestię:

Czy podwyżki obejmą pracowników, którzy zostali zatrudnieni w III kwartale br.?
Pracownicy zatrudnieni po II kwartale br. nie będą objęci przepisami ustawy. Ustawa nie przewiduje bowiem mechanizmu, który pozwalałby na określenie maksymalnej kwoty podwyżki, która może być im udzielna. Art. 5 ust. 10 ustawy określający ten mechanizm odnosi się do ostatniego kwartału przed wejściem w życie ustawy, tj. do II kwartału 2006 r.

ale ministerstwo dodaje, że


Należy jednak pamiętać o ustanowionej w Kodeksie pracy zasadzie jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Zasada ta zobowiązuje pracodawcę do przyznania pracownikowi zatrudnionemu po II kwartale 2006 r. wynagrodzenia w wysokości porównywalnej do podwyższonego na mocy ustawy wynagrodzenia innych pracowników zatrudnionych na danym stanowisku (jeżeli wykonują pracę jednakową lub o tej samej wartości).

Wynika z tego, że pielęgniarki zatrudnione po 30.06.2006r. nie dostaną podwyżek z środków finansowych przekazanych na podwyżki przez NFZ. Tego im robić nie wolno – kontrole sposobu przeprowadzenia podwyżki z NFZ mogłyby to zakwestionować! Ale zakład pracy powinien dać im podwyżki z innych środków. I tak się dzieje obecnie w niektórych szpitalach.

Mariusz Mielcarek  

Zobacz także:

Pytania do ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Komentarze