Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.

3 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.

Ministerstwo zdrowia informowało, że wykupiło od PZU bezpłatne polisy ubezpieczeniowe dla pielęgniarek i położnych, walczących z pandemią koronawirusa, które są zatrudnione w szpitalach jednoimiennych. Pielęgniarki i położne stoją na stanowisku, że ministerstwo podzieliło pielęgniarki i położne na lepsze i gorsze. Bowiem nie tylko pielęgniarki ze szpitali jednoimiennych stoją na pierwszej linii w walce z pandemią. Teraz resort zdrowia informuje o podniesieniu świadczeń w ramach przedmiotowego ubezpieczenia. 


Pielęgniarka/Pielęgniarz – wysokość świadczenia za COVID19 

W dniu 27 marca 2020 roku opublikowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych informację o zawarciu przez Ministerstwo Zdrowia umowy z PZU S.A. na mocy której PZU obejmuje ochroną ubezpieczeniową pielęgniarki i położne pracujące w sieci szpitali zakaźnych jednoimiennych. Informacja ta wzbudziła ogromne kontrowersje.

Cytujemy niektóre komentarze na pielegniarki.info.pl w przedmiotowej sprawie:

A u nas jak zwykle selekcja. To tak jakby w pozostałych szpitalach nie zgłaszali się chorzy z sars covid. Przecież my jesteśmy jeszcze bardziej narażone, już pomijam, że tam poszedł sprzęt i ochrona typu kombinezony, maski itp, a u nas maseczki się wydziela. To skandal!

A u nas jak zwykle selekcja. To tak jakby w pozostałych szpitalach nie zgłaszali się chorzy z sars covid. Przecież my jesteśmy jeszcze bardziej narażone, już pomijam, że tam poszedł sprzęt i ochrona typu kombinezony, maski itp, a u nas maseczki się wydziela. To skandal!

Oczywiście to ubezpieczenie powinno obejmować wszystkie pielęgniarki, w szpitalach powiatowych też zdarzają się tacy pacjenci, zanim trafią dalej.

Ubezpieczenie powinno dotyczyć wszystkie pielęgniarki i położone bo każdy pacjent może być potencjalną osobą zakażoną

Tak naprawdę najbardziej narażony i zagrożony jest personel za szpitali niezakaźnych bo oni mogą pierwszy kontakt z potencjalnie chorym z wirusem nawet o tym często nie wiedząc, a personel z szpitali zakaźnych oczywiście niczego im nie ujmując nie są aż w takim niebezpieczeństwie bo najczęściej są zabezpieczeni w potrzebny sprzęt.

Wszyscy piszą tylko o pielęgniarkach ze szpitali zapominają wszyscy że w Centrach Krwiodawstwa też pracują pielęgniarki i też każdego dnia stykają się z ludźmi (dawcami) każdy z nich może być potencjalnie zarażony. Krwi brakuje ale co będzie jak nas zabraknie!

Jakie to niesprawiedliwe! Każda osoba pracująca w opiece zdrowotnej powinna być ubezpieczona! Personel szpitali zakaźnych powinien mieć dodatek za szkodliwe warunki pracy!

Tak wygląda nasza rzeczywistość, zamiatanie pod dywan, przyjmujesz pacjenta po nzk zero wywiadu i tak naprawdę nie wiesz co jest grane. A jak odbiorą wymazy to siedzisz albo w pracy albo w domu czekasz co dalej.

Zobacz więcej komentarzy w sprawie w artykule pt. Pielęgniarki – ubezpieczenie należy się wszystkim pielęgniarkom!

Dotychczasowy zakres ubezpieczenia obejmował:

1) świadczenie z tytułu wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny, przy sumie ubezpieczenia 5000 zł

2) świadczenie z tytułu śmierci w następstwie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po ekspozycji na materiał zakaźny, przy sumie ubezpieczenia 100 000 zł.

Okres ochrony ubezpieczeniowej w odniesieniu do każdego ubezpieczonego trwa od 16 marca 2020 r. do 15 marca 2021 r.

W dniu 1 czerwca 2020 roku ministerstwo zdrowia podpisało aneks z PZU S.A. do umowy COVID19 ubezpieczającej pielęgniarki i położne wykonujących zawód w szpitalach jednoimiennych.

Aneks przewiduje zmianę powyższych wysokości świadczeń. 

– 250 tys. PLN w przypadku śmierci ubezpieczonego w  wyniku zachorowania na COVID19

– 5 tys. PLN – maksymalne świadczenie za pobyt w szpitalu spowodowany zachorowaniem na COVID19  (świadczenie dzienne w wysokości 100 PLN, maksymalnie 50 dni hospitalizacji).

Mariusz Mielcarek 

Informacja własna

Zobacz także:

Pielęgniarki ubezpieczenie SARS-CoV-2Zobacz także:

Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac – przykład grupa 9.

Senator o pielęgniarkach: przez 3 dni suchy chleb i chińskie zupki.

Pielęgniarki – nowelizacja rozporządzenia praca w jednym miejscu.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze