Zaczytaj się na zdrowie!

4 min czytania
Aktualności
Zaczytaj się na zdrowie!

Kiedy składamy sobie życzenia noworoczne, zwyczajowo na pierwszym miejscu wymieniamy zdrowie — dlaczego? Ponieważ jest najważniejsze! Uśmiechy fortuny niestety nie są tak olśniewające, jak byśmy sobie życzyli, kiedy spotykają nas w trakcie chorób, złego stanu samopoczucia i obniżonej odporności organizmu — która skutkuje w częste infekcje. Na szczęście naszemu szlachetnemu zdrowiu można pomóc na wiele sposobów, a wiedza o nowoczesnych, jak i tradycyjnych metodach na jego utrzymanie, dostępna jest na wyciągnięcie ręki!

Kiedy i jak należy zacząć dbać o swoje zdrowie?

Często słyszana i przez to równie często ignorowana prawda dotycząca utrzymania zadowalającego nas stanu zdrowia — to profilaktyka, czyli codzienne wcielanie w czyn dobrych, prozdrowotnych zwyczajów. Metody dbania o siebie bywają bardzo różne, ponieważ każdy z nas ma nieco inne potrzeby, wynikające z trybu życia, przebytych chorób, a także odmiennych uwarunkowań genetycznych. Sposobów na kuracje jest zatem wiele, lecz chyba każdy z nas, zapytany o najlepszy moment na rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu — wskazałby czas wchodzenia w nowy rok, kiedy rozliczamy się z przeszłością i śmiało patrzymy w przyszłość! 

Postanowienia noworoczne to silna motywacja zarówno do rozpoczęcia nowych aktywności fizycznych, stosowania diety jak i ziołolecznictwa, a także kompleksowej suplementacji, dostosowanej do wymagań naszego organizmu. Skąd jednak mamy wiedzieć, co jest dla nas dobre? Nie każdy przecież ma dar wnikliwej obserwacji samego siebie, tropienia szkodliwych zwyczajów i samodzielnego dostosowywania najlepszych remediów. Aby zadziałać na swój organizm z korzyścią i szacunkiem, trzeba zasięgnąć fachowej wiedzy, ze źródła godnego zaufania. 

W jaki sposób możesz dowiedzieć się, czego dokładnie ci potrzeba?

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie o poradnictwo dotyczące zdrowia. Niektórzy ludzie ufają jedynie poradom lekarskim i nie chcą nawet słyszeć o fizjoterapeutach, dietetykach, trenerach, zielarzach i innych osobach, które mają ogromną wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, a jednak wywodzą ją z różnych paradygmatów i często prezentują odmienne punkty widzenia. Podstawą do czerpania porad zdrowotnych jest zatem znalezienie specjalisty, którego perspektywa odpowiada twoim oczekiwaniom, jest zgodna z twoim nastawieniem, potrzebami zdrowotnymi i daje ci komfort, jakim cechuje się zaufanie do drugiej osoby.  

Wspaniałym sposobem na poszukiwania metody dbania o zdrowie, jest lektura książek i czasopism, które traktują o zajmujących nas kwestiach zdrowotnych. Poszukiwanie godnych zaufania wydawnictw powinniśmy rozpocząć nie tylko na podstawie kluczowych słów, które usłyszeliśmy w rozmowie z przyjaciółmi lub na internetowym forum, lecz także kierując się renomą wydawcy oraz wykształceniem i wysokimi kompetencjami autorów książek i artykułów. 

Książki o zdrowiu to wspaniały prezent dla twoich najbliższych!

Osoby, na których nam zależy powinny zawsze cieszyć się dobrą kondycją psychofizyczną — to jasne, jak słońce! Czasem zdarza się jednak, że widzimy niekorzystny stan naszych bliskich, co wywołuje nasz uzasadniony niepokój i chęć zaangażowania się w proces poprawy. Trudno jest powiedzieć komuś, co powinien zrobić naszym zdaniem, aby być zdrowszym, weselszym lub bardziej otwartym na świat. Takiej osobie można przekazać jednak wiadomość w elegancki, zawoalowany i przyjemny sposób — czyli poprzez miły podarunek!

Książki są wspaniałymi przyjaciółmi, którzy często znają odpowiedź na pytania, które boimy lub wstydzimy się zadać. Zatem, jeżeli masz komuś do przekazania na przykład świetną metodę na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie stanu kręgosłupa poprzez sprawdzone przez ciebie zestawy ćwiczeń lub uspokojenie umysłu za pomocą praktyk medytacyjnych — okres świąteczny jest idealnym pretekstem, aby podarować mu książkę o zdrowiu.

Zdrowe ciało wymaga zdrowego ducha!

Wierzono niegdyś, że kiedy ciało człowieka wolne jest od dolegliwości — stan psychiczny także ulega poprawie. Dziś wiemy, że jest to tylko część opowieści o zdrowiu. Szybkie tempo życia, praca zawodowa, często wykonywana przez nas w napięciu i pod presją czasu — niestety mogą być czynnikami stresogennymi. Stres z kolei potrafi nawet najbardziej zadbany organizm obrócić w ruinę za sprawą ciągłego stanu alarmu biochemicznego. Aby z powodzeniem zwalczyć szkodliwe działanie hormonów stresu, które mogą uszkadzać najważniejsze układy naszego ciała, musimy nauczyć się odpowiednich wzorców myślenia i postępowania oraz opanować trudną sztukę dystansowania się od tego, na co nie mamy wpływu.

Z odsieczą przybywają bardzo poczytne tytuły, w których mowa jest o zmianie stylu życia za pomocą pracy ze sobą na płaszczyźnie mentalnej. Zarówno medycyna chińska jak i ajurweda wywodzące się ze starożytności niosą wiele praktycznych porad na temat zdrowych nawyków ciała i ducha. Wiele fantastycznych wydawnictw opowiada również o jodze, która w Polsce bije obecnie rekordy popularności i niesie ulgę w psychicznych kłopotach związanych z wszechobecną gonitwą myśli i obowiązków. Należy zawsze pamiętać jednak, aby nie leczyć się na własną rękę, kiedy pojawiają się objawy chorób wymagających kontaktu z lekarzem!

W zależności od wyznawanego światopoglądu i oczekiwań — możesz wybrać wiele wspaniałych książek, które mogą być wielką pomocą dla ciebie i twoich bliskich w wypełnianiu tych bardziej i mniej ambitnych postanowień noworocznych! Wspólnie zaczytajcie się na zdrowie!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

657 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

W cztery lata tysiąc pielęgniarek zostało specjalistami w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej ma na celu przygotować pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnychw zakresie opieki…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podaje obecną wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych Pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, którą…
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki Liceum Medycznego piszą o pięknych czasach.