Zamiast jednej pielęgniarki w szpitalu chcą dwóch opiekunów medycznych.

1 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Zamiast jednej pielęgniarki w szpitalu chcą dwóch opiekunów medycznych.

Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego -normy zatrudnienia pielęgniarek

Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o modyfikację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego w części dotyczącej norm zatrudnienia pielęgniarek.

Według obowiązującego rozporządzenia przy ustalaniu norm nie można uwzględnić zatrudnianych w oddziałach szpitalnych opiekunów medycznych

Propozycja1: Proponujemy przyjąć, że równoważnik 1 etatu pielęgniarskiego stanowią 2 etaty opiekunów medycznych – nie więcej niż 25 % czasu pracy ogółu pielęgniarek udzielających świadczeń w danym zakresie u danego świadczeniodawcy.

  1. Obecnie normy są ustalane bez względu na obłożenie oraz stan chorych, w przeliczeniu na łóżko, tzn. 0,6 etatu na łóżko w oddziale zachowawczym, 0,7 etatu na łóżko w oddziale zabiegowym.

Z różnych powodów, w tym epidemiologicznych, sezonowości zachorowań obłożenie łóżek waha się, natomiast liczba zatrudnionych pielęgniarek na każdy dzień powinna być zgodna
z normą, bez względu na to ilu pacjentów w danym dniu przebywa na oddziale.

Propozycja 2: Ustalenie norm zatrudnienia wg wzoru:

Liczba etatów pielęgniarskich = liczba łóżek x optymalny wskaźnik wykorzystania łóżek (85%) x 0,6 / 0,7 / 0,8

Propozycja 3: Proponujemy dopuścić ustalenie liczby etatów na wszystkie łóżka zachowawcze w danym szpitalu bez podziału na zakresy, czyli łącznie dla wszystkich oddziałów o profilu zachowawczym. To umożliwi elastyczne kierowanie pielęgniarek do danego oddziału zachowawczego w zależności od liczby zajętych łóżek. Analogicznie w przypadku łóżek zabiegowych.

Przykład: Oddział Chorób Zakaźnych jednego ze szpitali wojewódzkich posiada 36 łóżek, w czasie pandemii był w 100% obłożony, obecnie liczba zajętych łóżek wynosi 14-29.

Uwzględnienie proponowanych zmian miałoby pozytywny wpływ na racjonalne gospodarowanie deficytowymi zasobami kadrowymi.

źródło: pfsz.org

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Ciekawe kiedy Polska Federacja Szpitali wpadnie na pomysł, żeby stworzyć przelicznik, ile pielęgniarek będzie mogło zastąpić lekarza…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

555 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.