Zapowiedź zmian w podziale pielęgniarek na grupy.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Zapowiedź zmian w podziale pielęgniarek na grupy.

Podział pielęgniarek na grupy w nowej siatce płac

3 sierpnia 2021 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział. : Adam Niedzielski – Minister Zdrowia, Maciej Miłkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Bernard Waśko – Zastępca Prezesa NFZ ds. Medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Partnerzy społeczni wysłuchali informacji dotyczących przebiegu wdrażania przepisów znowelizowanej ustawy. Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Realizacji polecenia Ministra Zdrowia w zakresie dodatkowego świadczenia pieniężnego za pracę przy COVID-19 oraz strategicznej roli Narodowego Funduszu Zdrowia w okresie pandemii.

Pan Bernard Waśko, Zastępca Prezesa NFZ ds. Medycznych poinformował o terminach. A także aktualnym przebiegu procesu wdrażania ustawy oraz o utworzeniu na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia zakładki z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące wynagrodzeń medyków po 1 lipca 2021 roku.

W dalszej części wypowiedzi przedstawił dane dotyczące sytuacji kadrowo-organizacyjnej w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym m. in. udziału pracowników NFZ w działaniach związanych z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, zmian strukturalnych i organizacyjnych oraz sytuacji płacowej. Poinformował o zamrożeniu funduszu płac na przyszły rok oraz o prowadzonych procesach rekrutacji nowych pracowników.

Kolejna zapowiedź zmian w podziale na grupy

Dalsza dyskusja dotyczyła zmian zakresu grup zawodowych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. Zakres przedmiotowy badania ankietowego na temat średnich poziomów wynagrodzeń w podmiotach leczniczych.

Uzgodniono, że głosowanie Stanowiska strony społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w sprawie publicznego finansowania systemu ochrony zdrowia zostanie przeprowadzone w trybie obiegowym po uwzględnieniu uwag zgłaszanych przez partnerów społecznych.

źródło: dialog.gov.pl

W powyższych kwestiach, w piśmie z dnia 6 sierpnia 2021 roku, wypowiedział się także pan Jakub Bydłoń. Dyrektor Departamentu w ministerstwie zdrowia. Cytuję:

Natomiast w kwestii postulowanych zmian w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych informuję, że w Stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z dnia 17 marca 2021 roku wszystkie strony Zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych central związkowych i organizacji pracodawców, zadeklarowały gotowość kontynuowania prac nad zwiększaniem poziomów minimalnych wynagrodzeń gwarantowanych w kolejnych latach.

Zmiany mają dotyczyć struktury i zakresu podziału na grupy

Na posiedzeniu Prezydium Trójstronnego Zespołu 1 czerwca br. z udziałem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego ustalono, że Zespół będzie prowadził dalsze intensywne prace nad regulowaniem minimalnych wynagrodzeń z uwzględnieniem zawartej w Polskim Ładzie deklaracji o osiągnięciu w roku 2023 finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6% i na poziomie 7% w roku 2027.

Obszarem zainteresowania Zespołu są obecnie kwestie struktury i zakresu grup zawodowych w załączniku do ustawy o najniższych wynagrodzeniach określającym poziomy minimalnych gwarantowanych płac zasadniczych.

Jakub Bydłoń Dyrektor Departamentu

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji związanej z wprowadzaniem nowej siatki płac pielęgniarek i położnych. Szczególnym zainteresowaniem redakcji jest kwestia wprowadzania zmian w wynagrodzeniach w poszczególnych zakładach pracy. Wszystkie te informacje zamieszczamy w aktualnościach w dziale – nowa siatka płac pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 204

Bądź pierwszym, który oceni wpis

76 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek. RPO pisze do MZ.