Zarobki pielęgniarek: fałszywa nuta bycie razem.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Zarobki pielęgniarek: fałszywa nuta bycie razem.

Z kim był razem związek pielęgniarek z innymi zawodami medycznymi czy z pielęgniarkami

Kiedy w 2016 roku Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych protestował przeciwko siatce płac zaproponowanej przez Porozumienie Zawodów Medycznych, autorzy tego (nie)porozumienia wskazywali, że pierwszy raz zawody medyczne doszły do wspólnego stanowiska w kwestii płac.

Pielegniarki.info.pl protestowały nie tylko, ze względu na zaproponowany podział pielęgniarek i położnych na grupy, ale także ze względu na to, że tamta siatka płac była szczególnie niekorzystna dla personelu pielęgniarskiego względem innych zawodów medycznych.

Jedynym argumentem autorów porozumienia była mowa o konsensusie zawodów medycznych oraz o tym, że to związek pielęgniarek – OZZPiP podpisał. Rezydenci odpowiadali także że pretensje można mieć tylko do OZZPiP bo on w porozumieniu reprezentował pielęgniarki. Miał do tego mandat.

Związek pielęgniarek poświęcił pielęgniarki z grupy 6 na ołtarzu bycia razem z innymi zawodami medycznymi

Związek pielęgniarek OZZPiP nie reagował na protest pielegniarki.info.pl tylko agitował wśród pracowników ochrony zdrowia, żeby podpisywali projekt ustawy zawierający absurdalną siatkę płac. W ten oto sposób rękami także samych pielęgniarek i położnych związek zebrał wymaganą prawem liczbę podpisów i przesłał do sejmu projekt ustawy, która deprecjonowała nasze zawody względem innych zawodów medycznych oraz wprowadzała podział na lepsze i gorsze pielęgniarki.

Jak zbywano w tym czasie kontrargumenty pielegniarki.info.pl? Z powodu braku merytorycznych przesłanek, autorzy projektu ustawy podnosili argument o potrzebie bycia razem. O potrzebie jedności. Bo tylko bycie razem i jedność zawodów medycznych przyniesie oczekiwany wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Takie podejście do powyższej sprawy było tak zakorzenione wśród porozumienia zawodów medycznych, że próba przedstawienia punktu widzenia redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na grupie Facebooka porozumienia, skończyła się usunięciem wpisu oraz banem. Jak to uzasadniono? Teraz nie jest czas na dyskusje. Potrzebna jest jedność oraz bycie razem.

Wnioski: związek pielęgniarek OZZPIP bardzo różnie pojmuje pojęcie bycia razem. Nie widział potrzeby bycia razem i jedności z pielęgniarkami i położnymi LM i SM. Ich interesy zawodowe oraz godność zawodową złożono na ołtarzy bycia razem z innymi zawodami medycznymi.

To nie koniec tej historii…

W 2021 roku działaczka związku pielęgniarek pani Longina Kaczmarska OZZPiP powiedziała:

„Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć”.

Czy opisane powyżej podejście związku OZZPiP do spraw grupy 6 pielęgniarek nie jest czasem wynikiem, że związek pielęgniarek jest częścią centrali związkowej – FZZ. Nie jest samodzielnym bytem związkowym.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze
×
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki o wynagrodzeniach po 1 lipca 2023 roku.