Zarobki pielęgniarek oddziałowych do naprawy.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineWynagrodzenia pielęgniarek
Zarobki pielęgniarek oddziałowych do naprawy.

Wynagrodzenie pielęgniarek oddziałowych do naprawy

W jednym z numerów Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy kwestię wynagrodzeń pielęgniarek oddziałowych. Poniżej przedstawiamy kilka wątków dotyczących przedmiotowej sprawy.

System wynagradzania w pielęgniarstwie

Minister zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada2021 r. poinformował o rezultatach porozumienia, które zostało zawarte w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. W swojej wypowiedzi minister Adam Niedzielski zaakcentował szczególnie wzrost wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, który ma nastąpić z dniem 1 lipca 2022 roku.

Jeżeli chodzi o pielęgniarki, wykonaliśmy taki ruch, że pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z prośbą czy wnioskiem ze strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem, więc te osoby będą miały podwyżkę rzędu 1500 zł od 1 lipca z poziomu 3700 do poziomu 5300.

Adam niedzielski, Minister zdrowia

Pielęgniarki oddziałowe kontaktujące się z redakcją Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnoszą następującą kwestię:

Jak racjonalnie zarządzać personelem pielęgniarskim, kiedy osoby wykonujące te same czynności są wynagradzane w taki sposób, że różnice w ich wynagrodzeniach zasadniczych sięgają 1700 PLN? Natomiast z pochodnymi od podstawy osiągają nawet 2,5 tys. PLN.

W jaki sposób, w obecnym systemie wynagrodzeń, motywować podległych sobie pracowników do podnoszenia jakości wykonywanych świadczeń zdrowotnych? Jak przeciwdziałać konfliktom w grupie pielęgniarskiej? Jak motywować do pracy pielęgniarki z długoletnim stażem pracy w zawodzie, kiedy osoby wchodzące do zawodu mają wyższe płace? W jaki sposób zarządzać personelem pielęgniarskim, który ma uzasadnione poczucie odarcia z godności zawodowej?

Do listy powyższych problemów dochodzi jeszcze jeden. W jaki sposób motywować pielęgniarkę oddziałową, której wynagrodzenie jest niższe niż personelu, którym zarządza?

Opinie użytkowników pielegniarki.info.pl

W związku z powyższą kwestią, na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy artykuł w sprawie nowej siatki płac w kontekście wynagrodzeń zasadniczych
pielęgniarek
oddziałowych. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem – zamieszczono prawie 200 komentarzy. Opublikowaliśmy je w jednym z numerów Gazety Pielęgniarek. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

– Wiele teraz kontrowersji i nieporozumień, jeśli chodzi o płace w środowisku pielęgniarek. Jednak oddziałowa to oddziałowa i według mnie jej pensja powinna być zgodna z kwalifikacjami plus dodatek funkcyjny, który jej się należy.

– Doskonale Pani wie, że dodatek funkcyjny nie oddaje tego, co oddziałowa wykonuje. Albo Pani nie wie, bo wiedzieć nie chce. Jak zwał, tak zwał. Pewnie chętnie siadłaby Pani na tym stołku, więc może warto spróbować. Każdy jest kowalem własnego losu. Skoro ma Pani kwalifikacje, to po co się zastanawiać? Zmienić to, co osiągnięte, na to, co wydaje się do osiągnięcia, A potem, po kilku miesiącach pracy, zapraszam, żeby wymienić się spostrzeżeniami.

– Tak, moja żona zmieniła stanowisko oddziałowej na odcinkową i wcale nie żałuje swojej decyzji.
Więc zanim się wypowiemy, należałoby mieć trochę pojęcia o pracy na danym stanowisku.

Głos w sprawie zabrały także pielęgniarki oddziałowe, które na skrzynkę mailową redakcji portalu
przesyłały swoje opinie. Poniżej cytujemy jedną z nich.

To jest prawda, że my teraz mamy mniej od pielęgniarki z tytułem magistra. A odpowiedzialność przez 24 godziny. Jest to niesprawiedliwe – mimo że jest dodatek, mamy mniej od pielęgniarki pracującej na odcinku. Ta siatka płac to porażka.

Pielęgniarka oddziałowa

Pielęgniarka oddziałowa powinna zarabiać więcej niż jej podwładni. To jest w interesie pielęgniarstwa.

Pielęgniarka zarządzająca oddziałem powinna zarabiać dobre pieniądze. To jest oczywista oczywistość. W ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych nie ma regulacji dotyczących płac osób na kierowniczych stanowiskach pielęgniarskich.

Posiłkowanie się dyrekcji szpitali rozwiązaniami płacowymi zawartymi w podziale na grupy pielęgniarek i położnych to kompletny absurd. Pielęgniarka oddziałowa to przecież osoba funkcyjna. Obarczona ogromną odpowiedzialnością. Nawet przebywając na urlopie wypoczynkowym, jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie oddziału. To osoba, która czasem zarządza kilkudziesięcioosobowym zespołem.

Szkoda, że liczna grupa pielęgniarek ocenia pozycję i znaczenie pielęgniarki oddziałowej w systemie ochrony zdrowia poprzez pryzmat swojego podwórka.

Przeczytaj całą wypowiedź w tej sprawie, w wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

625 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarek

MZ – uprawnienia pielęgniarek po specjalnych kursach.