Zarzuty dla związku pielęgniarek za brak konsultacji z innymi zawodami medycznymi.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Zarzuty dla związku pielęgniarek za brak konsultacji z innymi zawodami medycznymi.

Posłowie o braku konsultacji projektu ustawy pani Ptok z innymi zawodami medycznymi

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 29 listopada 2023 roku. Gołym okiem widać z poszczególnych wypowiedzi posłów podczas debaty sejmowej nad projektem ustawy wniesionym przez związek pielęgniarek, że rozpoczął się proces dewaluowania obywatelskiego projektu. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna cykl artykułów ukazujących zmianę podejścia nowej większości sejmowej do projektu pani Ptok. Odmiennego spojrzenia na związkowy projekt, w stosunku do czasu, kiedy ugrupowania tworzące przyszły rząd były w parlamentarnej opozycji.

Poseł Elżbieta Gelert:

(…) Następnie jest zmiana współczynników oraz rozdział tabeli, która dotychczas była jedna, na tabelę A i na tabelę B. Wszystko to, co należy, proszę państwa, przepracować i przedyskutować w Komisji Zdrowia, dotyczy w szczególności tego punktu trzeciego, czyli załącznika, ponieważ rodzi się takie pytanie: Czy na pewno wszystkie grupy zawodowe uczestniczyły w opracowywaniu tego obywatelskiego projektu? Jest to niezmiernie istotne, bo proszę państwa, jak pamiętamy… Szanowna Izbo, przepraszam, jak pamiętamy, było bardzo dużo uwag w Komisji Zdrowia i ciągle nowe grupy zawodowe przychodziły i mówiły, że nie są uwzględnione w tych grupach albo że nie są w tych grupach, w których powinny być. Tak że to jest pytanie do wnioskodawców, ażeby zastanowić się, czy jednak nie powinno to mieć miejsca. To jest sprawa, która faktycznie budziła duże kontrowersje i dlatego wydaje się, że powinno to mieć tutaj znaczenie. Następne pytanie do wnioskodawców: Dlaczego nie we wszystkich grupach zawodowych zostały zmienione współczynniki? Te współczynniki państwo proponujecie zmienić tylko w grupie 3., 4., 5. i 6., natomiast już w grupie 1., czyli w grupie, gdzie są lekarze, albo w grupie ostatniej państwo tych współczynników nie ruszacie. Na pewno macie na to odpowiedź i na pewno wiecie, dlaczego tak jest, więc na pewno na posiedzeniu Komisji Zdrowia nas o tym państwo poinformujecie. (…)

Poseł Katarzyna Sójka:

(…) Proponowane zmiany opracowane zostały właśnie tylko przez jeden ze związków zawodowych, reprezentujący bez wątpienia szczególnie ważne i kluczowe dla systemu ochrony zdrowia środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych. Nie były one uzgodnione z innymi grupami zawodowymi, których wynagrodzenia również reguluje ta ustawa. To jest uwaga, która – myślę – powinna zostać przyjęta. Takie konsultacje powinny również zostać wzięte pod uwagę, tym bardziej że, tak jak podkreśliłam wcześniej, nad ustawą pracował cały zespół trójstronny. (…)

Poseł Czesław Hoc:

(…) Ponadto proponowana zmiana dotyczy podwyższenia współczynnika pracy dla czterech z 10 grup zawodowych. Zatem co z pozostałymi grupami zawodowymi, takimi jak np. niedoceniana sekretarka medyczna – choć wykonuje ogrom pracy – niedoceniony opiekun medyczny itd.? Czyli w przypadku pozostałych grup możemy pogłębić dyskryminację w zakresie płac. Dlaczego nie ujęto pracowników administracji służby zdrowia? Dlaczego projekt ustawy nie upomniał się o pielęgniarki w domach pomocy społecznej i nie uregulował tego? (…)

Poseł Jarosław Sachajko:

(…) Moje pytanie do pań pielęgniarek, które przyszły, i bardzo dobrze, z tym obywatelskim projektem: Dlaczego panie dzielą zawody medyczne? Dlaczego cała branża medyczna nie trzyma się razem? Dlaczego dalej próbuje się przeciwstawiać poszczególne grupy zawodowe? (…)

Poseł Dorota Olko:

(…) I w związku z tym dziwią mnie zarzuty, które padały na tej sali ze strony posła Sachajki, że panie pielęgniarki dzielą środowisko medyczne. Jestem przekonana, że w swojej codziennej pracy rozmawiają panie z przedstawicielami innych zawodów medycznych, chociażby właśnie z ratownikami, diagnostami laboratoryjnymi czy fizjoterapeutami. Oprócz przekazania wyrazów uznania i podziwu chciałabym zapytać: Z jakimi reakcjami na ten projekt spotykają się panie ze strony przedstawicieli tych zawodów? (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 88

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
Aktualności

Politycy o czepkach pielęgniarek na plenarnym posiedzeniu sejmu.