Zaskakujące wyjaśnienia ministra zdrowia w zakresie "kompetencji ratowników medycznych". W związku z ostatnim zdaniem wyjaśnień, w poniedziałek minister zmuszony będzie opublikować… wyjaśnienia do wyjaśnień!

1 min czytania
Aktualności

 

 

 

Wyjaśnienia dotyczące doniesień medialnych na temat

rozporządzenia w sprawie kompetencji ratowników medycznych

 

W mediach pojawiły się doniesienia dotyczące prac nad rozporządzeniem regulującym zakres świadczeń udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego, według których z karetek pogotowia mają odejść lekarze (m.in. artykuł pt. „Ratownicy medyczni podejrzewają, że w karetkach ma nie być lekarzy” z „Rynku Zdrowia”). Zapewniamy, że są to nieprawdziwe informacje. Minister zdrowia nie planuje usuwać lekarzy z zespołów ratownictwa medycznego. Rozporządzenie nie wprowadzi żadnych „rewolucyjnych” zmian. 

Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad projektem rozporządzenia. Zostanie on przekazany do uzgodnień i konsultacji zewnętrznych pod koniec przyszłego tygodnia – wówczas zostaną przedstawione szczegóły dotyczące nowych przepisów.  Rozporządzenie ma wejść w życie na przełomie marca i kwietnia 2016 r.  

W okresie przejściowym zespoły ratownictwa medycznego – z uwagi na ich rolę w zabezpieczeniu zdrowia i życia obywateli RP – realizują swoje zadania tak jak dotychczas. Natomiast zakres zadań ratowników medycznych zatrudnionych w innych podmiotach leczniczych niż jednostki systemu określają kierownicy jednostek, którzy ich  zatrudnią.

 

Powyższy komunikat opublikowano na stronie mz w dniu 22 stycznia 2016 roku.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek anestezjologicznych z tytułem specjalisty.

1 min czytania
Pielęgniarki w liczbach Kilka dni temu, w artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych pisaliśmy o liczbie pielęgniarek i położnych zatrudnionych w…
Aktualności

Prezent idealny dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Gadżety dla pielęgniarek i położnych Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli masz w rodzinie pielęgniarkę lub położną i szukasz dla…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
Komentarze