Zaskakujące wyjaśnienia ministra zdrowia w zakresie "kompetencji ratowników medycznych". W związku z ostatnim zdaniem wyjaśnień, w poniedziałek minister zmuszony będzie opublikować… wyjaśnienia do wyjaśnień!

1 min czytania
Aktualności

 

 

 

Wyjaśnienia dotyczące doniesień medialnych na temat

rozporządzenia w sprawie kompetencji ratowników medycznych

 

W mediach pojawiły się doniesienia dotyczące prac nad rozporządzeniem regulującym zakres świadczeń udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego, według których z karetek pogotowia mają odejść lekarze (m.in. artykuł pt. „Ratownicy medyczni podejrzewają, że w karetkach ma nie być lekarzy” z „Rynku Zdrowia”). Zapewniamy, że są to nieprawdziwe informacje. Minister zdrowia nie planuje usuwać lekarzy z zespołów ratownictwa medycznego. Rozporządzenie nie wprowadzi żadnych „rewolucyjnych” zmian. 

Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad projektem rozporządzenia. Zostanie on przekazany do uzgodnień i konsultacji zewnętrznych pod koniec przyszłego tygodnia – wówczas zostaną przedstawione szczegóły dotyczące nowych przepisów.  Rozporządzenie ma wejść w życie na przełomie marca i kwietnia 2016 r.  

W okresie przejściowym zespoły ratownictwa medycznego – z uwagi na ich rolę w zabezpieczeniu zdrowia i życia obywateli RP – realizują swoje zadania tak jak dotychczas. Natomiast zakres zadań ratowników medycznych zatrudnionych w innych podmiotach leczniczych niż jednostki systemu określają kierownicy jednostek, którzy ich  zatrudnią.

 

Powyższy komunikat opublikowano na stronie mz w dniu 22 stycznia 2016 roku.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze