Zastosowanie rękawiczek diagnostycznych w praktyce

2 min czytania
Aktualności
Zastosowanie rękawiczek diagnostycznych w praktyce

Czy rękawiczki diagnostyczne niezbędne są wyłącznie lekarzom? Oczywiście, że nie! W poniższym tekście wyjaśnimy, kto — oprócz pracowników służby zdrowia — powinien z nich korzystać… i dlaczego jest to takie ważne. Zapraszamy do lektury.

Kto powinien korzystać z rękawiczek diagnostycznych?

Rękawiczki diagnostyczne powstały przede wszystkim z myślą o pracownikach opieki zdrowotnej. Niezbędne są w każdej sytuacji, w której możemy potrzebować ochrony przed środkami chemicznymi, płynami ustrojowymi pacjentów czy — co najważniejsze! – patogenami. Dotyczy to więc lekarzy, pielęgniarek, pracowników laboratoriów oraz ratowników medycznych.

A poza szpitalem? Korzystać może z nich w zasadzie każdy — o czym wielu z nas przekonało się w trakcie pandemii. Natomiast miejscami, w których pudełko rękawiczek (na przykład takie, jak w sklepie eMercator – https://emercator.com/pl/category/diagnostyczne-i-ochronne) znaleźć się po prostu musi, są:

 • salony kosmetyczne i fryzjerskie;
 • salony tatuażu;
 • zaplecza firm sprzątających;
 • warsztaty samochodowe;
 • zakłady produkcji i przetwórstwa żywności;
 • restauracyjne kuchnie;

i wiele, wiele innych.

Dlaczego rękawiczki diagnostyczne okazują się niezbędne w tak wielu sytuacjach?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie Global report on infection prevention and control z 2022 roku, w krajach o średnich dochodach (do których WHO zalicza też Polskę), aż 5 na 100 pacjentów doznaje przynajmniej jednego zakażenia szpitalnego (to jest 400 000 osób rocznie – dane z raportu NIK1). Przyczyna? Regularny kontakt lekarzy z patogenami.

Jednak do podobnych zakażeń może dojść w zasadzie wszędzie, na przykład podczas wykonywania tatuaży albo przeprowadzania zabiegów kosmetycznych. Albo w restauracjach, gdzie kucharze przez cały czas mają bezpośredni kontakt z przygotowywanymi potrawami. Oczywiście, wszystko działa w dwie strony — nosząc rękawiczki chronimy nie tylko siebie, ale i naszego klienta.

Zasady korzystania z rękawiczek

Jak więc o to bezpieczeństwo zadbać? Nie tylko zakładając rękawiczki – ale robiąc to prawidłowo. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, dotyczących właśnie ochrony dłoni.

 • Zmieniamy rękawice regularnie. To chyba najważniejsza zasada. Należy tak postępować nie tylko dlatego, że w ten sposób unikniemy przenoszenia zarazków i zanieczyszczeń pomiędzy pacjentami/klientami — ale też dlatego, że z czasem rękawiczki tracą swoje właściwości.
 • Uważamy na to, w jaki sposób zakładamy i zdejmujemy rękawice – by uniknąć kontaminacji. Dokładną instrukcję zamieszczamy poniżej:

Źródło: https://pl.mercatormedical.eu/do-pobrania/instrukcje-obslugi/

 • Przed założeniem rękawic oraz po ich zdjęciu — myjemy, suszymy i dezynfekujemy ręce. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy przenosić zarazki nawet w rękawiczce.
 • Jeżeli rękawiczki ulegną uszkodzeniu — przerywamy pracę, zdejmujemy rękawiczki i utylizujemy je zgodnie z lokalnymi procedurami, a następnie zakładamy nową parę. Oczywiście pamiętając o dezynfekcji rąk.
 • W placówkach medycznych – zużyte rękawiczki zawsze utylizujemy zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie postępowania z odpadami medycznymi zakaźnymi.

1https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/zakazenia-w-szpitalach-powaznym-problemem.html

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: "na siłę udowadniamy, że się da."