Zmieniono prawo i lekarz zatrudniony np. w Ministerstwie Zdrowia lub NFZ nie będzie miał przerwy w wykonywaniu zawodu. Pielęgniarka i położna będąca w tej samej sytuacji będzie miała przerwę w wykonywaniu zawodu!

3 min czytania
Aktualności

USTAWA

z dnia 24 sierpnia 2007 r.

 o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

 – wyciąg –

Art. 5.

W ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 oraz z 2006 r. Nr 117, poz. 790, Nr 191, poz. 1410 i Nr 220, poz. 1600) w art. 2 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

’Za wykonywanie zawodu lekarza uważa się także prowadzenie przez lekarza prac badawczych w dziedzinie nauk medycznych lub promocji zdrowia, nauczanie zawodu lekarza lub zatrudnienie w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.[14])) lub urzędach te podmioty obsługujących, w ramach którego wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.’

Wniosek: Lekarz pracujący np. w NFZ, Ministerstwie Zdrowia nie będzie miał przerwy w wykonywaniu zawodu.

Niestety pielęgniarka i położna tak. Gdyż ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej w następujący sposób precyzuje wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej:

USTAWA

z dnia 5 lipca 1996 r.

o zawodach pielęgniarki i położnej.

– wyciąg –

Art. 4. 1. Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia.

2. Udzielanie świadczeń, o których mowa w ust. 1, pielęgniarka wykonuje przede wszystkim poprzez:

  1)  rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych,

  2)  rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych,

  3)  sprawowanie opieki pielęgnacyjnej,

  4)  realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,

  5)  samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,

  6)  edukację zdrowotną.

3. Za wykonywanie zawodu pielęgniarki przez osobę, o której mowa w ust. 1, uważa się również:

  1)  nauczanie zawodu pielęgniarki,

  2)  prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie pielęgniarstwa,

  3)  kierowanie pracą zawodową pielęgniarek i położnych.

Art. 5. 1. Wykonywanie zawodu położnej polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia, w zakresie opieki nad kobietą, kobietą ciężarną, rodzącą i położnicą oraz noworodkiem.

2. Udzielanie świadczeń, o których mowa w ust. 1, położna wykonuje przede wszystkim przez:

  1)  prowadzenie działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa,

  2)  rozpoznawanie ciąży i sprawowanie opieki nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej oraz przeprowadzanie badań niezbędnych w monitorowaniu ciąży fizjologicznej,

  3)  kierowanie na badania konieczne do jak najwcześniejszego rozpoznania ciąży wysokiego ryzyka,

  4)  prowadzenie porodu fizjologicznego oraz monitorowanie płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej,

  5)  przyjmowanie porodu siłami natury wraz z nacięciem i szyciem naciętego krocza,

  6)  podejmowanie koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza, w tym przyjęcie porodu z położenia miednicowego oraz ręczne wydobycie łożyska,

  7)  sprawowanie opieki nad matką i monitorowanie przebiegu okresu poporodowego,

  8)  badanie noworodków i opiekę nad nimi,

  9)  realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,

  10) samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,

  11) profilaktykę chorób kobiecych i patologii położniczych.

3. Za wykonywanie zawodu położnej przez osobę, o której mowa w ust. 1, uważa się również:

  1)  nauczanie zawodu położnej,

  2)  prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie opieki położniczej,

  3)  kierowanie pracą zawodową pielęgniarek i położnych.

Wnioski: Lekarz ’zatrudniony w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.[14])) lub urzędach te podmioty obsługujących, w ramach którego wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.’ nie będzie miał przerwy w wykonywaniu zawodu, natomiast pielęgniarka i położna tak!

Dlaczego samorząd i związek zawodowy pielęgniarek i położnych po raz kolejny nie zadbał o interesy zawodowe naszej grupy zawodowej? Lekarska korporacja potrafiła!

Mariusz Mielcarek 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8765 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze