Zmniejszyło się zatrudnienie pielęgniarek. Nigdzie zatrudnienie nie wzrosło.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Zmniejszyło się zatrudnienie pielęgniarek. Nigdzie zatrudnienie nie wzrosło.


ZMNIEJSZYŁO SIĘ ZATRUDNIENIE PIELĘGNIAREK.

NIGDZIE ZATRUDNIENIE NIE WZROSŁO.

Posiedzenie senackich komisji w dniu 19 marca 2019 roku: Komisji Zdrowia oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w sprawie sytuacji i perspektywy zmian w opiece długoterminowej w Polsce.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego Grzegorz Baranowski:

Ja miałem to szczęście, że przez 8 lat, właściwie przez 9 lat byłem dyrektorem domu pomocy społecznej i mogę powiedzieć, Drodzy Państwo, że te wszystkie poruszone tematy to są tematy, które tak naprawdę obecnie mogą spowodować załamanie tego systemu.

Drodzy Państwo, my dzisiaj mamy największy problem – i ten problem wymaga natychmiastowych działań ratunkowych – z zatrudnieniem personelu pielęgniarskiego w domach pomocy społecznej. Ja pod koniec swojej pracy spotkałem się już z taką sytuacją, że w zasadzie przygotowywanie leków do rozdania swoim podopiecznym musiałem jako dyrektor wziąć w jakimś zakresie na siebie, brali to na siebie również kierownicy działów, szczególnie działu opiekuńczo-terapeutycznego. Dlaczego? Dlatego że dysproporcja płac pomiędzy systemem ochrony zdrowia a systemem pomocy społecznej spowodowała, że tak naprawdę tych pielęgniarek w systemie pomocy społecznej po prostu nie ma.

Przygotowując się do tego spotkania, zrobiliśmy takie bardzo szybkie badanie przesiewowe wśród 30% domów pomocy społecznej z terenu województwa śląskiego. Drodzy Państwo, wynik jest bardzo jasny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 12 domów, czyli właściwie połowa z tych badanych, bo badaliśmy 25 domów, zmniejszyło zatrudnienie pielęgniarek. Nigdzie zatrudnienie pielęgniarek nie wzrosło. Co więcej, po przeliczeniu liczby godzin nominalnie przepracowanych i liczby domów pomocy społecznej wychodzi tak naprawdę na to, że przy obecnym zatrudnieniu pielęgniarek w domach pomocy społecznej na terenie województwa śląskiego, oczywiście średnio licząc, żaden dom pomocy społecznej nie zapewnia opieki pielęgniarskiej całodobowo, jeszcze raz podkreślam, żaden. To jest bardzo ważne stwierdzenie.

Ważne jest to, Drodzy Państwo, że dysproporcja płac ze wszystkimi dodatkami – takie badanie również robiliśmy – oczywiście mniej więcej, bo nie dało się bardzo dokładnie tego wszystkiego ustalić, wygląda tak, że te pielęgniarki, które odchodzą z domów pomocy społecznej, z wielkim żalem, bo one są związane z mieszkańcami domów pomocy społecznej przez wiele lat, zarabiają na wstępie w systemie ochrony zdrowia, Drodzy Państwo, po 1 tysiąc 500 zł, 2 tysiące zł brutto… To jest zasadnicza różnica.

Zwróciłbym uwagę na dane przedstawione przez pana ministra, ministra zdrowia, który mówił o tym, że mniej więcej 40 tysięcy ludzi spełniających kryteria skali Barthel obejmujecie wsparciem systemowym. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w samych domach pomocy społecznej przebywa mniej więcej podobna liczba osób, które spełniają kryteria skali Barthel, Drodzy Państwo, ale nie są objęte właściwym sposobem realizacji opieki pielęgniarskiej, czyli tej pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Co więcej, tylko 1/3 z tych osób korzysta ze wsparcia pielęgniarki długoterminowej opieki pielęgniarskiej, 2/3 tych osób czeka w kolejce. Ja powiem szczerze, że przez 8 lat ustawiałem swoich podopiecznych swoich mieszkańców w kolejce do systemu i przez te 8 lat nikt z nich nie doczekał momentu, w którym pojawiłaby się pielęgniarka opieki długoterminowej w tym domu pomocy społecznej.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Pielęgniarką oddziałową ratownik medyczny?

Praca dla pielęgniarek. Od 6 370 PLN.

Zamiast pielęgniarki krew pobierze opiekun medyczny po kursie.

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem a ministrowi podnóżkiem. 

Pielęgniarki na dodatkowe dyżury dojeżdżają 130 km.

Od 1 lipca 100 PLN do podstawy pielęgniarek i położnych.

Rząd o pielęgniarkach i pielęgniarstwie.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8176 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - To nic, że plują nam w twarz. Ważne, że w duchu "merytorycznego dialogu".

2 min czytania
Działania związku i izby pielęgniarek w kontekście postawy ministerstwa zdrowia wobec postulatów płacowych… Już jest jasne w jaki sposób ministerstwo zdrowia odniosło…
Komentarze