Znieczulenie ogólne w operacji bariatrycznej – obalamy mity.

4 min czytania
Aktualności
Znieczulenie ogólne w operacji bariatrycznej – obalamy mity.

Znieczulenie ogólne jest jednym z najważniejszych narzędzi w medycynie, które umożliwia lekarzom przeprowadzenie skomplikowanych procedur chirurgicznych i inwazyjnych zabiegów bez odczuwania bólu przez pacjenta. Jest to zaawansowany i precyzyjny proces farmakologiczny, który wywołuje stan utraty przytomności, wyłącza świadomość oraz zapewnia analgezję (brak odczuwania bólu) i relaksację mięśni.

Znieczulenie ogólne jest stosowane w różnych sytuacjach, w których wymagane jest wyłączenie pacjenta z czynnego uczestnictwa w operacji. Może być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, przy czym techniki znieczulenia mogą się różnić w zależności od wieku pacjenta oraz rodzaju przeprowadzanego zabiegu.

Niestety, wokół znieczulenia ogólnego istnieje wiele mitów i nieporozumień, które często prowadzą do niepotrzebnego lęku i obaw u pacjentów. W tym artykule postaramy się obalić niektóre z nich i wyjaśnić, dlaczego znieczulenie ogólne jest bezpieczne i niezbędne w wielu przypadkach.

Rola znieczulenia ogólnego w operacjach bariatrycznych

Operacje bariatryczne, które obejmują różne procedury chirurgiczne mające na celu redukcję wagi, są coraz popularniejsze w walce z otyłością i jej powikłaniami. Chirurgiczne interwencje mają na celu zmniejszenie masy ciała i poprawę zdrowia pacjenta poprzez zmianę układu pokarmowego lub ograniczenie ilości spożywanych pokarmów. W większości przypadków tego rodzaju operacje wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo zarówno dla pacjenta, jak i dla zespołu medycznego. Ze względu na rozległość i skomplikowanie operacji bariatrycznych, które często obejmują manipulację narządami wewnętrznymi, ważne jest, aby pacjent był całkowicie nieprzytomny i niereagujący na bodźce. Znieczulenie ogólne umożliwia także kontrolowanie oddechu pacjenta przez lekarzy. W trakcie operacji bariatrycznej, podczas której prowadzone są głębokie manipulacje w obrębie jamy brzusznej, konieczne jest skuteczne zabezpieczenie dróg oddechowych pacjenta. Anestezjolog monitoruje parametry oddechowe, oraz stosuje odpowiednie środki farmakologiczne, aby zapewnić prawidłową wentylację i utlenienie organizmu podczas całego zabiegu.

Najpopularniejsze przekonania na temat znieczulenia ogólnego – czy są zgodne z prawdą?

Jakie są więc najczęściej wymieniane przez pacjentów przekonania na temat znieczulenia ogólnego?

1. Znieczulenie ogólne jest niebezpieczne

Powszechne przekonanie, że znieczulenie ogólne jest niebezpieczne, wynika z obaw związanych z utratą świadomości i ryzykiem powikłań. Jednak współczesne techniki znieczulenia ogólnego są bardzo bezpieczne i stale się rozwijają. Anestezjolodzy są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy dokładnie oceniają każdego pacjenta przed zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Monitorują również pacjentów podczas całej procedury, aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

2. Znieczulenie ogólne jest bolesne / pod wpływem znieczulenia ogólnego dalej odczuwa się ból

Nieprawda. Znieczulenie ogólne ma na celu właśnie wyeliminowanie bólu podczas zabiegu. Przed podaniem znieczulenia ogólnego anestezjolog podaje pacjentowi leki przeciwbólowe, które zapobiegają odczuwaniu bólu. Dodatkowo, podczas znieczulenia ogólnego pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza, który dostosowuje dawkę leków w zależności od potrzeb, aby utrzymać odpowiednie znieczulenie. Nawet podczas wycinania fragmentów narządów, co często ma miejsce podczas operacji bariatrycznych, pacjent niczego nie czuje.

3. Wybudzanie się po znieczuleniu ogólnym jest trudne

To kolejny popularny mit, który budzi strach u wielu pacjentów, którzy mają poddać się operacji bariatrycznej. Faktem jest, że podczas znieczulenia ogólnego pacjent nie będzie świadomy i nie będzie pamiętał samego zabiegu. Anestezjolodzy używają różnych leków, które zapewniają utratę świadomości i skuteczne znieczulenie, a przy odpowiednio dobranej dawce pacjent nie będzie miał żadnych problemów z wybudzeniem się.

4. Znieczulenie ogólne jest stosowane tylko podczas poważnych operacji

Chociaż znieczulenie ogólne jest rutynowo stosowane w przypadku poważnych operacji, to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla takich przypadków. Zastosowanie znieczulenia ogólnego zależy od rodzaju zabiegu, stanu pacjenta i preferencji chirurga. Czasami nawet stosunkowo proste procedury wymagają znieczulenia ogólnego, ponieważ pozwala to na komfortowe i skuteczne przeprowadzenie zabiegu.

5. Znieczulenie ogólne prowadzi do wielu skutków ubocznych

Po zakończeniu zabiegu pacjent jest stopniowo wybudzany z znieczulenia, a leki są wydalane z organizmu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić krótkotrwałe działania niepożądane, takie jak nudności czy zawroty głowy, ale zazwyczaj ustępują one szybko po zakończeniu znieczulenia.

Przygotowanie do znieczulenia ogólnego przed operacją bariatryczną – zredukowanie ryzyka powikłań

Przed przeprowadzeniem znieczulenia ogólnego pacjent przechodzi dokładną ocenę medyczną, w tym badanie historii medycznej, badań diagnostycznych i oceny stanu ogólnego, co wyklucza ryzyko nieprawidłowej reakcji organizmu. W zależności od stanu pacjenta i rodzaju planowanego zabiegu, lekarz anestezjolog podejmuje decyzję o najlepszej technice znieczulenia ogólnego do zastosowania.

Ważne jest również, aby pacjent był odpowiednio przygotowany do znieczulenia ogólnego. Oznacza to, że pacjent powinien być na czczo przez określony czas przed operacją, aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia treścią żołądka podczas znieczulenia.

Dzięki ciągłemu postępowi w dziedzinie anestezjologii, znieczulenie ogólne jest coraz bardziej precyzyjne, bezpieczniejsze i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co przyczynia się do poprawy opieki medycznej. Anestezjolodzy są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy dbają o bezpieczeństwo pacjentów i monitorują ich podczas całej procedury. Dlatego nie ma potrzeby obawiać się znieczulenia ogólnego, gdy jest ono niezbędne do przeprowadzenia skutecznego i bezpiecznego zabiegu.

Więcej o bariatrii dowiesz się tutaj https://wiadomoscilublin.pl/20211202447265/czym-jest-bariatria

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarz w izbach pielęgniarek w 2022 roku zarobił 442 tys. PLN.