Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

1 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostoweStudia pomostoweStudia pomostowe - fikcyjne praktyki
Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

 

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w dniu 5 marca br. wykaz uczelni, które w naborze wiosennym rozpoczną dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. Przedmiotowy wykaz zawiera 8 uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku pielęgniarstwo (749 miejsc). Natomiast wykaz uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku położnictwo zawiera 2 uczelnie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Pierwszą uczelnią, której w drodze przetargu przyznano 50 miejsc na kierunku położnictwo to Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Drugą uczelnią była   Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, która zaoferowała w przetargu 50 miejsc. Natomiast miejsc otrzymała tylko 19. Teraz się okazuje, że ta druga uczelnia rezygnuje z prowadzenia dofinansowanych studiów pomostowych dla położnych. Stanowisko uczelni jest bardzo racjonalne, gdyż składając ofertę przetargową założyło, że będzie miała 50 studentów na przedmiotowych studiach. Zapewne pod takie założenie przygotowała biznes plan. Natomiast przy uzyskaniu 19 miejsc powyższy plan rozsypał się. Z informacji opublikowanej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia w dniu 9 marca wynika ponad to, że kolejne uczelnie które składały oferty na prowadzenie dofinansowanych studiów na kierunku położnictwo także zrezygnowały z ich uruchamiania, są to: Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, które składały ofertę odpowiednio na 60 i 74 miejsca.

W końcowym efekcie straciły położne.

Mariusz Mielcarek

 

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze