Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

1 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostoweStudia pomostoweStudia pomostowe - fikcyjne praktyki
Znikające dofinansowane studia pomostowe dla położnych na nabór wiosenny 2012. Z niewielu, bo 69 miejsc dla położnych w skali całego kraju wyparowało 19. Zobacz dlaczego?

 

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w dniu 5 marca br. wykaz uczelni, które w naborze wiosennym rozpoczną dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. Przedmiotowy wykaz zawiera 8 uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku pielęgniarstwo (749 miejsc). Natomiast wykaz uczelni, które przeprowadzą studia na kierunku położnictwo zawiera 2 uczelnie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Pierwszą uczelnią, której w drodze przetargu przyznano 50 miejsc na kierunku położnictwo to Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Drugą uczelnią była   Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, która zaoferowała w przetargu 50 miejsc. Natomiast miejsc otrzymała tylko 19. Teraz się okazuje, że ta druga uczelnia rezygnuje z prowadzenia dofinansowanych studiów pomostowych dla położnych. Stanowisko uczelni jest bardzo racjonalne, gdyż składając ofertę przetargową założyło, że będzie miała 50 studentów na przedmiotowych studiach. Zapewne pod takie założenie przygotowała biznes plan. Natomiast przy uzyskaniu 19 miejsc powyższy plan rozsypał się. Z informacji opublikowanej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia w dniu 9 marca wynika ponad to, że kolejne uczelnie które składały oferty na prowadzenie dofinansowanych studiów na kierunku położnictwo także zrezygnowały z ich uruchamiania, są to: Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, które składały ofertę odpowiednio na 60 i 74 miejsca.

W końcowym efekcie straciły położne.

Mariusz Mielcarek

 

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek anestezjologicznych z tytułem specjalisty.

1 min czytania
Pielęgniarki w liczbach Kilka dni temu, w artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych pisaliśmy o liczbie pielęgniarek i położnych zatrudnionych w…
Aktualności

Prezent idealny dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Gadżety dla pielęgniarek i położnych Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli masz w rodzinie pielęgniarkę lub położną i szukasz dla…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
Komentarze