Zobacz pismo do MZ, PZ oraz PPOZ w sprawie nowelizacji ustawy regulujacej zasady wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej poz.

5 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinnaZamach na pielęgniarki i położne rodzinne
Zobacz pismo do MZ, PZ oraz PPOZ w sprawie nowelizacji ustawy regulujacej zasady wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej poz.

 

Analiza przygotowanej przez ministerialny zespół ds. poz nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. . .  

 

 

Poniżej cytuję obecne brzmienie art. 28, ust. 1 nowelizowanej ustawy:
Art. 28.
1. Świadczeniobiorca ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę w wysokości 80 złotych, z zastrzeżeniem art. 56b i art. 69b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.16)), art. 153 ust. 7a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.17)) i art. 115 § 1a Kodeksu karnego wykonawczego. Nie dotyczy to przypadku zmiany miejsca zamieszkania i sytuacji zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych przyczyn niezależnych od woli świadczeniobiorcy.

 

 

Poniżej cytuję art. 28, ust. 1 w brzmieniu według projektu nowelizacji ustawy:
Art. 28.
1. Świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, spośród tych świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę w wysokości 80 złotych, z zastrzeżeniem art. 56b i art. 69b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), art. 153 ust. 7a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.) i art. 115 § 1a Kodeksu karnego wykonawczego. Nie dotyczy to przypadku zmiany miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy i sytuacji zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego świadczeniodawcę lub lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej u wybranego świadczeniodawcy.

Analiza: Jakie zmiany? Pacjent będzie wybierał także świadczeniodawcę!

Jakie były powody i cel autorów zmian (PZ oraz PPOZ) w brzmieniu art. 28, ust. 1? Odpowiedź znajdujemy między innymi w notatce ze spotkania zespołu ds. poz zamieszczonej na stronie Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, której fragment cytuję poniżej:

Proponowane zapisy miały spowodować, że pacjent będzie wybierał także świadczeniodawcę i co ważne, miał nadal mieć możliwość wyboru imiennie lekarza, pielęgniarki czy położnej. Jest to udogodnienie bardzo istotne dla pacjentów, ponieważ w sytuacji, kiedy wskazany w deklaracji lekarz zachoruje czy odejdzie z placówki, pacjent będzie dalej bezpieczny. Jest to więc rozszerzenie uprawnień pacjentów, a jednocześnie zakończenie wieloletniego problemu ważności deklaracji u świadczeniodawców”.

Także liczne doniesienia medialne w sprawie konfliktu pomiędzy lekarzami rodzinnymi a NFZ w zakresie zasad finansowych rozliczeń deklaracji wyboru (wysokie kary) obrazują dobitnie, że zmiany w art. 28, ust 1 mają swoje uzasadnienie.

Wnioski: Zmiany w obrębie art. 28 ust 1 dotyczą w równym stopniu praktyk lekarskich jak i pielęgniarek, położnych. Czy PZ i PPOZ byłoby autorem niekorzystnych dla praktyk lekarskich zmian w prawie? Zdecydowanie nie! Dlatego należy uznać, że zmiany w art. 28, ust. 1 nie są zagrożeniem dla naszej grupy zawodowej, a ściślej mówiąc dla podmiotów prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne.

Następnie przeanalizujmy brzmienie art. 28 ust 1a, który w projekcie nowelizacji został dodany do ustawy. Cytuję go poniżej:

art. 28, ust. 1a

„Świadczeniobiorca dokonując wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wskazuje jednocześnie lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej u tego świadczeniodawcy”.

Moim zdaniem treść zaproponowanego przez PZ i PPOZ  art. 28, ust. 1a jest bardzo niebezpieczna dla podmiotów, których właścicielami są pielęgniarki i położne rodzinne. Wejście w życie w takim brzmieniu art. 28, 1a, to otwarcie „puszki Pandory”, gdyż taki zapis będzie źródłem niekończących się sporów w zakresie „co autor nowelizacji miał na myśli?”. Słowa „wskazuje jednocześnie lekarza, pielęgniarkę lub położną” można interpretować, że jednocześnie z wyborem świadczeniodawcy lub że jednocześnie wszystkie wymienione osoby. Natomiast zapis „u tego świadczeniodawcy” można interpretować, że u tego świadczeniodawcy, czyli tego którego wybrał lub, że pacjent wybiera lekarza, pielęgniarkę i położną udzielających świadczeń u tego świadczeniodawcy, czytaj – tego samego, jednego!

Komunikat ministerstwa zdrowia z dnia 3 listopada stwierdza, że to błędna interpretacja. Natomiast warto podkreślić, że grzech „błędnej interpretacji” popełniają tysiące pielęgniarek i położnych rodzinnych. „Błędne interpretacje” posłów są także przyczynkiem do składania interpelacji poselskich, kierowanych do ministra zdrowia oraz premiera.

Wobec powyższego należy zadać sobie pytanie. Z jakiego faktu wynikają te "niewłaściwe interpretacje"? Przecież czytamy ten sam tekst nowelizacji! Może po prostu należy przeredagować zapisy w projekcie nowelizacji? W celu eliminacji tych "niewłaściwych interpretacji"! Ponadto nie mamy żadnych gwarancji, jako środowisko zawodowe, że te "niewłaściwe interpretacje" staną się   "interpretacjami właściwymi" i "jedynie słusznymi".

Moim zdaniem dość nieszczęśliwe jest brzmienie art. 28, ust 1a. Powstał „koszmarek legislacyjny”. Przecież kwestię wyboru świadczeniodawcy uregulowano w art. 28, ust. 1. Po co ponownie wracać do kwestii wyboru świadczeniodawcy w ust. 1a? Nie da się w sposób niewzbudzający różnych interpretacji uregulować w jednym zdaniu kwestii wyboru świadczeniodawcy oraz lekarza, pielęgniarki, położnej. Wyjdzie z tego miszmasz. No i wyszedł. Dlatego ust. 1a powinien regulować tylko kwestię wyboru osób, gdyż wybór świadczeniodawcy mamy uregulowany w ust. 1.

Wobec powyższego ust. 1a powinien mieć brzmienie:

„Świadczeniobiorca ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego”.

Dokładnie tak jak dotychczas tą kwestię regulował art 28, ust 1 obowiązującej ustawy.

Należy już mieć na uwadze w jaki sposób wprowadzony ustawą wybór także świadczeniodawcy przełoży się na konstrukcję deklaracji wyboru, którą zarządzeniem wprowadzi prezes NFZ.

Mariusz Mielcarek

Zobacz pismo redakcji Portalu do MZ, PZ oraz PPOZ z dnia 22 listopada br.

P.S. Na dzień 22 listopada mamy jasny obraz sytuacji w zakresie deklaracji wyboru. Postawiłem diagnozę. Przedstawiłem sposób rozwiązania tej sytuacji. Teraz wszystko w rękach pielęgniarek i położnych rodzinnych. Może zapis w ustawie zostanie zmodyfikowany. Zobaczymy. Należy jeszcze teraz pisać pisma do premiera, ministra zdrowia. Równolegle już teraz należy przygotować plan działania, kiedy ustawa trafi do sejmu. Warto pisać do sejmowej komisji zdrowia. Jej skład osobowy znajdziesz tutaj.  Spotykać się z posłami zasiadającymi w tej zdrowia. Tłumaczyć istotę sprawy. Prosić ich o składanie interpelacji poselskich. Informować media. Rozmawiać z osobami odpowiedzialnymi w poszczególnych mediach za spraw ochrony zdrowia.

Wiecej informacji w naszej sprawie . . . .

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8164 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze