Zobacz postulaty płacowe i pozapłacowe różnych grup zawodowych ochrony zdrowia zgłoszone podczas prac zespołu d/s pracowniczych i płacowych działajacego w ramach "Białego Szczytu".

4 min czytania
Aktualności

 

Postulat płacowe

Postulaty pozapłacowe

Protokół z posiedzenia zespołu w dniu 13 lutego 2008 roku  

Wnioski z dotychczasowych prac zespołu

———————————————————————–

Poniższa informacja pochodzi ze strony internetowej – Sekretariat Ochrony Zdrowia – NSZZ Solidarność – 20 luty 2008 rok.  

Celowe wprowadzenie strony społecznej w błąd?
Kolejne projekty ustaw w sejmie.

Prace zespołu ds.pracowniczych i płacowych zakończyły się przyjęciem wniosków (wraz ze zdaniami odrębnymi), w których zawarto oczekiwania środowiska oraz reakcję partnerów społecznych na brak odpowiedzi rządu wobec zgłoszonych oczekiwań.
Chyba że, za taką odpowiedź uznać należy skierowanie -poza konsultacjami społecznymi- projektu ustawy "o szczególnych uprawnieniach pracowników", który pogarsza aktualnie obowiązujące przepisy.

Poniżej przedstawiamy końcowe wnioski:

Wnioski z dnia 20.02.2008r.
Zespołu do spraw pracowniczych i płacowych „Białego szczytu”
Uczestnicy Zespołu do spraw pracowniczych i płacowych „Białego szczytu” przyjmują następujące wnioski:
1. Członkowie Zespołu oczekują, że strona rządowa określi termin, w którym odniesie się w formie pisemnej do wniosków Zespołu z dnia 13.02.2008 r.
• Głos odrębny – NSZZ „Solidarność” – w załączeniu
2. Członkowie Zespołu stwierdzają, że w przedstawionym projekcie Ustawy
o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej nie zawarto przepisów dotyczących zwiększania wynagrodzeń ani nie określono pozapłacowych uprawnień pracowników ochrony zdrowia, o które wnosili członkowie Zespołu
w imieniu swoich organizacji. W związku z powyższym, zdaniem członków Zespołu, projekt w obecnym kształcie powinien być odrzucony w całości.
• Głos odrębny – Federacja Związków Pracodawców ZOZ – w załączeniu.
3. Członkowie Zespołu wnioskują o uwzględnienie w pracach nad nowym projektem ustawy stanowisk zgłoszonych przez stronę społeczną na piśmie do Ministerstwa Zdrowia po posiedzeniach w dniu 8.02 i 13.02.2008 r. Stanowiska te stanowią integralną część protokołów z posiedzeń Zespołu.
• Głos odrębny – NSZZ „Solidarność” – w załączeniu
4. Członkowie Zespołu wyrażają protest co do sposobu procedowania projektu Ustawy
o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Projekt ten przed przedstawieniem go Zespołowi został zgłoszony do laski marszałkowskiej jako projekt poselski w dniu 8.02.2008 r. bez opinii Zespołu, mimo, iż w tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu. Członkowie Zespołu otrzymali projekt dopiero w dniu 13.02.2008r.
• Głos odrębny – Federacja Związków Pracodawców ZOZ – w załączeniu.
5. Zespół stwierdza, że proponowana zmiana systemu finansowania świadczeń szpitali uniemożliwia opracowanie planu finansowego, a co za tym idzie podejmowania odpowiedzialnych decyzji w zakresie wynagrodzeń pracowników zakładów opieki zdrowotnej. W związku z powyższym Zespół wnioskuje o podjęcie pilnej decyzji
o utrzymaniu dotychczasowych zasad kontraktowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych w roku 2008.
6. Zespół ponownie wnioskuje o pilny wzrost wartości punktu rozliczeniowego NFZ,
bez zmniejszania ilości świadczeń.
7. Należy pilnie znowelizować przepisy dotyczące czasu pracy, a w szczególności dyżurów medycznych.

Zdanie odrębne Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”
Dot. Punktu 1.
Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” oczekiwał określenia w tym punkcie konkretnego terminu, w którym rząd powinien odnieść się do wniosków przyjętych na posiedzeniu Zespołu w dniu 13.02.2008 r.
Dot. Punktu 3.
Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” wobec faktu nie przedstawienia przez rząd intencji wycofania z sejmu projektu ustawy „o szczególnych uprawnieniach pracowników zoz”, który nie tylko nie spełnia oczekiwań środowiska, ale wręcz je pogarsza, trudno zapisać jako uzgodniony wniosek realizację zgłoszonych wcześniej wniosków w „nowym projekcie”.

Na dzień 25.lutego 2008 r zaplanowano posiedzenie Komitetu Sterującego, zaś 5 marca 2008 r Plenarne posiedzenie "Białego Szczytu". Szczegółowe informacje i opinie przekazane zostaną delegatom na WZD Krajowej Sekcji Służby Zdrowia i Kongresie SOZ. Decyzje tych gremiów będą wiążące dla dalszych działań struktur naszej branży.

———————————————————————–

Ale to już wszystko było …..

 

 

Informacja z Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 11 grudnia 2006 roku:

 

Dyrektor do spraw pielęgniarstwa ponad 10 tys. zł, oddziałowa ponad 6 tys, starsza pielęgniarka 4,5 tys, odcinkowa ponad 3 tys. Strona rządowa "nie widzi możliwości wypracowania kompromisowego stanowiska".

Uzgodnienia Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia – Podzespołu ds. wynagrodzeń

Komentarz redakcji portalu Pielęgniarek i Położnych

Dalsze prace przedstawicieli samorządu pielęgniarek i położnych w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia nie maja żadnego sensu. Sprawy minimalnego pozimu wynagradzania pielęgniarek i położnych powinny być załatwione na pierwszym miejscu. Gdy nie będą załatwione to nie ma sensu przechodzić do dalszych etapów prac zespołu. Strona rządowa sprytnie rozszerza katalog spraw, którymi  ma zająć się zespół. Skutkuje to wnioskiem o przedłużenie prac zespołu bo jest wiele spraw. Taka sama taktyka została przyjęta przez rząd w ramach "Okrągłego Stołu Ochrony Zdrowia". Powoływano stoły problemowe, podstoliki podstolików i dziś nikt nie pamięta jakie były wnioski z tamtych prac, bo zakończyły sie niczym!  Władza dała sie ludziom nagadać a konkretów żadnych.

Zespół powołał podzespoły – ds. wynagradzania, czasu pracy oraz warunków zatrudnienia. Historia " Okrągłego Stołu Ochrony Zdrowia" się powtarza. Następnie powoła się np. podzespół wynagradzania… pracowników DPS. I znowu parę miesięcy minie na rozmowach o niczym w podzespołach.

Tak pisałem na Portalu w dniu 24  października 2006 roku. Tekst nadal aktualny. Szkoda, że się nie pomyliłem.

Mariusz Mielcarek

11 grudnia 2006 roku

Zobacz także:

PROTEST PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze