Zobacz reportaż z rekrutacji na pomostowe studia dla pielęgniarek. Zobacz wypowiedzi pielęgniarek – stanie po kilkanaście godzin przed uczelnią jest dla nas upokarzające! Zobacz 300 osobową kolejkę, w ramach "listy społecznej".

2 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostoweStudia pomostoweStudia pomostowe - fikcyjne praktyki
Zobacz reportaż z rekrutacji na pomostowe studia dla pielęgniarek. Zobacz wypowiedzi pielęgniarek – stanie po kilkanaście godzin przed uczelnią jest dla nas upokarzające! Zobacz 300 osobową kolejkę, w ramach "listy społecznej".

.

Zobacz reportaż o naborze na studia pomostowe pielegniarek i położnych.

 

KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU

PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

.

Dziennikarz z poza kadru informuje, że 'pomostowe studia pielęgniarskie na tej uczelni są bezpłatne, ale tylko dla 150 osób’. Ta informacja jest nieprawdziwa!

Od początku funkcjonowania dofinansowanych studiów pomostowych ministerstwo zdrowia,  bawi się z pielęgniarkami i położnym w przedziwną grę:

Pielęgniarko! Położno!

Zapisz sie na studia, potem się dowiesz czy dostałaś się na studia pełnopłatne czy dofinansowane.

I także w tym roku pielęgniarki i położne podczas rekutacji na studia pomostowe nie mają wiedzy czy dana uczelnia, na którą składają dokumentację rekrutacyjną będzie prowadzić dofinansowane czy pełnopłatne studia? Ile miejsc dofinansowanych bedzie miała uczelnia? W jakiej wysokości będzie wkład własny studenta do dofinansowanych studiów?

Obecnie wiemy tylko tyle jakie uczelnie nie będą prowadzić w najbliższym roku akademickim dofinansowanych studiów pomostowych. Są to:

Giżycko – Prywatna Wyższa Szkoła Zawodowa
Katowice – Śląski Uniwersytet Medyczny
Kołobrzeg – Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie Wydział Zamiejscowy Nauk o Zdrowiu w Kołobrzegu
Koszalin – Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna
Lublin – Akademia Medyczna
Nowa Ruda – Polsko – Czeska Wyższa Szkoła Biznesu i Sportu
Warszawa – Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania

Skąd ta informacja? Ponieważ powyższe uczelnie nie wystąpiły w przetargu o pozyskanie środków finansowych na studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych.

Wiadomo tylko, że 61 uczelni (zobacz ich wykaz tutaj) wystąpiło w pierwszym przetargu na prowadzenie dofinansowanych studiów pomostowych i zostały zakwalifikowane do drugiego przetargu, w którym zapadną decyzje: jakie konkretnie uczelnie prowadzić będą dofinansowane studia, ile będzie miejsc na tych studiach oraz jaki będzie finansowy wkład własny sytudenta.

A mamy 8 lipca. Rekrutacja w toku, o czym informuje powyższy reportaż, a pielęgniarki i położne nie wiedzą jakie uczelnie prowadzić będą studia dofinansowane!

Dlaczego nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie? Bowiem Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia nie może przystąpić do drugiego przetargu, bo nie ma jeszcze wydanego rozporządzenia w sprawie limitu miejsc na uczelniach medycznych w roku akademickim 2010/11.

A to rozporządzenie ma wydać . . . minister zdrowia.

Po podpisaniu przedmiotowego rozporządzenia będzie można przystąpić do drugiego przetargu, który wyłoni uczelnie, które prowadzić będą dofinansowane studia.

Dlatego na pytanie za czym ta kolejka stoi, należy odpowiedzieć: za studiami pomostowymi. Może dofinansowanymi. Może . . .

Ministerstwo prowadzi grę dalej . . .

Prosta sprawa.

Od lat niezałatwiona jak należy.

A ministerstwo chce reformować ochronę zdrowia.

A taka prosta sprawa nie załatwiona. Od lat!

Boję się!

Mariusz Mielcarek

P.S. Jedyne co ministerstwo zdrowia potrafi to podpisać porozumienie: Kopacz – panie w czepkach

 

Zobacz także:

Artykuły z Gazety Pielęgniarki i Położnej:

Studia pomostowe – praktyki zawodowe w sądzie

Działanie Ministerstwa Zdrowia w zakresie programu „dofinansowane studia pomostowe” można porównać z wręczaniem wiązanki kwiatów zawiniętych w gazetę, w której uprzednio przechowywano ryby.

Aktualności według działów:

Studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe

Studia pomostowe jeszcze krótsze

Studia pomostowe fikcyjne praktyki zawodowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
Komentarze